میانبرهای پیشگیری از پوکی استخوان

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
826 بازدید

شاید شما نتوانید وضعیت استخوان‌بندی‌تان را دگرگون کنید یا از مصرف داروهایی که برای بیماری دیگری تجویز شده اما استخوان‌هایتان را پوک می‌کنند سر باز بزنید؛ اما بدون تردید، می‌توانید الگوی تغذیه و سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید و شرایط را برای پیشگیری از پوکی استخوان فراهم کنید.

وقت را هدر ندهید

اولین قدم برای درمان پوکی استخوان تشخیص به موقع آن است. اگر خانم هستید، سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان دارید، یائسه شده‌اید و قبلا هم سیگار می کشیدید، در صورت صلاحدید پزشکتان، تست تراکم استخوان را انجام دهید. این تست بدون درد، ۱۰ تا ۳۰ دقیقه وقت شما را خواهد گرفت.

واقعیت این است که پوکی استخوان درمان قطعی و مشخصی ندارد و برای پیشگیری از پوکی استخوان هم راه صد در صد مطمئنی پیدا نشده است؛ اما متخصصان تردیدی ندارند که با کنترل وضعیت بیمار، می‌توان احتمال تحلیل رفتن بیشتر استخوان را کاهش داد و مانع از شکستگی استخوان‌ها شد.

اگر تست سنجش تراکم استخوان شما، از ابتلا به پوکی استخوان پرده بردارد، پزشکتان یک برنامه درمانی جامع را برای شما درنظر خواهد گرفت. در این برنامه بر لزوم ایجاد تغییر در سبک زندگی‌تان تاکید خواهد شد و  داروهای ویژه‌ای برای جبران تحلیل رفتگی استخوان‌هایتان به خانه شما راه پیدا خواهد کرد.

مصرف بیشتر کلسیم و ویتامین D، ترک سیگار و انجام تمرینات ورزشی زیر نظر متخصصان، بخشی از برنامه درمانی خواهد بود که از شما در برابر شکستگی استخوان محافظت خواهد کرد.

پیشگیری از پوکی استخوان
پیشگیری از پوکی استخوان

اگر مجبور شدید، دارو مصرف کنید

معمولا پزشکلان با تجویز مکمل‌های دارویی، احتمال زوال بیشتر استخوان‌ها را کاهش می‌دهند؛ اما در برخی موارد، استفاده از مکمل‌ها به تنهایی راه‌گشا نخواهد بود و چاره‌ای جز دارودرمانی، برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان وجود نخواهد داشت.

بیوفسفنات

مشهورترین دارویی که در درمان پوکی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیوفسفنات است؛ دارویی که از کاهش بیشتر تراکم استخوان جلوگیری می‌کند. این دارو ممکن است به شکل خوراکی یا تزریقی تجویز شود. 

درمان هورمونی

در صورتی که کاهش اسطح استروژن پس از یائسگی دلیل پوکی استخوان باشد، استروژن تراپی توصیه می‌شود. اما درمان‌های استروژنی، چندان هم بدون عارضه نیستند و خطر لخته شدن خون، ابتلا به بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان را بالا می‌برند.

رالوکسیفن

مصرف این دارو مزیت‌های استروژن تراپی را به همراه می‌آورد و خطر دچار شدن به اغلب عوارض آن را از میان می‌برد. با این وجود مصرف‌کنندگان رالوکسیفن هم از ایجاد لخته‌های خونی شکایت می‌کنند.

دنوزوماب

این دارو در پیشگیری از پوکی استخوان تاثیری ندارد اما می‌تواند به روند تحلیل رفتن استخوان پایان دهد. این دارو به شکل تزریقی تجویز می‌شود و از بیسفوفنات در کاهش آسیب‌های استخوانی موثرتر است.

تری پاراتاید

این دارو نیز به شیوه تزریقی تجویز می‌شود و به رشد بافت استخوانی کمک می‎‌کند.

کلسی‌تونین

این دارو نوعی اسپری است که از راه بینی به بدن وارد شده و مانع از تحلیل رفتن استخوان‌ها می‌شود. البته نوعی از کلسی‌تونین امکان تزریق دارویی را نیز دارد و بسته به تشخیص پزشک، این ماده به شیوه‌های مختلفی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

درمان‌های طبیعی

گرچه درمان‌های دارویی برای جلوگیری از پوکی استخوان، عوارض متعددی دارند اما در صورت ضرورت مقابله فوری با تحلیل رفتن استخوان‌ها، چاره‌ای جز کمک گرفتن از این داروها باقی نمی‌ماند. اما در صورتی که متخصصان، تشخیص پوکی خفیف استخوان را مطرح کرده و مجوز درمان‌های غیردارویی را صادر می‌کنند، می‌توان روش‌های غیردارویی برای جلوگیری از پوکی استخوان کمک گرفت.

رژیم ضد پوکی

برای پیشگیری از پوکی استخوان شما به طیف خاصی از مواد غذایی نیاز خواهید داشت. شمایی که نیازمند مراقبت بیشتر از استخوان‌هایتان هستید، نباید سهم کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی‌تان کاهش دهید. شما برای افزایش قدرت استخوان‌هایتان به کلسیم نیاز دارید و برای اینکه بدنتان بهتر کلسیم را جذب کند، نیازمند مصرف میزان کافی ویتامین D هستید. مواد مغذی دیگری که برای حفظ سلامت استخوان‌هایتان به آنها نیاز دارید، پروتئین، منیزیوم، ویتامین K و زینک هستند.

ورزش

تغذیه سالم، به تنهایی ضامن حفظ سلامت استخوان‌ها نیست. گرچه رساندن همه مواد غذایی مورد نیاز به بدن، می‌تواند نقشی موثر را در حفظ سلامت استخوان‌ها بازی کند، اما بی‌تردید بدون داشتن سبک زندگی پر تحرک و انجام تمرینات ورزشی موثر، نمی‌توان خطر پوک شدن را کاملا از استخوان‌ها دور کرد. انجام ورزشی‌هایی مثل صخره نوردی، ورزش‌های مقاومتی (مثل پرس پا، اسکواش)، ورزش‌های قدرتی (مثل تی‌.آر.ایکس، دمبل) می‌تواند به افزایش مقاومت استخوان‌ها کمک کرد.

پیشگیری از پوکی استخوان دشوار نیست

پوکی استخوان، عارضه‌ای است که سلامت اغلب زنان را در سالهای بعد از یائسگی تهدید می‌کند. اما از نظر متخصصان، با انتخاب رژیم غذایی سالم و کامل، ورزش منظم، ترک سیگار و مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

از سوی دیگر، متخصصان بر این باورند که با مصرف بیش از اندازه برخی مواد معدنی هم می‌توان احتمال پوک شدن استخوان‌ها را بالا برد. از نظر آنها، برای حفظ سلامت استخوان‌هایتان نباید بیشتر از میزان نیاز بدنتان، فسفر دریافت کنید. چراکه میزان زیاد این ماده معدنی، سرعت تحلیل رفتن استخوان‌ها را بالا می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *