آیا نوشیدن قهوه قبل از تمرین کار درستی است؟

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3921 بازدید

بسیاری از افراد، صبح خود را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنند. به طوری که این کار عادت روزانه هر روزشان شده است. برخلاف هشدارهایی که از دور و اطراف حاکی از مضرات نوشیدن قهوه می‌شنویم، باید بگوییم که نوشیدن قهوه در زمان و شیوه مناسب، می‌تواند ابزاری مناسب برای بهبود سلامت و تناسب اندام باشد. اما با این حال همیشه نقاط ضعف و قوت وجود دارد! در این مقاله می‌خواهیم درباره نوشیدن قهوه قبل از تمرین صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

۴ دلیل برای نوشیدن قهوه قبل از تمرین

برخلاف تصورات عمومی درباره افزایش فشار خون با نوشیدن قهوه، قهوه دارای فواید عملکرد خاصی است.

بر اساس تحقیقاتی که روی ورزشکاران اسپانیایی انجام شد، ورزشکارانی که قبل از تمرین‌شان قهوه نوشیدند، ۱۵ درصد کالری بیشتری نسبت به ورزشکارانی که قهوه ننوشیدند، سوزاندند. دوز مصرفی کافئین در این ورزشکاران برابر با ۴/۵ میلی‌گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم از وزن‌شان بود. (برای یک خانم ۶۸ کیلوگرمی معادل ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین، یعنی ۳۴۰ گرم قهوه).

بنابراین قهوه می‌تواند متابولیسم شما را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. علاوه بر افزایش متابولیسم، نوشیدن قهوه قبل از تمرین ورزشی مزایای دیگری هم می‌تواند داشته باشد.

۱- بهبود گردش خون

براساس گزارش مجله بهداشت، محققان ژاپنی به تازگی کشف کرده‌اند که افراد با نوشیدن ۱۵۰ گرم قهوه در روز، ۳۰ درصد افزایش در جریان خون مویرگی را تجربه کرده‌اند. این افزایش گردش خون که ناشی از مصرف قهوه قبل از تمرین ورزشی است، منجر به بهبود رسیدن اکسیژن به بافت‌ها و در نتیجه عملکرد ورزشی شما می‌شود.

۲- کاهش درد و بهبود استقامت

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه ایلینویز انجام شد، دو یا سه فنجان قهوه یک ساعت قبل از تمرین، درد عضلانی را  تا ۴۸ درصد کاهش می‌دهد. این کاهش درد به شما این امکان را می‌دهد که شدت تمرینات‌تان را بالاتر برده و سخت‌تر تمرین کنید.

علاوه بر این کافئین، عملکرد ورزشی را بیش از ۱۱ درصد افزایش می‌دهد که به نظر می‌رسد این افزایش به خاطر کمتر شدن استرس باشد.

۳- حفظ عضلات

قهوه مکانیسمی را در مغز شما ایجاد می‌کند که عامل رشدی به نام فاکتور neuromotor در مغز آزاد می‌شود. بدون این فاکتور، ماهیچه‌های شما مثل موتور بدون احتراق است. بنابراین نوشیدن قهوه قبل از تمرین از این طریق به حفظ بافت عضلانی شما کمک می‌کند.

۴- تقویت حافظه

فاکتور neuromotor هم‌چنین سلول‌های بنیادی مغز را برای تبدیل نورون‌های جدید در مغز شما فعال می‌کند. این موضوع باعث بهبود عملکرد مغز شما می‌شود. طبق آزمایشات انجام شده در دانشگاه جان هاپکینز، ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین، حافظه شرکت‌کنندگان را تا ۲۴ ساعت تقویت کرد.

زمان و مقدار مناسب مصرف قهوه قبل از تمرین

قهوه قبل از تمرین

توصیه می‌شود، یک فنجان قهوه یا یک شات اسپرسو در صبح یا قبل از تمرین نوشیده شود و حداکثر یک فنجان دیگر در طول روز حین انجام کار استفاده شود. فراموش نکنید که قهوه یک ماده قوی است و اگر بیش از حد مصرف شود، می‌تواند روی غدد فوق کلیه شما اثر منفی بگذارد.

دقت داشته باشید که بعد از تمرین، بدن شما برای ریکاوری به یک وعده غذایی نیاز دارد نه کافئین. چون اساسا کافئین باعث افزایش سنتز پروتئین در بدن شما می‌شود. بنابراین نوشیدن قهوه بعد از تمرین ممنوع! اما اگر هدف اصلی شما کاهش وزن و سوزاندن چربی باشد، قهوه پس از تمرین ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که شما نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *