پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1924 بازدید

پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه مناسب، کار دشواری نیست. درست است که عوامل متعددی سلامت استخوان‌هایتان را تهدید می‌کنند و کنترل همه آنها هم کار شما نیست؛ اما اگر به فکر خورد و خوراکتان باشید، می‌توانید به سالم ماندن استخوان‌هایتان کمک کنید و احتمال شکستن لگنتان در میانسالی و پیری را به حداقل برسانید.

پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه یعنی چه؟

اینکه چه موادغذایی را به رژیم روزانه‌تان وارد کنید، نقشی انکار نکردنی را در سلامتتان بازی خواهد کرد. اما وقتی در مورد پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه صحبت می‌کنیم، منظورمان تنها استفاده هر روزه از برخی مواد غذایی نیست. ما در این مطلب برایتان توضیح می‌دهیم که برای کم نشدن تراکم استخوان‌هایتان، مجبور به حذف برخی از محصولات غذایی هستید.

غذای شور نخورید

نمک را می‌توانیم به عنوان یکی از مواد غذایی تخریب کننده استخوان معرفی کنیم. محققان می‌گویند زنان یائسه‌ای که غذاهای شور مصرف می‌کنند، بیشتر دچار پوکی استخوان می‌شود.با توجه به بررسی‌های انجام شده، نمکی شدن بیش از اندازه غذاها، تراکم استخوان‌ها را کم می‌کند. به گفته متخصصان، ما تنها مجاز به مصرف ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم در روز هستیم، درحالیکه اغلبمان بیشتر از ۴۰۰۰ میلی‌گرم نمک در هر روز مصرف می‌کنیم.

فراموش نکنید پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. مثلا باید بدانید که برای وارد کردن سدیم به بدنتان حتما نیازی به استفاده از نمک‌دان ندارید. شما با خوردن گوشت‌های فراوری شده، کنسرو‌ها، فست‌فودها و سوپ‌های آماده هم سدیم فراوانی را به بدنتان وارد می‌کنید.

شیر و پنیر بخورید

کمتر کسی است که از تاثیر مثبت لبنیات بر حفظ سلامت استخوان‌ها چیزی نشنیده باشد. محققان بارها و بارها ثابت کرده‌اند که ویتامین D و کلسیم موجود در محصولات لبنی، به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. به گفته آنها بزرگسالان زیر پنجاه سال، باید هر روز ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند.

متخصصان تغذیه می‌گویند پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه برای کسانی که رژیم وگان ندارند چندان دشوار نیست. به گفته آنها در هر لیوان شیر حدود ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم وجود دارد و شما می‌توانید با ترکیبی از شیر، پنیر و سبزیجات حاوی این ماده، نیاز روزانه بدنتان به کلسیم را تامین کنید.

نوشیدنی گازدار نخورید

بسیاری از نوشیدنی‌های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند. یعنی همان ترکیبی که دفع کلسیم در ادرار را افزایش می‌دهد. اگر به دنبال پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه مناسب هستید، نه تنها باید مواد غذایی خاصی را به سفره‌تان اضافه کنید، بلکه باید برخی از محصولات غذایی را از سبدتان بیرون بگذارید.

متخصصان می‌گویند خانم‌هایی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند، بیشتر از هر کسی باید از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنند. چراکه در صورت مصرف مداوم نوشیدنی‌های گازدار و نوشابه‌ها، حتی استفاده مداوم از محصولات لبنی هم نمی‌تواند احتمال پوک شدن استخوان‌هایشان را به صفر برساند.

زیاد قهوه نخورید

اینکه کافئین دقیقا چه تاثیری بر سلامت استخوان‌ها می‌گذارد، هنوز مشخص نیست. برخی از پژوهش‌ها می‌گویند مصرف کافئین، استحکام استخوان‌ها را کمتر می‌کند و برخی دیگر از محققان می‌گویند اثبات این موضوع به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان دارید، استخوان‌بندی‌تان ظریف است، اهل ورزش نیستید و بخاطر حساسیت‌های غذایی لبنیات نمی‌خورید، از مصرف بیش از اندازه قهوه خودداری کنید. چراکه در برخی از بررسی‌ها، ارتباطی میان زیاده روی در مصرف قهوه و شکستگی لگن در زنان مشاهده شده است.

تخم مرغ بخورید

استخوان‌های شما برای سالم ماندن، به ویتامین D و پروتئین نیاز دارند و اگر تخم‌مرغ در سبد غذایی شما جا داشته باشد، نگرانی‌تان در مورد سلامت استخوان‌ها تا اندازه‌ای برطرف می‌شود. محققان می‌گویند پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه در صورت مصرف پروتئین حیوانی آسان‌تر خواهد بود. به گفته آنها پروتئین موجود در تخم‌مرغ و ویتامین D که در زرده آن وجود دارد، به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

ماست بخورید

تنها کلسیم و ویتامین D موجود در ماست نیست که می‌تواند انگیزه شما برای مصرف کردنش را بالا ببرد. ماست سرشار ازکلسیم است اما اگر می‌خواهید میزان بیشتری کلسیم و ویتامین D را به بدنتان برسانید، می‌توانید سراغ ماست کلسیویتا بروید. این ماست غنی شده، به حفظ سلامت استخوان‌هایتان کمک می‌کند. 

پیشگیری از پوکی استخوان

همانطور که گفتیم، کلسیم یکی از مهمترین عناصر برای سلامت دندان، رشد و استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان است. ماست یکی از منابع اصلی کلسیم است؛ مقدار مورد نیاز روزانه افراد بالغ بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز است که در صورت کمبود آن استخوان‌ها نازک و شکننده و بد‌شکل می‌شود. محصولی که شرکت کاله برای تامین مقدار مورد نیاز کلسیم روزانه‌تان در نظر گرفته، ماست کلسیویتا است. مصرف ماست کلسیویتا بهترین راه برای دریافت نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D شما خواهد بود. کلسیویتا علاوه بر کلسیم و ویتامین D دارای باکتری‌های فعال است که به سلامت دستگاه گوارش و قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

بادام بخورید

برای مصرف بیشتر بادام، دلایل زیادی وجود دارد و یکی از مهم‌ترین آنها، رساندن کلسیم به بدن است. در هر فنجان مغز بادام، ۳۷۸ میلی گرم کلسیم وجود دارد و به همین دلیل است که مصرف این مغز پرخاصیت، به حفظ سلامت استخوان‌هایتان کمک می‌کند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *