۵ راه برای کاهش کلسترول

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1583 بازدید

می‌توانید با انجام چند کار ساده، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و میزان کلسترول خونتان را کاهش دهید. اگر شما در دسته افرادی قرار دارید که کلسترولتان به میزان ناسالم رسیده است، لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای داشتن قلبی سالم میزان کلسترولتان را تحت کنترل داشته باشید. تحقیقاتی که در یکی از مراکز پژوهشی انجام شده است نشان داده کمتر از نیمی از افراد مبتلا به کلسترول LDL بالا (نوعی از کلسترول که شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می‌دهد)، تحت درمان قرار می‌گیرند و خیلی از افراد حتی آن را کنترل هم نمی‌کنند. یکی از نکات مهم سبک زندگیتان است و حتی اگر این موضوع روی عدد کلسترول شما تاثیر آنچنانی نداشته باشد اما خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. راه‌هایی وجود دارد که با کمک آن می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و با کاهش کلسترول ، سلامت قلبتان را تضمین کنید.

۱٫    آیا از میزان کلسترولتان اطلاع دارید؟

اولین قدمی که باید بردارید این است که از میزان سطح کلسترول خود مطلع شوید. سه عدد وجود دارد که باید مقدار آن‌ها را بدانید. اولین عدد میزان کلسترول کلی شماست که برای اکثر افراد باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر باشد.

عدد دوم LDL کلسترول است که باید زیر ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد و عدد آخر مقدار HDL کلسترول است که باید ۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر یا بیشتر از آن باشد. HDL میزان کلسترول مفید برای بدن و LDL کلسترول مضر است. شما با توجه به این اعداد می‌توانید میزان کلسترول خونتان را تحت کنترل داشته باشید.

۲٫    با پزشکتان در رابطه با این موضوع صحبت کنید

بعد از اینکه متوجه میزان کلسترولتان شدید، وقت آن است که آن را با پزشکان در میان بگذارید. با هم درباره تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و تمرینات بدنی صحبت کنید و برنامه جدید برای خودتان بریزید. برای درمان برخی از انواع مشکلات کلسترول مانند هیپرکلسترولمی خانوادگی اولین مرحله تجویز دارو است و به همین دلیل لازم است برای کاهش کلسترول حتما تحت نظر پزشک باشید.

کاهش کلسترول

۳٫    برای کاهش کلسترول بدنتان ورزش کنید

یکی از پزشکان متخصص معتقد است انجام تمرین‌های بدنی و ورزش، میزان HDL را افزایش می‌دهد و از شما در مقابل بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند. ورزش میزان LDL که برای بدن مضر است را کمی کاهش می‌دهد، حتی اگر عدد آن تغییر نکند ورزش باعث تقویت قلب شما خواهد شد و ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش پیدا می‌کند.

اگر شما از طرفداران ورزش نیستید لازم است بدانید داشتن کمی تمرکز برای شروع این کار کافی است و می‌توانید با روزی نیم ساعت پیاده روی کار خود را شروع کنید.

۴٫    رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید

در کنار ورزش، داشتن یک رژیم غذایی سالم، مهم‌ترین موردی است که می‌توانید برای کاهش کلسترول خونتان از آن بهره بگیرید. برچسب‌های روی مواد غذایی را بخوانید و از تفاوت میان چربی‌های سالم و ناسالم آگاه باشید. دقت کنید کالری‌ای که از مواد غذایی دریافت می‌کنید جز کدام دسته از چربی مایع، چربی اشباع شده یا چربی‌های ترانس است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری داشته باشید و سلامت قلب خود را حفظ کنید.

از آن بهره بگیرید. برچسب‌های روی مواد غذایی را بخوانید و از تفاوت میان چربی‌های سالم و ناسالم آگاه باشید. دقت کنید کالری‌ای که از مواد غذایی دریافت می‌کنید جز کدام دسته از چربی مایع، چربی اشباع شده یا چربی‌های ترانس است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری داشته باشید و سلامت قلب خود را حفظ کنید.

 میزان مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس را در رژیم غذاییتان به حداقل برسانید زیرا آن‌ها به کلسترول بد تبدیل می‌شوند. از نمونه این چربی‌ها می‌توان به کره و روغن نارگیل اشاره کرد. از دسته چربی‌های مفید و سالم می‌توان از روغن زیتون نام برد.

۵٫    برای داشتن قلب سالم هفته‌ای دو بار ماهی بخورید

ماهی‌هایی مانند ماهی قزل آلا و ماهی مرکب که در اقیانوس‌های سرد آب، زندگی می‌کنند سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این اسیدهای چرب به کاهش چربی خون و حفظ سلامت قلب شما کمک می‌کنند. ماهی‌ها سرشار از پروتئین هستند و می‌توانید آن‌ها را جایگزین گوشت قرمز در برنامه غذایی خود کنید.

می‌توانید امگا ۳ لازم برای بدنتان را بدون مکمل و فقط با کمک مواد غذایی به دست آورید. دانه کتان، گردو و سبزیجات سرشار از این اسیدهای چرب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *