نقش ورزش هوازی در سلامت
نقش ورزش هوازی در سلامت

ورزش هوازی و مزایای آن در بهبود سلامت

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
5751 بازدید

ورزش هوازی که به آن کاردیو یا ایروبیک می‌گویند ورزشی است که در آن خون با اکسیژن بالا توسط قلب پمپاژ می‌شود تا اکسیژن به تمام عضلات در حال فعالیت برسد. ورزش‌هوازی برعکس ورزش بی‌هوازی باعث افزایش ضربان قلب و تنفس، فعالیت بهتر ریه‌ها و تنفس بهتر می‌شود، در حالی که در ورزش بی‌هوازی بدن شما به صورت ناگهانی تحت فشار شدید قرار می‌گیرد. در واقع تفاوت ورزش‌های هوازی و بی‌هوازی با هم در شدت انجام آن است. اگر شدت ورزش هوازی بیش از حد زیاد باشد به ورزش بی‌هوازی تبدیل می‌شود.

از نمونه‌های ورزش هوازی می‌‌توان به شنا کردن، والیبال، بسکتبال، کلاس‌های ورزش هوازی و کیک بوکسینگ اشاره کرد. در ادامه به مزایای فعالیت‌های هوازی بر بدن می‌پردازیم.

مزایای ورزش هوازی برای سلامتی

ورزش هوازی

پوکی استخوان و نقش ورزش هوازی در جلوگیری از آن

امروزه کاهش تراکم و پوکی استخوان بسیار فراگیر شده است. خوشبختانه باید بگوییم که ورزش می‌تواند تراکم استخوان را بالا برده و سرعت رشد این بیماری را کاهش دهد. میزان و نوع دقیق ورزش‌های لازم برای بهره بردن از این مزیت مشخص نیست. گذشته از این موضوع شاید این روش برای همه افراد جوابگو نباشد.

بیماری‌های قلبی و عروقی

در یک تحقیق با حضور بیش از ۱۳۰۰۰زن و مرد ثابت شد که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در افرادی که فعالیت جسمانی کمی دارند تا حدود ۲ برابر بیشتر است. انجام ورزش‌های هوازی به کاهش فشار خون و باز شدن رگ‌های خونی در نتیجه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک زیادی می‌کند.

کاهش وزن با ورزش هوازی

هنگامی که ورزش می‌کنید ماهیچه‌های بدنتان بیشتر کار می‌کنند، این افزایش فعالیت عضلات به انرژی بیشتری نیاز دارند. مقداری از این انرژی از کالری مواد غذایی که مصرف می‌کنید تامین می‌شود. اگر شما به اندازه کافی در طول یک هفته چند بار ورزش هوازی انجام دهید، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها چربی‌های اضافه را می‌سوزاند. اگر همراه یک رژیم غذایی مناسب فعالیت هوازی داشته باشید خیلی بهتر از رژیم غذایی تنها، جواب خواهید گرفت.

افسردگی و نقش ورزش هوازی در جلوگیری از آن

در مطالعه دکتر وایلس ۱۱۵۰ مرد انگلیسی میانسال طی ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند، در این تحقیقات میدانی که فعالیت هوازی منظم دارند یک‌چهارم کم‌تر از سایر افراد به افسردگی یا بیماری‌های استرسی دچار می‌شوند. ورزش منظم سلامت جسم و روح انسان را حفظ کرده و امید به زندگی و اعتماد به نفس را افزایش داده هم‌چنین باعث ترشح آنزیم‌های اندورفین، دانپورفین و انکفالین شده که اثر تسکین دهنده و آرامش بخش دارند.

دیابت

ورزش‌های استقامتی و هوازی برای بیماران دیابتی مفید بوده و به کاهش وزن آن‌ها کمک می‌کنند. در مطالعات اخیر، ۹۱۵ بیمار به مدت حداقل هشت هفته‌ برنامه‌های ورزشی متفاوتی انجام دادند. نتیجه‌ نشان داد که ورزش هوازی بیشتر از ورزش استقامتی مفید بوده و به کنترل قند خون کمک می‌کند، اما ترکیب ورزش‌هوازی استقامتی می‌تواند در این زمینه موثرتر نیز باشد.

سلامت مغز

فعالیت‌های هوازی بر روی سلول‌های مغزی انسان نیز تاثیر می‌گذارد. طبث مطالعات انجام شده، میزان زوال عقل و آلزایمر در افراد مسنی که سه بار در هفته یا بیشتر ورزش می‌کنند، کمتر است. در برخی از موارد، کاهش احتمال ابتلا به این بیماری‌ها به کمک ورزش به ۶۲ درصد می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *