استفاده از ماسک کرونا را شکست می‌دهد؟
استفاده از ماسک کرونا را شکست می‌دهد؟

آیا استفاده از ماسک کرونا را شکست می‌دهد؟ (همراه با اینفوگرافیک)

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2060 بازدید

عابران ماسک‌پوشی که در خیابان با فاصله از هم راه می‌روند، به ما یادآوری می‌کنند که ماجرا هنوز تمام نشده؛ بله! ماجرای شیوعی ویروسی که ما را حتی از کنار هم ایستادن هراسان کرده هنوز ادامه دارد و محققان می‌گویند که استفاده از ماسک نه تنها کمکی به کوتاه شدن دوره این بیماری نمی‌کند، بلکه در مواردی احتمال شیوع آن را هم بیشتر می‌کند. در این مطلب به این سوال که «آیا استفاده از ماسک کرونا را شکست می‌دهد؟» پاسخ می‌دهیم و از خطرات استفاده نادرست از ماسک‌ها را با شما صحبت می‌کنیم.

ماسک کرونا را شکست نمی‌دهد!

به ماسک‌ها برای جلوگیری از درگیری با ویروس کرونا اعتماد نکنید. محققان می‌گویند مهم‌ترین راه انتقال ویروس، تماس با سطوح آلوده و ترشحات است. در این صورت، وقتی که در خیابان به تنهایی راه می‌روید و با افراد مبتلا سر و کار ندارید، نیازی هم به استفاده از ماسک برای محافظت از خود ندارید. سازمان بهداشت جهانی هم استفاده درست از ماسک را فقط برای دو گروه مجاز می‌داند؛ کسانی که علایم بیماری دارند و البته کسانی که از افراد مشکوک یا مبتلا مراقبت می‌کنند. پس تصور نکنید که ماسک می‌تواند اوضاع را تغییر دهد و خیال شما در مورد درگیر شدن با این ویروس را راحت کند.

در خانه ماسک بدوزیم؟

موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری، شست و شوی مکرر و درست دست‌ها و خودداری از لمس صورت توسط دست‌هاست. به گفته متخصصان برداشتن ماسک از صورت، احتمال آلوده شدن دست‌ها را بالا می‌برد. از طرف دیگر گفته شده که وقتی از ماسک استفاده می‌کنید، به اشتباه خود را ایمن‌تر تصور کرده و رفتارهای پرخطری که احتمال ابتلا به ویروس را بالا می‌برند را انجام می‌‌دهید.

اغلب ماسک‌ها شل هستند، درست روی صورت قرار نمی‌گیرند و شیوه مصرفشان هم اشتباه و خطرساز است.
درحالیکه ماسک به عنوان راهی برای جلوگیری از انتقال ویروس تلقی می‌شود، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که ماسک‌های پارچه‌ای و یکبار مصرف محافظان امنی برای مقابله با این ویروس نیستند و افرادی که به آن مبتلا شده‌اند هم به هیچ وجه نباید سراغ ماسک‌های فیلتردار بروند.

چرا چینی‌ها ماسک می‌زنند؟

ماسک بیشتر از آنکه به کاهش آمار مبتلایان کمکی کند، یک عادت فرهنگی به شمار می‌آید. عادتی که مردم شرکت آسیا هم پیش از این در صورت ابتلا به برخی ویروس‌های دیگر سراغ آن می‌رفتند. از طرف دیگر، ماسک می‌تواند یک نوع علایم هشدار باشد. دیدن افرادی که با ماسک در همه جا تردد می‌کنند، خطر ویروس را برایمان یادآوری کرده و ما را برای انجام اقدامات مراقبتی مصمم‌تر می‌کند.
شاید چینی‌ها در مهار ویروس یکی از موفق‌ترین کشورها باشد، اما به باور کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، رعایت اصول قرنطینه خانگی، امکانات بهداشتی، غربالگری درست و پای‌بندی به اصول بهداشتی گفته شده برای فرار از این ویروس، از کم شدن آمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری در چین تاثیر زیادی داشته و زدن ماسک، مهم‌ترین و اثرگذارترین عامل در کاهش شیوع ویروس کرونا نبوده است. با این وجود محققان می‌گویند پوشیدن ماسک خطر انتقال ویروس از طریق عطسه و سرفه را کمتر می‌کند و احتمال لمس دهان توسط دست‌ها را هم پایین می‌آورد. اما همان ماسک در صورت استفاده نامناسب به یک بمب مملو از ویروس و آلودگی تبدیل می‌شود و سلامت مصرف کنندگانش را به خطر می‌اندازد.

چرا توصیه‌ها عوض می‌شوند؟

گرچه سازمان بهداشت جهانی در وبسایت خود، شراط خاصی (مطابق اینفوگرافیک) را برای استفاده ایمن از ماسک برشمرده و در اغلب موارد آن را غیر ضروری دانسته، گروهی از کارشناسان این سازمان، همچنان بر لزوم استفاده از ماسک تاکید می‌کنند. براساس نتایج تحقیقی که در آمریکا انجام شده، ذرات ناشی از سرفه تا ۶ متر و ذرات بیرون آمده در اثر عطسه تا ۸ متر را می‌تواند آلوده کند. همین موضوع نگرانی این کارشناسان در مورد احتمال شیوع بیش از اندازه این ویروس در صورت استفاده نکردن از ماسک را بالا برده است.

با توجه به این یافته‌ها، گروهی از کارشناسان توصیه می‌کنند که در صورت الزام به حضور در اجتماع با وجود داشتن شرایط بیماری، بهتر است از ماسک استفاده کنید. البته این کارشناسان می‌گویند که ماسک‌های یکبار مصرف، نمی‌توانند از عبور ذرات ریز جلوگیری کرده و از افراد محافظت کنند، اما از پس فیلتر کردن ذرات درشتی که با عطسه یا سرفه بیرون می‌پرند برمی‌آیند.

با توجه به آنچه که گفته شد، استفاده درست است ماسک مناسب، به کاهش شیوع این ویروس کمک می‌کند. اما در صورتیکه به ماسک استاندارد دسترسی ندارید، یا قرار است از یک ماسک چند بار استفاده کنید، به هیچ وجه سراغ این روش پیشگیری نروید. از طرف دیگر مراقب باشید که به استفاده از ماسک اکتفا نکنید. چراکه برخی از بررسی‌ها نشان داده افرادی که زیاد از ماسک استفاده می‌کنند، آرام آرام نسبت به رعایت دیگر اصول محافظت از خود بی‌تفاوت می‌شوند. پس اگر می‌خواهید به جنگ ویروس بروید، از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی گرفته تا شست و شو و ضد عفونی کردن دست‌ها را در کنار استفاده از ماسک مناسب به روش استاندارد، مورد توجه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *