نقش پروبیوتیک ها در سلامت خانم‌ها

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1212 بازدید

وقتی صحبت از سلامت زنان می‌شود، هیچ چیز مهم‌تر از داشتن میکروبیوم متعادل نیست. اما یک مسئله وجود دارد: سبک زندگی مدرن و شهری عوامل مخربی مثل رژیم غذایی ناسالم، تاثیرات مصرف طولانی مدت آنتی‌بیوتیک‌ها و قرص‌های ضدبارداری، افراط در رعایت بهداشت، سموم زیست محیطی، استرس و بسیاری از عوامل تاثیرگذار بر فلورای روده را در بر می‌گیرد. به همین دلیل حفظ فلورای روده در سبک زندگی و تغذیه انسان‌های امروزی اهمیت زیادی دارد. با مصرف پروبیوتیک، باکتری‌های مفید داخل روده‌ها افزایش پیدا می‌کنند و تاثیری قوی بر سیستم ایمنی، همچینین بهداشت و سلامت عمومی شما دارد. از وزن و متابولیسم گرفته تا خلق و خو و سطح انرژی، رنگ پوست، تعادل مخمرها، رهایی از تجمع وقت و بی وقت گاز معده، نفخ، قاعدگی و حتی سلامت مجاری ادراری دارند. تقویت گوارش به کمک افزایش میکروبیوم و رشد باکتری خوب، صرف‌نظر از سن و سال موجب تقویت بدن و محافظت از سلامت آن شده و این امر از طریق پروبیوتیک ها ممکن می‌شود.

نگاهی مختصر به نقش پروبیوتیک ها در سلامت خانم‌ها 

پروبیوتیک ها

سلامت واژن و مجاری ادراری

پروبیوتیک‌ها شبیه سلاح‌هایی بسیار ریز و پنهانی برای حفظ بهداشت و سلامت واژینال و ادراری هستند. زمانی که این اورگانیسم‌های مفید در دستگاه گوارش به حرکت درمی‌آیند، باکتری‌های فراوانی برای حفظ تعادل دستگاه گوارش، روده‌ها، مجاری ادراری و واژن ضروری و لازم به نظر می‌آیند. باکتری‌های مفید مثل لاکتوباسیلوس‌ها فواید بسیار زیادی برای بدن دارند اما یکی از این فواید کمک به تامین pH برای دفع مهاجمان یا بهتر بگوییم مهمانان ناخوانده از دستگاه ظریف و آسیب‌پذیر واژن در بدن شما است. 

بنابراین بدون وجود فلورای کافی میکروب‌های مشکل‌زای زیادی مانند مخمرها می‌توانند وارد بازی شوند و همه چیز را به هم بریزند. خوشبختانه یک پروبیوتیک مناسب با داشتن  باکتری کافی می‌تواند به طور مستقیم موجب تقویت سلامت مجاری ادرار و واژن شود و هم‌زمان باکتری‌های مفید بیشتری را برای تقویت سیستم ایمنی بدن راهی روده‌های شما کند، در نتیجه موجب فعال شدن سیستم دفاعی طبیعی برای حفظ بهداشت و سلامت بدن در طولانی مدت شود.

متابولیسم و کاهش وزن

با بالا رفتن سن و پایین آمدن سرعت متابولیسم، ثابت نگه داشتن وزن سالم هم سخت می‌شود. هیچ چیز ناامید کننده‌تر از احساس شکست در تحقق بخشیدن به اهداف شخصی نیست. با این حال تحقیقات جدید بر نقش مهمی که میکروب‌های روده در گرایش بدن به اضافه کردن وزن دارند و چگونگی مدیریت آن با مصرف مکمل‌ها و مواد غذایی حاوی پروبیوتیک تاکید می‌کنند. 

در بررسی میکروارگانیسم‌ها در دو گروه (افرادی با وزن سالم و افرادی دارای اضافه وزن) محققان به این نتیجه رسیدند که اضافه وزن در افراد موجب کمبود باکتری‌‌های مفید و ضروری می‌شود و این کمبود در افرادی که وزن سالم داشتند دیده نمی‌شد و این موضوع رابطه‌ای مستقیم بین سلامت روده و مدیریت وزن تشیکل می‌داد. با کمی دقیق شدن روی این ارتباط می‌توانید به نتایجی کاملا قابل ادراک برسید. باکتری مفید در دستگاه گوارش به کمک پروبیوتیک می‌تواند شما را در مسیر سرعت‌ بخشیدن به آب کردن چربی‌ها و حال بهتر و سالم‌تر کند.

بهبود حس و حال و افزایش سطح انرژی

وقتی از سلامت روحی و روانی خانم‌ها حرف می‌زنیم منظورمان هیچ عنصر طبیعی جز هورمون‌های همیشه در نوسان نیست. اما از اهمیت زیاد تعادل هورمون‌ها که بگذریم، نباید رابطه مهمی که بین روده‌ها و مغز وجود دارد نادیده بگیریم چرا که مغز و روده توسط شبکه‌ای از صدها میلیون عصب به هم متصل هستند. بنابراین سلامت روده شما می‌تواند به طور مستقیم روی فکر و احساس شما تاثیرگذار باشد. 

سالم نگه‌داشتن میکروبیوم با کمک باکتری‌های مفید می‌تواند موجب حفظ تعادل هورمونی و در نتیجه حال خوب و انرژی بیشتر شما شود. مصرف صحیح پروبیوتیک‌ها کمک می کند هورمون‌هایی مثل کورتیزول (هورمون استرس) و انتقال دهنده‌های عصبی مثل سروتونین (هورمون شادی) به گونه‌ای با هم هماهنگ کار کنند که هر روز تجربه‌ای خوب از شادی و انرژی داشته باشید.

پروبیوتیک ها و سلامت خانم‌ها

در یک کلام، پروبیوتیک‌ها متحدانی ضروری برای حفظ سلامت‌ خانم‌ها هستند. یک مکمل طبیعی حاوی پروبیوتیک مثل ماست لاکتیویا می‌تواند نیازهای خاص بدن شما و سلامت‌تان را تصمین کند. این نیازهای خاص شامل موارد زیر می‌شوند:

  • حفظ تعادل مخمری
  • کمک به کاهش وزن
  • کاهش گاز معده و نفخ
  • برقراری تعادل در رشد طبیعی مخمر
  • تقویت گوارش و قاعدگی
  • بهبود سلامت مجاری ادرار و سیستم ایمنی

سرتان را درد نیاوریم! هیچ چیز بهتر از این نیست که بدانید برای حفظ سلامت کلی خود باید از درون به بیرون اقدام کنید.

پروبیوتیک ها حتی می‌توانند به شما کمک کنند مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذاها و ویتامین‌های دیگر جذب کنید و آن‌ها را تبدیل به بهترین مکمل‌ها برای داشتن یک جسم سالم و قوی کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *