قسمت دوم- مکمل‌های افزایش قدرت مغز؛ مکمل‌های تقویت حافظه واقعا موثرند؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1362 بازدید

کلید را روی در خانه جا می‌گذارید و پول‌ها را روی دستگاه خودپرداز، شماره‌های تلفن دیگر در حافظه‌تان نمی‌ماند و کلمات انگلیسی که به خاطر داشتید یکی یکی از یاد می‌روند. به شناسنامه‌تان نگاه نکنید؛ این دست فراموشکاری‌ها همیشه به معنای درگیر شدنتان با آلزایمر نیستند. مغز خسته شما، گاهی برای انجام کارهای ساده هم به کمک نیاز دارد. کمکی که همیشه از جدول‌های سودوکو، کلاس‌های آموزش زبان خارجی و میزهای شطرنج پارک ساخته نیست. در قسمت اول این مقاله در مورد مکمل‌های تقویت حافظه و تاثیری که روی مغزتان می‌گذارند صحبت کردیم و این بار، می‌خواهیم کارتان را ساده‌تر کنیم و چند مکمل موثر برای جوان شدن مغز را به شما معرفی کنیم.

به کدام مکمل‌های تقویت حافظه می‌توانید اعتماد کنید؟

مکمل‌های تقویت حافظه

مواد نوتروپیک زیادی در بازار وجود دارد که تمامی آن‌ها فقط مکمل حافظه نیستند. بیش از ۲۰۰ نوع دارو وجود دارد که روی توانایی‌های شناختی تاثیرگذار است و هنوز هم تحقیقات زیادی روی این زمینه انجام پذیر است. 
نوتروپیک‌ها همه از منابع طبیعی استخراج می‌شوند، هرچند دو نوع از این مکمل‌ها وجود دارد: مکمل‌هایی که به صورت طبیعی یا به صورت مصنوعی به عنوان یک «دارو» تولید می‌شوند.

جینسنگ

این ماده قرن‌ها به طور سنتی در سراسر آسیا و شمال امریکا استفاده می‌شود و دارویی شناخته شده است که باعث افزایش توجه، حافظه و تمرکز می‌شود. حتی به عنوان یک مکمل آرام بخش برای افرادی که دچار اضطراب می‌شوند هم استفاده می‌شود.

Ginkgo Biloba

این مکمل گیاهی اجازه می‌دهد که جریان خون بیشتر از طریق مغز حرکت کند. مزایای اصلی گزارش شده تمرکز و افزایش تمرکز و تقویت حافظه بوده است.

یک مطالعه نشان داد که در افراد مسن‌تر این مکمل می‌تواند از اختلالات شناختی مرتبط با سن جلوگیری کند. مطالعه دیگری نشان داد حافظه افرادی که از این مکمل مصرف می‌کنند قوی‌تر است.

اسیدهای چرب امگا ۳

دو نوع اسید چرب امگا ۳، DHA و EPA در مکمل‌هایی مثل روغن ماهی یافت می‌شود. عملکرد DHA حفظ سلامت سلول‌های مغز در ساختار و عملکرد آن‌ها و کاهش التهاب مغز و بهبود رشد سلول‌های مغزی است. حافظه، زمان واکنش و مهارت حل مسائل با استفاده از مکمل‌های DHA افزایش می‌یابد و EPA اسید چرب ضروری نیز به بهبود حالت روحی افراد مبتلا به افسردگی کمک می‌کند.

اسیدهای آمینه

طیف گسترده ای از آمینو اسیدها وجود دارد که به بدن در حفظ متابولیسم فیزیکی، تولید انرژی و تعادل توده عضلانی کمک می کنند. L-Tyrosine یکی از انواع اسید آمینه هایی است که به دلیل تاثیر آن بر روی آرامش، سیستم ایمنی بدن و نحوه ی عملکرد مغز در مقابل استرس به عنوان یک تقویت کننده شناختی در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این، این ماده ماده ی فوق العاده بیوفیزیکی است (به راحتی در بدن جذب می شود)، و برای تولید یک اثر قدرتمند فقط به مقدار کمی از آن نیاز می باشد. به طور مشابه، Acetyl-L-carnitine نیز اسید امینه دیگری است که برای تولید انرژی در بدن ضروری می باشد. این اسید آمینه یک مکمل مفید است که برای درمان زوال شناختی در مبتلایان به زوال خفیف یا آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد.

Bacopa Monnieri

یکی دیگر از نوتروپیک‌ها که به طور سنتی استفاده می شود، گیاه باستانی Bacopa Monnieri است. برای بزرگسالان سالم و همچنین افرادی که از عملکرد مغز رنج می‌برند، حافظه و تفکر را بهبود می‌بخشد.

رزوراترول

به طور طبیعی در انگور، تمشک و پوست زردآلو وجود دارد، این آنتی اکسیدان نیز در بادام زمینی و شکلات یافت می شود.

فسفاتیدیلسرین

این ترکیب در آرایش ساختار مغز ما موجود است و با افزایش سن مقدار آن کاهش می یابد. برای حفظ سلامت مغز و کمک به جلوگیری از کاهش آن با افزایش سن، تحقیقات مختلف استفاده از مکمل Phosphatidylserine را پیشنهاد نموده‌اند.

رودیولا رزا

این گیاه به بدن کمک می‌کند تا استرس بیشتری را کنترل کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل Rhodiola Rosea می‌تواند علائم فرسودگی را کاهش داده و حالت کلی را در افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند، بهبود دهد.

نوپپت

این ماده به عنوان یکی از محبوب ترین مکمل‌های نوتروپیک، عملکردهای شناختی نظیر توانایی یادگیری، حافظه کاری و تقویت حافظه  و تفکر منطقی را ارتقا می‌دهد. این ماده به عنوان یک تقویت کننده شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *