جلوگیری از بازگشت وزن بعد از لاغر شدن
جلوگیری از بازگشت وزن بعد از لاغر شدن

چطور بعد از کاهش وزن جلوی بازگشت آن را بگیریم؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
715 بازدید

کاهش وزن سخت است، اما حفظ آن در طول زمان حتی از کاهش اولیه هم سخت‌تر است. بیشتر مردمی که وزن خود را کم می‌کنند دچار بازگشت اضافه وزن می‌شوند و از همین رو پزشکان و دانشمندان همیشه به این حوزه توجه خاصی داشته‌اند. (BMI من چقدر است و باید چقدر باشد؟)

حالا یک پژوهش جدید می‌گوید که در این میان، برنامه‌های مشخص و اختصاصی برای حفظ کاهش وزن، نقشی کلیدی‌تر از تصورات قبلی ما دارند.

دست‌اندرکاران این تحقیق می‌گویند وقتی افراد وزن زیادی از دست می‌دهند، معمولا بازگشتی با نرخ ۱ تا ۲ کیلوگرم در سال برای‌شان اتفاق می‌افتد. اما آیا یک برنامه حفظ کاهش وزن می‌تواند مانع از بازگشت آن کیلوهای قدیمی که از شرشان خلاص شدیم، شود؟

شرکت کنندگان در این تحقیق در ۱۶ هفته حدود ۷.۵ کیلوگرم کم کردند. سپس نیمی از آنها در برنامه‌ای قرار گرفتند که بر حفظ وزن‌شان نظارت می‌کرد -مشخصا مشاورینی به صورت تلفنی با آنها حرف می‌زدند تا در زندگی شخصی و میهمانی‌ها رَویه غذایی خود را ترک نکنند، از تجربیات مثبت ناشی از کاهش وزنشان سوال می‌شد، و مواردی دیگر در همین راستا. اما گروه دوم رها شدند تا زندگی معمول خود را در پیش بگیرند.

بعد از حدود یک سال، محققین دو گروه را مقایسه کردند و کاشف به عمل آمد که اعضای گروه ۱ کمتر از ۱ کیلوگرم وزن اضافه کرده بودند، اما گروه دوم حدود ۲.۵ کیلوگرم.

نگارنده این تحقق، دکتر کورین وُیلز می‌گوید «امیدوارم مردم این را به خاطر بسپارند که حفظ وزنِ کاهش یافته نیازمند تلاش و مهارت‌هایی است که باید مداوم به آنها پرداخت و بی‌انگیزه نشد.»

نتیجه تحقیق این است که در برنامه‌های کاهش وزن بایستی بخشی را به حفظ و نگهداری اختصاص داد. این می‌تواند در بلندمدت به حفظ وزن در سطح دلخواه بینجامد. (در این مقاله بخوانید چطور به رژیم غذایی پایبند بمانیم؟)

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *