رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
1416 بازدید

بسیاری از افراد در ماه مبارک رمضان ممکن است با مشکل بوی بد دهان مواجه شده و این موضوع آن‌ها را معذب و ناراحت کند. توصیه‌های زیادی در رابطه با سبک تغذیه و باید‌ها و نباید‌های این ماه وجود دارد اما  ما قصد داریم در این مقاله راهکار‌هایی به شما ارائه دهیم تا در این دوران دهانی خوشبو داشته باشید.

تمیز کردن زبان برای رفع بوی بد دهان

برای رفع هرگونه بوی بد از دهان کافی است زبانتان را دو بار در روز تمیز کنید. این کا را با استفاده از مسواک انجام ندهید بلکه از زبان‌شوی استفاده کنید. تمیز کردن زبان به آرامی و با استفاده از زبان‌شوی مخصوص  باعث از بین رفتن باکتری‌هایی که مسبب بدبویی دهان هستند می‌شود.

مرتب مسواک بزنید!

ما اغلب در ماه مبارک رمضان مواد و شیرینیهایی را مصرف می‌کنیم که ممکن است در بقیه ایام مصرف نکنیم در صورتیکه این غذاها در دهان و روی دندان‌های ما باقی بماند ممکن است منجر به بدبویی دهان شود. حداقل دوبار مسواک زدن در روز به پیشگری از بدبویی دهان کمک زیادی می‌کند.
در صورتیکه از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید باید شب تا صبح آن را داخل محلول‌های مخصوص ضدعفونی کننده قرار دهید تا باکتری‌هایی که ممکن است منجر به ایجاد بوی نامناسب در دهان شوند از بین بروند.

مصرف آب

خشکی دهان یکی از دلایل اصلی بدبو شدن دهان در ماه رمضان است. برای کاهش بوی بدن دهان در روز‌ها باید در زمان سحری و بعد از افطار مطمئن شویم که مقدار کافی آب مصرف می‌کنیم تا دهانمان مرطوب بماند و آب خوردن باعث برطرف شدن باکتری‌هایی که ممکن است بعد از غذا خوردن در دهانمان بماند می‌شود. درباره فواید نوشیدن آب بیشتر بدانید. 

چه غذاهایی بخوریم؟

خوردن بعضی مواد غذایی خاص می‌تواند در پیشگیری از ایجاد بوی بد در دهان موثر باشند. شیر، ماهی و بعضی از میوه‌ها با مقابله با باکتری‌های موجود در دهان در کاهش بوی بد آن نقش دارند. (با ۶ راهکار ساده برای پیشگیری از نفخ در ماه رمضان آشنا شوید)

پرهیز از موادغذایی چسبناک

غذاهایی که به دندان می‌چسبند برای سلامت دهان و دندان بسیار مضر هستند و علاوه بر ایجاد پوسیدگی باعث بدبویی دهان هم می‌شوند. بنابراین سعی کنید در ماه مبارک رمضان از استفاده از شکلات، پنیر و غیره بپرهیزید.

مراجعه به دندانپزشک

ویزیت‌ مداوم و به موقع دندانپزشک در سلامت دندان‌ها بسیار مهم است. دندانپزشک می‌تواند حفره‌ها و پوسیدگی را برطرف کند، هرچقدر سوراخ و حفره موجود در دندان کوچک هم باشد باز هم ممکن است ماده غذایی در آن بماند و باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

استفاده از نخ دندان و دهان شویه

یکی از راه‌های مفید برای مبارزه با بوی بد دهان در ماه رمضان این است که بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کرده و دهانتان را با دهان شویه بشویید. دهان شویه باعث از بین رفتن باکتری‌های دهان شده و دهان را خوشبو می‌کند.

پرهیز از بعضی مواد غذایی

غذاهایی که به خودی خود دارای بوی نامناسبی هستند را بهتر است در طول رمضان از برنامه غذایی خود حذف کنید. از جمله این غذاها می‌توان به سیر و پیاز اشاره کرد. حتی مسواک زدن هم در ازبین بردن بوی این مواد تاثیری ندارد و باعث می‌شود تا ساعت‌ها بوی بد باقی بماند.
 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *