شیردهی و تاثیر آن در پوکی استخوان
شیردهی و تاثیر آن در پوکی استخوان

بارداری و شیردهی و میزان خطر پوکی استخوان

0,0 rating
زمان مطالعه : 9 دقیقه
زمان مطالعه : 9 دقیقه
112 بازدید

بارداری، شیردهی و پوکی استخوان سه مفهوم به هم مرتبط هستند که در بحث سلامتی استخوان‌ها این دو گروه جزو جامعه خطر دسته‌بندی می‌شوند. بارداری و شیردهی هر دو باعث تغییراتی در بدن زنان می‌شوند و نیازهای بیشتری را به بدن زنان تحمیل می‌کنند. از جمله این نیازها رساندن مواد مغذی بیشتر به بدن است که در صورت تامین نشدن برخی از آن‌ها سلامت عمومی و سلامت استخوان‌های بدن زنان به مخاطره خواهد افتاد.

خبر خوب این که اکثر زنان در دوران بارداری و شیردهی دچار مشکلات استخوانی نمی‌شوند و اگر استخوان‌های آن‌ها در این زمان‌ها تحت‌تاثیر قرار گیرد، مشکل اغلب به‌ راحتی اصلاح می‌شود. با این‌ وجود، مراقبت از سلامت استخوان‌ها در دوران بارداری و شیردهی برای سلامت مادر و نوزاد اهمیت ویژه‌ای دارد. اما بارداری و شیردهی چه تاثیری در ابتلا به پوکی استخوان دارد؟

فهرست مطالب:

نسبت بارداری و شیردهی و پوکی استخوان در زنان

در دوران بارداری، نوزادی که در شکم مادر رشد می‌کند برای رشد اسکلت خود به کلسیم زیادی نیاز دارد. این نیاز به‌ خصوص در سه ماه آخر بارداری بسیار زیاد است. اگر مادر کلسیم کافی دریافت نکند، کودک او آنچه را که نیاز دارد از استخوان‌های مادر می‌گیرد. بنابراین، نگران‌کننده است که اکثر زنان در سنین باروری عادت به دریافت کلسیم کافی ندارند. خوشبختانه، به نظر می‌رسد بارداری به چندین روش به محافظت از ذخایر کلسیم بیشتر زنان کمک می‌کند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که بارداری ممکن است به‌ طور کلی برای سلامت استخوان مفید باشد. برخی شواهد حاکی از آن است که هر چه تعداد هفته‌های بارداری بیشتر باشد (۲۸ هفته به بالا)، تراکم استخوان او بیشتر خواهد بود و خطر شکستگی در او کمتر می‌شود.

در برخی موارد ممکن است زنان در دوران بارداری یا شیردهی به دلایل مختلف از جمله رعایت نکردن بایدها و نبایدهای تغذیه دوران بارداری در هر ماه به پوکی‌ استخوان مبتلا شوند. اگرچه این اتفاق نادر است اما تغذیه دوران بارداری را باید جدی گرفت. اگر پوکی‌ استخوان به مراحل پیشرفته خود برسد حتی می‌تواند منجر به شکننده شدن استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی شود.

در بسیاری از موارد، زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند، پس از زایمان یا پس از قطع شیردهی، استخوان از دست‌رفته را بهبود می‌بخشند. نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا مادران نوجوان می‌توانند استخوان از دست‌رفته را بازیابی کنند و به بهینه‌سازی توده استخوانی خود ادامه دهند.

بارداری در نوجوانان و خطر پوکی استخوان

بارداری دختران در سنین نوجوانی می‌تواند سلامت استخوان‌های آن‌ها را در دوران بارداری تهدید کند. دختران نوجوان باردار بیشتر در معرض خطر پوکی‌ استخوان در آینده هستند. برخلاف زنان در سنین بالاتر، مادران نوجوان هنوز در حال ساختن بیشتر توده استخوانی خود هستند.

نیاز نوزاد متولد نشده به رشد اسکلت ممکن است با نیاز مادر جوان به کلسیم برای ساختن استخوان‌های خود رقابت کند و توانایی او برای دستیابی به توده استخوانی مطلوب را که به محافظت از او در برابر پوکی‌استخوان در آینده کمک می‌کند، به خطر بیندازد.

برای به‌ حداقل‌ رساندن هر گونه تحلیل استخوانی، نوجوانان باردار باید مراقب دریافت کلسیم کافی در دوران بارداری و شیردهی خود باشند. این موضوع بیش از هر چیز نظارت متخصص تغذیه را نیاز دارد که بهتر است در دوران بارداری و شیردهی دختران در سنین کمتر به صورت مرتب زیر نظر متخصص تغذیه و متخصص زنان و زایمان باشند تا از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوند.

شیردهی و پوکی استخوان در زنان-1

تغذیه با شیر مادر و سلامت استخوان

شیردهی بر استخوان‌های مادر هم تاثیر می‌گذارد. مطالعات نشان داده است که زنان اغلب سه تا پنج درصد از توده استخوانی خود را در دوران شیردهی از دست می‌دهند. این در حالی است که با از شیر گرفتن کودک بازیابی توده استخوانی معمولا با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

آسیب دیدن بافت استخوان ممکن است ناشی از افزایش نیاز کودک در حال‌ رشد به کلسیم باشد که از بدن مادر تامین می‌شود. مقدار کلسیم مورد نیاز مادر به میزان تولید شیر مادر و دوره شیردهی به کودک بستگی دارد.

زنان ممکن است در دوران شیردهی توده استخوانی خود را از دست بدهند که دلیل آن ترشح کمتر هورمون استروژن (هورمون جنسی که ابه استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند) است. خبر خوب این که درست مانند آنچه درباره دوران بارداری توضیح داده شد، وضعیت سلامت استخوان‌ها که در دوران شیردهی تحت تاثیر قرار گرفته بود معمولا ظرف چند ماه پس از پایان شیردهی بهبود می‌یابد.

البته مسئله پوکی استخوان در زنان، یک مسئله دائمی در طول عمر است که به همین دلیل، پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه مناسب برای این گروه از افراد جامعه پررنگ‌تر است.

شیردهی و پوکی استخوان در زنان-3

حفظ سلامت استخوان‌ها در دوران بارداری، شیردهی و بعد از آن

مراقبت از استخوان‌ها در طول زندگی، از جمله قبل، حین، و بعد از بارداری و شیردهی مهم است. یک رژیم غذایی متعادل با کلسیم کافی، ورزش منظم و سبک زندگی سالم برای مادران و نوزادانشان مفید است.

مصرف کلسیم در بارداری و شیردهی

اگرچه این ماده معدنی در طول زندگی شما مهم است، اما نیاز بدن شما به کلسیم در دوران بارداری و شیردهی بیشتر است زیرا هم شما و هم کودکتان به آن نیاز دارید. آکادمی ملی علوم توصیه می‌کند که زنان باردار یا شیرده روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند. برای نوجوانان باردار، مصرف توصیه شده حتی بیشتر است: ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز.

منابع خوب کلسیم عبارت‌اند از:

علاوه بر این، پزشک متخصص به تشخیص خود و بر اساس نیاز زنان احتمالا مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را برای مصرف در دوران بارداری و شیردهی تجویز کند تا از دریافت کافی مواد مغذی به بدن زنان اطمینان حاصل کند. دریافت مقادیر کافی کلسیم از کمبود کلسیم و تحلیل استخوان‌ها که در نهایت منجر به پوکی استخوان در میانسالی خواهد شد، پیشگیری می‌کند.

اثر ورزش زنان شیرده در پوکی استخوان

تاثیر ورزش منظم زنان باردار و شیرده در پوکی استخوان

مانند ماهیچه‌ها، استخوان‌ها هم به ورزش کردن و فعالیت بدنی پاسخ مثبت نشان می‌دهند. همانطور که ورزش کردن باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها می‌شود، استخوان‌ها را هم تقویت می‌کند و باعث افزایش تراکم استخوانی می‌شود. ورزش منظم، به‌ ویژه فعالیت‌های تحمل وزن و مقاومتی اهمیت بیشتری دارند.

نمونه‌هایی از ورزش‌های تحمل وزن شامل: پیاده‌روی، بالارفتن از پله‌ها و رقصیدن است. تمرینات مقاومتی از جمله تمرینات با وزنه یا دمبل می‌تواند استخوان‌ها را قوی‌تر کند. ورزش در دوران بارداری می‌تواند از راه‌های دیگری به حفظ سلامتی زنان کمک کند.

به گفته انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا ( ACOG-American College of Obstetricians and Gynecologists)، فعال‌ بودن در دوران بارداری می‌تواند به اتفاقات مثبت زیر بیانجامد:

  • کاهش کمردرد، یبوست، رفع نفخ و تورم معده
  • کمک به پیشگیری یا درمان دیابت بارداری (نوعی دیابت که از دوران بارداری شروع می‌شود).
  • افزایش انرژی
  • بهبود خلق و خو
  • بهبود وضعیت عمومی بدن
  • تقویت، افزایش قدرت و استقامت عضلات
  • خواب بهتر
  • بازگشت راحت‌تر به وزن و اندام پیش از زایمان

قبل از شروع یا ازسرگیری یک برنامه ورزشی، با پزشک خود در مورد برنامه‌های خود صحبت کنید.

سبک زندگی سالم زنان شیرده در پیشگیری از پوکی استخوان

تاثیر سبک زندگی سالم زنان باردار و شیرده در پوکی استخوان

سیگار علاوه بر آن که برای کودک شما مضر است، برای سلامتی استخوان‌ها، قلب و ریه‌های شما هم مضر است. اگر سیگار می‌کشید، با پزشک خود در مورد روش‌های ترک آن صحبت کنید. او می‌تواند منابعی را برای کمک به ترک سیگار شما پیشنهاد دهد.

علاوه بر دخانیات، نوشیدنی‌های الکلی هم برای زنان باردار و شیرده و سلامتی نوزادان آن‌ها مضر است. الکل زیاد برای سلامتی استخوان‌ها مضر است. با پزشک معالجتان حتما درباره عادت به استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی در دوران بارداری و شیردهی مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین راه‌های ممکن را با تشخیص خودش پیشنهاد دهد.

چرا زنان بیشتر در معرض پوکی‌استخوان قرار دارند؟

پوکی استخوان یک کاهش آرام و تدریجی کلسیم و سایر مواد معدنی استخوانی است که منجر به تراکم کمتر و شکننده‌تر شدن استخوان‌هایی می‌شود که مستعد شکستن و کوچک شدن هستند.

در ایالات متحده، حدود هشت میلیون زن مبتلا به پوکی‌استخوان هستند، درحالی‌که تنها دو میلیون مرد به پوکی‌استخوان مبتلا هستند. اکثر زنان و مردان حتی نمی‌دانند که پوکی‌استخوان دارند تا زمانی که استخوانی از آن‌ها بشکند.

حتی اگر از نظر سنی سالم و خوش اندام هستید، ممکن است به پوکی‌استخوان یا پیش ساز آن یعنی استئوپنی مبتلا شوید. به همین دلیل است که روماتولوژیست‌های مرکز روماتولوژی نیوجرسی توصیه می‌کنند که زنان از سن ۵۰ سالگی به طور منظم اسکن تراکم استخوان را انجام دهند. آنها ممکن است اولین اسکن استخوان شما (همچنین جذب اشعه ایکس باانرژی دوگانه یا اسکن DXA) را در سن ۳۵ سالگی توصیه کنند.

اگر شما یک زن هستید، به طور ویژه‌ای در معرض ابتلا به استئوپنی (تراکم استخوان پایین) و پوکی‌ استخوان هستید. به عبارت دیگر، شیردهی و پوکی استخوان رابطه نزدیکی با هم دارند که دقت نظر خاصی را برای پیشگیری از ابتلا می‌طلبد. به همین دلیل، زیر نظر پزشک متخصص تغذیه بودن برای زنان در دوران بارداری و شیردهی اهمیت ویژه‌ای دارد.

در ادامه، به چند مورد از دلایلی که چرا زنان باید به طور ویژه‌ای به فکر سلامت استخوان‌های خود باشند پرداخته می‌شود.

استخوان بندی زنان و احتمال پوکی استخوان

افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان با استخوان‌ بندی کوچک‌تر و سبک‌تر در زنان

ازآن‌جایی‌که اکثر زنان کوتاه‌تر و کوچک‌تر از مردان هستند، استخوان‌های آن‌ها در حال حاضر سبک‌تر و مستعد شکستگی هستند. اگر وزن شما ۵۸ کیلو یا کمتر است، استخوان‌های شما به‌ویژه در معرض خطر ابتلا به پوکی‌استخوان هستند. انجام تمرینات تحمل وزن، مانند بلندکردن وزنه و دویدن یا پیاده‌روی، به‌علاوه خوردن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم می‌تواند به رشد استخوان‌های شما در جوانی کمک کند.

یائسگی و خطر پوکی استخوان

یائسگی خطر پوکی استخوان در زنان را افزایش می‌دهد

اگر در دوران پیش از یائسگی یا در دوران یائسگی هستید، بدن شما تولید هورمون استروژن را کند کرده است. استروژن از استخوان‌های شما در برابر از دست‌دادن کلسیم محافظت می‌کند. به گفته دفتر سلامت زنان آمریکا (OSAH-office on women’s health)، بدون استروژن کافی این احتمال وجود دارد که در ۱۰ سال اول یائسگی یک‌چهارم توده استخوانی خود را از دست بدهید.

گرفتن اسکن DXA در سن ۵۰ سالگی یا زمانی که یائسه می‌شوید به شما کمک می‌کند تا از وضعیت سلامتی استخوان‌هایتان آگاهی پیدا کنید. نوع خاصی از اشعه ایکس از استخوان‌های شما است. در این آزمایش از مقدار بسیار کمی تابش اشعه ایکس استفاده می‌شود تا پزشک معالج از میزان خطر ابتلای شما به تراکم استخوان پایین یا شکستگی استخوان مطلع شود.

رابطه شیردهی و پوکی استخوان

بارداری و پوکی استخوان با رشد جنین

اگر باردار یا شیرده هستید، باید رژیم غذایی خود را با مثادیر بیشتری از ویتامین D و کلسیم پر کنید تا جنین یا کودک در حال‌ رشد شما برای تشکیل استخوان‌های سالم دچار مشکل نشود. اگر به‌ اندازه کافی از این ویتامین‌ها و مواد معدنی از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، بدن برای جبران کلسیم مورد نیازش از استخوان‌های شما آن‌ها را می‌گیرد. اما بدن بیشتر زنان پس از زایمان، توده استخوانی‌اش را بازیابی می‌کند و بارداری می‌تواند در درازمدت از پوکی‌استخوان محافظت کند.

تاثیر عمر بیشتر زنان در پیشگیری از پوکی استخوان

زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند

زنان به طور متوسط تقریبا پنج سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند. اگر زن هستید این خبر عالی است، اما به این معنی است که با استخوان‌های مسن‌تر زندگی طولانی‌تری دارید.

به خاطر داشته باشید که هر سال دو تا سه درصد از توده استخوانی خود را از دست می‌دهید؛ بنابراین، عمر طولانی‌تر، شما را در معرض خطر شکستگی لگن و سایر شکستگی‌های استخوان ناتوان‌کننده قرار می‌دهد.

نتیجه‌گیری

زنان در دوران شیردهی و بارداری باید این مسئله را در نظر داشته باشند که در تمام مدتی که کودک خود را پرورش می‌دهند، چه زمانی که جنینی در شکم دارند و چه زمانی که به نوزادشان شیر می‌دهند، در واقع استخوان‌های خود را هم پرورش می‌دهند. شیردهی استخوان‌های زنان را قوی‌تر می‌کند.

فقط به خاطر داشته باشید که این کاملا طبیعی است که در دوران بارداری و به‌ خصوص شیردهی تراکم استخوانی شما مانند گذشته نباشد. کاهش تراکم استخوانی در دوران بارداری و شیردهی ناشی از کاهش سطح استروژن بدن مادر است. کاهش ترشح استروژن در بدن بر جذب کلسیم تاثیر می‌گذارد. بنابراین، پوکی استخوان در دوران شیردهی با رعایت نکاتی قابل پیشگیری و البته درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *