ورزش در روزه داری و دانسته‌های مرتبط با آن

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
2306 بازدید

یکی از نگرانی‌هایی که در ماه مبارک رمضان برای ورزشکاران پیش می‌آید این است که چون در این ماه تمام وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی به دو وعده بزرگ خلاصه می‌شوند؛ روزه مانع تمرین کردن و داشتن رژیم غذایی نا‌مناسب و حتی از بین رفتن زحمت‌ها و تحلیل رفتن عضلات آن‌ها ‌شود! اما باید بگوییم که با داشتن یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌های شما حل شدنی است و نه تنها در این ماه می‌توانید به ورزش کردن ادامه دهید، بلکه نتایج خوبی را نیز دریافت خواهید کرد. در ادامه به ورزش در روزه داری و نکاتی که ورزشکاران در این ماه باید رعایت کنند، خواهیم پرداخت.

جالب است بدانید طبق نتایج به دست آمده درباره ارتباط ورزش و روزه‌ داری، هم در کشور‌های اسلامی و هم در کشور‌های غربی، ورزش کردن هنگام روزه داری با رعایت چند نکته نه تنها به بدن آسیب نمی‌رساند و مشکلات گوارشی و کم‌آبی به همراه ندارد بلکه برای بدن مفید هم هست. هنگامی که روزه هستید و ورزش می‌کنید، فعالیت میتوکندری‌ها بیشتر شده و چربی‌ها به عنوان سوخت غالب بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق مطالعات انجام شده، انجام ورزش‌های هوازی هنگام روزه‌ داری منجربه کاهش وزن و چربی بدن به طور همزمان می‌شود. در حالی که ورزش سنگین بعد از خوردن غذا اگرچه باعث افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن می‌شود اما کاهش توده چربی بدن را به همراه ندارد.

از طرفی هنگامی که روزه هستید، هورمون انسولین که وظیفه آن سوخت و ساز قند در بدن است، قند را از جریان خون به سمت کبد و عضلات هدایت می‌کند. این کار بدن را مجبور به استفاده از منابع چربی و کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی و سرطان می‌کند.

از دیگر دلایل مفید بودن ورزش حین روزه‌داری، تاثیر روزه بر روند ساخت عضله و بهبود کیفیت استخوان سازی است. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش حین روزه‌داری همراه با خواب مناسب، بهترین روش تولید هورمون رشد در بدن است؛ همین موضوع باعث ساخت عضله و سوخت چربی‌های بدن می‌شود.

ورزش در روزه داری

زمان مناسب ورزش در روزه داری

بهترین زمان ورزش کردن در ماه مبارک رمضان، ۲ تا ۳ ساعت بعد از افطار است. ورزش کردن قبل از افطار مگر انجام برخی فعالیت‌های سبک هوازی زیاد توصیه نمی‌شود؛ چون بدن در این زمان در کم‌ترین سطح متابولیسم و توانایی است.

همچنین توصیه می‌شود روزه دارانی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند، برای حفظ قدرت عضلانی خود، حداقل هفته‌ای یک تا دو بار ورزش‌های قدرتی کار کنند.

نکات مهم ورزش در روزه داری

  • انجام ورزش‌های سنگین قبل از افطار مجاز نیست.
  • برای جلوگیری از تحلیل عضلانی، حد فاصل افطار تا سحر آجیل بخورید.
  • مایعات زیاد بنوشید؛ تا هنگام روز دچار ضعف و سرگیجه ناشی از کم‌آبی نشوید.
  • افطار کردن را به قبل از ورزش و خوردن شام را به بعد از ورزش موکول کنید.
  • در صورت مصرف مواد غذایی چرب، حداقل تا ۲ ساعت و مصرف کربوهیدرات‌ حداقل تا ۳ ساعت، ورزش را به تاخیر بیاندازید.
  • اگر بعد از افطار قصد ورزش کردن دارید، از مصرف مواد قندی بسیار شیرین خودداری کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *