ویتامین D و سلامت لثه و دندان ها

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
3597 بازدید

ویتامین D و سلامت دندان‌ها ، هر دو بیش از آنچه فکر کنید اهمیت دارند، با این حال در دنیای پزشکی آن‌طور که باید به رابطه آن‌ها پرداخته نشده است. آخرین باری که دندانپزشک برای جلوگیری از پوسیدگی و امراض دندان‌ها و لثه برای شما ویتامین D تجویز کرد چه زمانی بود؟ احتمالا هیچوقت. همه درباره اهمیت کلسیم برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌های سالم شنیده‌ایم اما کم‌تر کسی از ارتباط ویتامین D و سلامت لثه و دندان‌ها و اهمیت آن‌ها گفته است.

ویتامین D و سلامت دندان ها

همانطور که گفتیم بیماری‌های دندان و ویتامین D به طرز جدایی ناپذیری با هم در ارتباط هستند. یکی از دلایل بروز بیماری‌های پریودنتال Periodontal (دندان و لثه) ضعف استخوانی که دندان‌ها را نگه می‌دارد است. این ضعف موجب سرخی، خون‌ریزی و تورم لثه‌ها می‌شود و اگر به موقع درمان نشود نتیجه‌ای جز از بین رفتن دندان‌ها در پی نخواهد داشت.

ویتامین D در فرآیند نگه داشتن دندان‌ها در سوکِت‌ نقش مهمی دارد. تحقیقاتی که در زمینه ویتامین D انجام شده نشان می‌دهد افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند به دلایلی بیشتر در معرض بیماری‌های فک و دندان قرار می‌گیرند. یکی از این دلایل ژن مسئول بیان بیماری پریودنتال است که توسط سطوح ویتامین D در بدن کنترل می‌شود.

شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما ویتامین D به عنوان عامل کنترل کننده ژن‌ها در تمام سلول‌های بدن نقش دارد. زمانی که سطوح ویتامین D به شدت پایین باشد، عملکرد ژن‌های مسئول به درستی انجام نمی‌گیرد. علت دیگری که می‌گوییم ویتامین D روی بیماری‌های پریودنتال (در مبحث ویتامین D و دندان‌ها) تاثیر دارد این است که ویتامین D التهاب لثه (gingivitis) را به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی کاهش می‌دهد. محققانی که در این زمینه مطالعه داشته‌اند تصور می‌کنند که التهاب لثه یا همان جینجیویتی می‌تواند یک مدل بالینی خوب برای ارزیابی تاثیرات ضد التهابی ویتامین D باشد. چنین تصوری جالب است زیرا بیماری به هر شکلی که باشد با تورم همراه است و کمبود ویتامین D با بسیاری از بیماری‌هایی که گمان نمی‌رود تاثیری بر آن‌ها داشته باشد در ارتباط است.

ویتامین D و سلامت لثه و دندان ها

استدلال دیگری که برای رابطه بین ویتامین D و سلامت دندان وجود دارد این است که ویتامین  D یک محرک قوی سیستم ایمنی بدن است. در این میان، نقش سلامت سیستم ایمنی در جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های باکتریایی لثه اهمیت پیدا می‌کند.

ویتامین D و تقویت دندان‌ها

رابطه ویتامین D  و دندان‌ها در هیچ‌جای دیگری به اندازه سلامت عمومی و قوای دندان‌ها آشکار نیست. همانطور که گفتیم اغلب افراد از نقش کلسیم برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌های مقاوم مطلع هستند اما ویتامین D در تنظیم و تعدیل کلسیم نقش ضروری‌تر دارد. کلسیم موجود در استخوان‌ها و دندان‌ها به طور دائم در حال حرکت است، جذب خون می‌شود و وقتی به سطح متعادل رسید دوباره به استخوان‌ها و دندان‌ها برمی‌گردد، اما این ویتامین D است که چنین مکانیزمی را تنظیم می‌کند. وقتی سطوح ویتامین D در بدن پایین باشد تقریبا هیچ کلسیمی به استخوان‌ها و دندان‌ها نمی‌رسد، در نتیجه در ساختارهای قوی شاهد فقدان کلسیم خواهیم بود. در نهایت این کمبود می‌تواند منجر به پوکی استخوان و ضعف و بیماری‌ لثه و دندان‌ها شود. همه و همه تنها به علت کمبود ویتامین D!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *