ویتامین B12
ویتامین B12

علائم آلزایمر؛ ۱۰ نشانه‌ای که باید جدی بگیرید

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1480 بازدید

هر کسی به صورت طبیعی با بالا رفتن سنش نگران ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر یا زوال عقل می‌شود. اگر هر یک از علائمی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم را در خود مشاهده می‌کنید بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این علائم توسط انجمن آلزایمر منتشر شده است. این مواردی که به آن‌ها اشاره کرده‌ایم نشانه‌ای از وضعیتی شبیه به زوال عقل باشد. اما اگر شناسایی و درمان شود می‌تواند وضعیت شما را کاملا تغییر دهد . اینکه این بیماری را زود تشخیص دهید و بتوانید جلوی جدی شدن آن را بگیرید نکته مثبتی است و به همین دلیل بهتر است که با علائم آلزایمر آشنا باشید.

علائم آلزایمر

علائم آلزایمر

تغییرات حافظه

اولین نشانه آلزایمر که باید آن را جز علائم هشدار دهنده قرار دهید تغییرات حافظه است. از دست دادن حافظه زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مورد شامل درخواست‌های مکرر برای دریافت همان اطلاعات، افزایش وابستگی به یادداشت‌های نوشته شده یا اعضای خانواده و از یاد بردن اتفاقات اخیر می‌شود.

چه چیزهایی نشانه تغییرات حافظه نیست؟ اینکه هر از گاهی فراموش کنید کلیدتان همراهتان هست یا نه.

از دست دادن حافظه معمولا اولین چیزی است که هنگام فکر کردن درباره بیماری آلزایمر به ذهن افراد می‌رسد. اما این بیماری علائم هشدار دهنده دیگری هم دارد که به همان اندازه مهم هستند. اگر نگران ضعیف شدن حافظه‌تان هستید این مطلب را بخوانید.

انجام ندادن فعالیت‌های روزانه

بی تفاوتی، عدم علاقه، و بریدن از افراد و فعالیت‌های مورد علاقه‌تان نشان دهنده بروز آلزایمر زودرس است. برای مثال دیگر برنامه‌های مورد علاقه‌تان را دنبال نمی‌کنید، با افراد خانواده و نوه‌هایتان وقت نمی‌گذرانید و کارهایی که به طور معمول انجام میدادید مانند بافتنی یا نجاری را کنار می‌گذارید. حتی ممکن است قرارهاستان با دوستانتان را هم کنسل کنید.

چه چیزهایی نشان دهنده انجام ندادن فعالیت‌های روزانه نیست؟ نیاز به یک فاصله طولانی بین فعالیت‌ها، یا گاهی اوقات احساس کنید تعهداتتان بیش از حد شده است.

گم کردن زمان و مکان

یکی دیگر از علائم آلزایمر گم کردن زمان و مکان است. در این مورد برای شما این اتفاق می‌افتد که از خواب عمیق بیدار می‌شوید و نمی‌دانید کجا هستید یا روز و زمان را از یاد برده‌اید دچار سانحه گم کردگی مکان و زمان شده‌اید. اگر این اتفاق چندین و چند بار برای شما اتفاق بیفتد می‌تواند از علائم آلزایمر باشد. با زیاد شدن این اتفاق کم کم فراموش می‌کنید در چه فصل یا سالی هستید و گذشت زمان را از یاد می‌برید و احساس می‌کنید جوان‌تر هستید.

چه چیزهایی نشان دهنده گم کردن زما و مکان نیست؟ اینکه یادتان نیاید چه روزی است اما با نگاه کردن به تقویم آن را به خاطر آورید.

 تغییرات بصری فضایی

تغییرات فضایی بصری یکی دیگر از علائم هشدار دهنده زوال عقل است این مورد شامل دشواری درک عمق و فاصله، شناخت چهره‌ها یا اشیاء آشنا و تفسیر تصاویری است که می‌بینید. فعالیت‌هایی از قبیل پیاده روی، حمام کردن، پیدا کردن راه خانه و یا خواندن کتاب ممکن است برای شما دشوارتر شود.

چه چیزهایی نشان دهنده تغییرات بصری فضایی نیست؟  تغییراتی در بینایی به دلیل به وجود آمدن آب مروارید در چشم شما.

کاهش توانایی در برقراری ارتباط

ممکن است شما مدام برای پیدا کردن یک کلمه در ذهنتان تلاش کنید و در نهایت آن را پیدا نکنید و به جای آن کلمه از تعریف آن استفاده کنید. برای مثال ممکن است کلمه اجاق گاز یادتان نیاید و به جای آن بگویید چیزی که غذا را روی آن می‌پزیم. شاید شما همیشه یک نویسنده خوب بودید و اخیرا متوجه شده‌اید که نمی‌توانید کلماتتان را بر کاغذ منتقل کنید. تغییر در توانایی ارتباطات به عنوان یک نشانه هشدار دهنده از زوال عقل می‌باشد.

چه چیزهایی نشان دهنده کاهش توانایی در برقراری ارتباط نیست؟ اینکه گاهی بعضی کلمه‌ها را به خاطر نیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *