پروبیوتیک چیست
پروبیوتیک چیست

پروبیوتیک چیست ؟ همه آنچه که باید درباره پروبیوتیک‌ها بدانید

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3776 بازدید

پروبیوتیک چیست؟ به عبارت ساده‌تر، پروبیوتیک‌ها باکتری‌های زنده‌ای هستند که برای بدن فوایدی دارند و غالبا در روده انسان زندگی می‌کنند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که مگر باکتری هم برای بدن می‌تواند مفید باشد؟ بله!

تصورات غلط رایج در مورد باکتری‌ها تمام آن‌ها را مضر می‌داند، اما همه باکتری‌ها مضر نیستند؛ در واقع باکتری‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: باکتری‌های خوب و باکتری‌های بد. باکتری‌های خوب یا همان پروبیوتیک‌ها به بدن شما در هضم غذا، بهبود عملکرد روده و تولید مواد مغذی کمک می‌کنند و بسته به نوعشان سلامت هر بخش از بدن را بهبود می‌بخشند. برای مثال بعضی از پروبیوتیک‌ها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش، برخی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و همچنین قسمت‌های دیگر بدن موثرند.

انواع مختلف پروبیوتیک چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم پروبیوتیک‌ها شامل باکتری‌های مختلفی با مزیت‌های متعددی هستند. اما دو نوع اصلی آن‌ها، لاکتوباسیلوس (Lactobacillus) و بیفیدوباکتریوم (Bifidobacterium) است. لاکتوباسیلوس شناخته شده‌ترین نوع پروبیوتیک‌ها است که در ماست و غذاهای تخمیریافته یافت می‌شوند و در درمان اسهال و مشکل عدم تحمل لاکتوز شیر، مفید است.

بیفیدوباکتریوم در انواع محصولات لبنی وجود دارد و برای کاهش عوارض سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) و مشکلات دیگر موثر است.

به غیر از لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم که دو نوع اصلی پروبیوتیک‌ها هستند، پروبیوتیک‌های دیگری هم وجود دارند که بد نیست تفاوت آن‌ها را بتوانید شناسایی کنید. دانشمندان باکتری‌ها را بر اساس جنس، گونه و نژاد شناسایی می‌کنند. برای مثال:

جنس: بیفیدوباکتریوم

گونه: لانگوم

سویه و نژاد:۳۵۶۲۴

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای شناسایی باکتری‌ها باید به آن توجه کنید، سویه باکتری است؛ چون این شاخص موثرترین عامل در بهبود سلامتی است. به این معنی که حتی اگر دو نوع پروبیوتیک جنس یکسانی داشته باشند، ممکن است از نظر سویه متفاوت باشند و مزایای مختلفی برای سلامتی دارند.

آیا پروبیوتیک‌های چند سویه انتخاب بهتری هستند؟

خیر، تعداد سویه‌ها برتری یک پروبیوتیک را نسبت به دیگری مشخص نمی‌کند. بعضی از برند‌ها با این استدلال محصولاتی با انواع مختلف باکتری‌ها ارائه می‌دهند تا محیط طبیعی روده را تداعی کنند. در صورتی که تحقیقات نشان داده مفهوم «هر چه بیشتر بهتر» لزوما درست نیست. بلکه همان‌طور که گفتیم سویه مهم‌ترین عامل برای انتخاب یک پروبیوتیک است.

چرا باید پروبیوتیک مصرف کنیم؟

با صنعتی شدن دنیا بخشی از باکتری‌های مفید بدن از بین می‌روند یا با به هم ریختن اکوسیستم‌شان تعدادشان کم می‌شود. بنابراین بدن نیاز پیدا می‌کند تا پروبیوتیک‌ها را از راه خوراکی دریافت کند.

البته علاوه بر از بین رفتن باکتری‌ها که ما را مجاب به مصرف پروبیوتیک‌ها می‌کند، همانطور که گفتیم پروبیوتیک‌ها میکروب‌هایی هستند که بسته به نوعشان سلامت هر بخش از بدن را بهبود می‌بخشند. آن‌ها همچنین به تعادل بین باکتری‌های خوب و بد موجود در میکروبیوم روده که از تریلیون‌ها باکتری ساخته شده، کمک می‌کنند. این تعادل به عنوان کلیدی برای سلامت کلی بدن محسوب می‌شود.

پژوهش‌های زیادی درباره تاثیرگذاری پروبیوتیک‌ها و بهبود اختلالات مختلف انجام شده است. برخی از بیماری‌هایی که پروبیوتیک‌ها در درمان آن‌ها موثر هستند عبارتند از:

بر اساس پژوهش‌های دیگر، پروبیوتیک‌ها برای مشکلات دیگر اندام‌ها مثل مشکلات پوستی، حساسیت، سرماخوردگی و سلامت دهان مفید هستند.

عوامل موثر در انتخاب یک پروبیوتیک چیست ؟

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب پروبیوتیک و مواد سرشار از پروبیوتیک توصیه می‌کنیم سه عامل را در نظر بگیرید:

سویه: چه سویه‌ای از یک باکتری خاص، مشکل و انتظار شما را برطرف خواهد کرد؟ فراموش نکنید که هر پروبیوتیکی مزایای خاص خودش را دارد و برای هر قسمتی از بدن مفید است.

اثبات: باید در مطالعات علمی از آن محصول و سویه حمایت شده باشد.

شفافیت‌سازی و جلب اعتماد: بسته بندی باید اطلاعات واضحی را در مورد نوع میکروارگانیسم‌های زنده، تاریخ انقضا، نحوه نگهداری، اندازه پیشنهادی برای هر وعده، شماره تماس با شرکت و هر سوالی که برایتان پیش می‌آید را داشته باشد.

بنابراین اگر همچین اطلاعاتی روی بسته‌بندی محصول مشاهده نکردید، دنبال محصول دیگری باشید.

بهترین منابع پروبیوتیک چیست؟

سه منبع اصلی پروبیوتیک وجود دارد: مکمل‌ها، ماست‌ها و غذاهای تخمیر شده که هر کدام مزایا و مضرات مختلفی داشته و پروبیوتیک غذایی نام دارند.

در ابتدا مهم است بدانید که تمام ماست‌ها و غذاهای تخمیر شده، پروبیوتیک نیستند. در واقع بسیاری از ماست‌ها و غذاهای تخمیر شده حاوی سویه‌های باکتریایی هستند که فایده‌ای برای بدن ندارند.

پروبیوتیک‌های نوع مکملی، اکثرا جویدنی یا به صورت پودر یا کپسول هستند و هر کدام بنا بر انتظارتان مزایایی دارند.

آیا من به پروبیوتیک احتیاج دارم؟

بهترین پروبیوتیک برای شما کدام است؟ باید آن را با پزشک یا متخصص گوارش در میان بگذارید. او می تواند شما را راهنمایی کند که کدام پروبیوتیک برای سلامتی شما بهتر است و شما را به سمت یک محصول خاص هدایت می‌کند.

چه مدت باید پروبیوتیک مصرف کنم؟

امروزه اکثر پروبیوتیک‌های موجود در بازار مصرف یک یا چند بار در روز را توصیه می‌کنند. توصیه می‌شود افراد هر روز به طور مستمر و با تداوم پروبیتیک مصرف کنند تا از مزایای سلامتی آن‌ بهره ببرند. اگر مصرف پروبیوتیک‌‌ها متوقف شود، شاهد کاهش نتیجه دلخواهتان در طول دوره خواهید شد؛ این به خاطر بازگشت میکروبیوم بدن شما به حالت عادی است.

آیا پروبیوتیک‌ها را باید همراه غذا میل کرد؟

به عنوان یک قاعده کلی، شما می توانید محصولات پروبیوتیک‌ را در هر ساعت از روز، با یا بدون غذا مصرف کنید. بعضی از انواع پروبیوتیک‌ها ممکن است شرایط خاصی برای نگهداری داشته باشند که در حداکثر رساندن اثربخشی آن‌ها موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *