سرطان سینه
سرطان سینه

سرطان سینه در زنان؛ مروری بر علائم و علل بروز آن

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 11 دقیقه
زمان مطالعه : 11 دقیقه
331 بازدید

سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان در بین زنان است. طبق بررسی‌های انجام شده ریسک ابتلا به سرطان در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر است، اما زنان جوان‌تر هم به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. بر اساس آمارهای منتشر شده جهانی از هر هشت زن یک نفر در طول زندگی خود مبتلا به سرطان سینه می‌شود. بهترین اقدام برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان آشنایی با علائم این سرطان و روش‌های پیشگیری از آن است. در صورتی که سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای بهبود وجود خواهد داشت.

یکی از اصلی‌ترین و آسان‌ترین اقدامات به منظور پیشگیری از سرطان پستان، غفلت نکردن از معاینات منظم ماهیانه پستان‌ها توسط خود شخص است. به این کار در اصطلاح خودآزمایی پستان می‌گویند. با این اقدام، هرگونه تغییر احتمالی در بافت پستان در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می‌شود.

در مقاله پیش‌رو به سرطان سینه و نحوه تشخیص آن در زنان پرداخته شده است اما مردان هم به این سرطان مبتلا می‌شوند. در واقع، درصد ابتلا به این بیماری در مردان نسبت به زنان بسیار پایین است. سرطان پستان اولین سرطان رایج در بین زنان در سراسر جهان است و همین مسئله اهمیت آگاهی نسبت به این بیماری را برای خانم‌ها چندین برابر کرده است.

فهرست مطالب:

سرطان سینه چیست؟

پستان از بافت همبند چربی، غدرد تولیدکننده شیر و مجاری ویژه‌ برای شیردهی تشکیل شده‌ است که شیر را از غدد به نوک سینه منتقل می‌کند. بافت پستان به طور طبیعی در پاسخ به تولید هورمون‌ها در مراحل مختلف زندگی؛ به عنوان مثال: در دوران بلوغ، بارداری و شیردهی، رشد می‌کند.

سرطان سینه معمولا بیشتر در غدد یا مجاری تولیدکننده شیر و نوک سینه ایجاد می‌شود. سرطان‌ به طور کلی در نتیجه آسیب دیدن سلول‌ها ایجاد می‌شود. سلول‌های آسیب‌دیده در اثر اختلال عملکرد به صورت غیرقابل کنترل و غیرمتعارف همیشگی رشد می‌کنند و یک توده به نام تومور را ایجاد می‌کنند.

دلایل مختلفی برای ایجاد سرطان سینه وجود دارد. اما هورمون‌ها (به ویژه استروژن) می‌توانند بر توسعه و رشد برخی از سرطان‌های سینه تاثیر بگذارند. این به این معنی است که رویدادهای زندگی که بر سطح هورمون‌های شما تاثیر می‌گذارند؛ مانند بارداری، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهد.

به جز تغییرات هورمونی که ناشی از عوامل خارجی و داخلی است، عوامل خطر دیگری هم در ایجاد سرطان پستان نقش دارد. با انجام اقداماتی از جمله رعایت رژیم غذایی و انتخاب سبک زندگی سالم می‌توانید تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید.

علائم سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه که با نام سرطان پستان هم معرفی می‌شود، می‌تواند علائم متعددی داشته باشد. اما اولین علامت قابل توجه در این سرطان ایجاد یک توده یا ناحیه‌ای از بافت سفت شده سینه است. اکثر توده‌های سینه سرطانی نیستند، اما همیشه بهتر است آن‌ها را توسط پزشک معاینه کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید به پزشک عمومی مراجعه کنید:

 • تغییر اندازه یا شکل یک یا هر دو پستان
 • ترشح از هر یک از نوک سینه‌ها که ممکن است با خون همراه باشد
 • وجود توده یا تورم در زیر بغل
 • گود شدن پوست سینه‌ها
 • جوش روی نوک سینه یا اطراف آن
 • تغییر ظاهر نوک سینه مانند فرو رفتن نوک سینه
 • اما درد پستان معمولا نشانه سرطان سینه نیست
در مورد سرطان سینه بیشتر بدانید

علل بروز سرطان سینه و روش‌های جلوگیری از سرطان سینه

علل دقیق سرطان سینه هنوز به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، عوامل خاصی وجود دارد که خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

ریسک‌هایی که کنترلی بر آن‌ها ندارید

در برخی موارد نمی‌توانید اقدام خاصی برای کاهش ریسک خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید. این عوامل شامل: افزایش سن، سن شروع پریود، سن یائسگی، میزان تراکم بافت سینه و برخی از بیماری‌های خوش‌خیم پستان می‌شود. در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهید شد.

سن و سرطان سینه

افزایش سن مهم‌ترین عامل خطر در ابتلا به این اولین عامل مرگ زنان در جهان است. بیشتر سرطان‌های سینه در زنان بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد و هرچه سن شما بالاتر باشد، خطر بیشتر است.

سن شروع پریود

زنانی که در سنین پایین‌تر قاعدگی آن‌ها آغاز شده است (قبل از ۱۲ سالگی)، نسبت به سایر زنان خطر ابتلای آن‌ها به سرطان سینه بیشتر است. بنابراین، به صورت یک امر کلی اما نه مسلم، هرچه زودتر اولین پریود شما آغاز شده باشید، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما بیشتر می‌شود. با این حال، نقش این عامل آنچنان پررنگ نیست.

سن شروع یائسگی و ارتباط آن با سرطان سینه

اگر یائسگی بعد از ۵۲ سالگی رخ بدهد، احتمال ابتلا به سرطان پستان کمی افزایش می‌یابد.

بافت متراکم سینه

تراکم سینه همان مقدار بافت سینه در مقایسه با بافت چربی آن است. اگر میزان بافت سینه شما در مقایسه با چربی زیاد است، تراکم سینه بالایی دارید. این امر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
هرچه سینه متراکم‌تر باشد ، خطر بیشتر است. تراکم سینه به طور طبیعی بین زنان متفاوت است و فقط در ماموگرافی قابل اندازه‌گیری است.

برخی از بیماری‌های خوش خیم پستان

اکثر بیماری‌های خوش خیم پستان، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهند. افرادی که هیپرپلازی غیرطبیعی یا نئوپلاسم لوبولار دارند، کمی بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

علل ایجاد سرطان سینه

سبک زندگی و سرطان پستان

با ایجاد تغییرات کوچک و ایجاد شرایطی خوب برای زندگی می‌توانید شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید. هر چند این تصمیم هم تضمینی برای عدم ابتلا نخواهد بود اما داشتن شیوه زندگی سالم، شانس بیشتری به شما برای سلامتی و دوری از سرطان پستان می‌دهد. از جمله تغییرات اساسی در شیوه زندگی می‌توان به دوری از مصرف الکل، سیگار و برخی دیگر از عوامل اشاره کرد.

مصرف الکل

نوشیدن منظم الکل با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. محدود کردن میزان نوشیدن الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

افزایش وزن یا چاقی مفرط

در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی پس از شروع دوران یائسگی، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد. بنابراین با حفظ وزن متناسب می‌توانید این ریسک را کاهش دهید.

نداشتن فعالیت بدنی لازم

با داشتن فعالیت بدنی منظم، در حدود ۲۰ دقیقه در روز و به عبارتی داشتن زندگی فعال‌تر می‌توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید.

استعمال سیگار

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد عادت به سیگار کشیدن، حتی در حد بسیار محدود، احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. این خطر در زنانی با سابقه خانوادگی سرطان سینه بیشتر هم می‌شود.

هرچه سن شروع استعمال دخانیات پایین‌تر باشد، در سنین بزرگسالی احتمال ابتلا به سرطان پستان نیز بیشتر می‌شود. نکته مهم‌تر این که این خطر تا حدود حداقل ۲۰ سال پس از ترک سیگار همچنان به قوت خود پابرجاست. اگر به فکر ترک این عادت هستید اما هنوز دست به اقدام موثر نزده‌اید بهتر است ابتدا با عوامل ترغیب‌کننده به سیگار کشیدن آشنا شوید. این آگاهی به موفقیت بیشتر شما در ترک کمک خواهد کرد.

بارداری و شیردهی

داشتن فرزند تاثیر پیچیده‌ای بر خطر ابتلا به سرطان سینه دارد. به طور کلی، در دراز مدت، بارداری خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد. البته تغذیه با شیر مادر هم به میزان کمی، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی و عود سرطان سینه

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان نقشی کلیدی دارد. به عبارت ساده‌تر، تغییر در عادات رژیم غذایی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان موثر است. کارشناسان معتقدند که مصرف غذاهایی با فیبر بالا خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. همینطور یکی از تاثیرگذارترین ترکیبات ضدسرطانی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی روزانه کمک بزرگی به حفظ سلامتی و کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌کند.

از طرف دیگر، غذاهایی که سرشار از چربی اشباع شده هستند؛ از جمله: کره، برش‌های چرب گوشت، گوشت‌های فرآوری شده مانند: سوسیس، محصولات لبنی پرچرب، کیک، بیسکویت و شکلات، می‌توانند در ابتلا به سرطان پستان موثر باشند. بنابراین، تصمیم‌گیری عاقلانه‌تر نسبت به میزان و نوع چربی دریافتی از رژیم غذایی روزانه با افزایش سطح اطلاعات نسبت به انواع چربی صورت می‌گیرد.

فعالیت بدنی در پیشگیری از سرطان سینه

تاثیر مصرف دارو و برخی جراحی‌‌های خاص در ابتلا به سرطان سینه

مصرف داروها

مصرف قرص ضد بارداری ترکیبی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. خوشبختانه چند سال پس از توقف مصرف این قرص‌ها، خطر ابتلا هم از بین می‌رود.

درمان جایگزین هورمونی

درمان‌های جایگزین هورمونی (HRT) خطر ابتلا به سرطان سینه را در حین مصرف داروها و چند سال پس از قطع آن‌ها افزایش می‌دهد.

سابقه خانوادگی بیماری سرطان

داشتن فردی در خانواده که مبتلا به سرطان سینه شده باشد به طور حتم به این معنی نیست که خطر ابتلای شما به این بیماری هم افزایش می‌یابد. با این حال، تعداد کمی از زنان و مردان به دلیل داشتن سابقه خانوادگی قابل توجه، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

سابقه خانوادگی در میزان ابتلا به سرطان سینه

چگونه در خودآزمایی پستان، سینه‌های خود را بررسی کنید؟

هیچ روش خاص و عجیب و غریبی برای بررسی سینه‌ها وجود ندارد. کافی است چند نکته زیر را برای چک کردن سینه‌ها در نظر داشته باشید:

 • پستان‌های خود را لمس کنید: آیا چیز جدید یا غیرمعمولی را احساس می‌کنید؟
 • به دنبال هرگونه تغییر در پستان باشید: آیا چیز متفاوتی را در پستان مشاهده می‌کنید؟ تغییرات جدید یا غیرمعمول را با پزشک عمومی بررسی کنید.
 • هر شخصی روش خاص خود را برای لمس و جستجوی تغییرات خواهد داشت. بنابراین، مهم‌ترین نکته لمس کردن پستان و یافتن هرگونه توده سفت است.
 • به بررسی منظم پستان‌ها عادت کنید و از هر چیزی که برای شما جدید یا متفاوت است مطلع باشید.
 • کل ناحیه پستان تا استخوان ترقوه (بالای قفسه سینه) و زیربغل را بررسی کنید.

تغییرات ظاهری سینه؛ زنگ خطر سرطان سینه

هر گونه تغییر در ظاهر پستان می‌تواند موارد زیر را شامل شود:

نشانه های سرطان سینه -1

وجود توده یا تورم در خود بافت سینه، بالای قفسه سینه یا زیربغل

نشانه های سرطان سینه -2

گود شدن پوست پستان مانند پوست پرتغال در یک یا هر دو پستان

نشانه های سرطان سینه -3

تغییر رنگ سینه – ممکن است سینه قرمز یا ملتهب به نظر برسد.

نشانه های سرطان سینه -4

تغییر ظاهری در نوک سینه

نشانه های سرطان سینه -5

پوسته پوسته شدن در اطراف نوک سینه

نشانه های سرطان سینه -6

ترشحات غیرشیری از نوک پستان

نشانه های سرطان سینه -7

تغییر اندازه یا شکل سینه

تشخیص، انواع و روش‌های غربالگری سرطان سینه

پس از معاینه سینه‌ها در صورتی که نیاز به بررسی بیشتر دیدید به پزشک عمومی مراجعه کنید، پزشک عمومی ممکن است شما را برای آزمایش‌های بیشتر به کلینیک تخصصی سرطان پستان ارجاع دهد. این کار ممکن است شامل غربالگری سینه (ماموگرافی) یا گرفتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای بررسی در زیر میکروسکوپ (بیوپسی) باشد.

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد که در قسمت‌های مختلف پستان و با شدت‌های مختلف ایجاد می‌شود. اما به طور کلی سرطان پستان اغلب به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

سرطان پستان غیر تهاجمی

این سرطان در مجاری شیری پستان یافت می‌شود و معمولا هنوز در بافت سینه (خارج از مجاری) پخش نشده است. سرطان غیرتهاجمی پستان معمولا در ماموگرافی قابل ردیابی است و به ندرت به صورت توده سینه نشان داده می‌شود.

سرطان تهاجمی پستان

جایی که سلول‌های سرطانی از طریق مجاری به داخل بافت پستان پخش می‌شود به آن سرطان تهاجمی پستان می‌گویند. این نوع سرطان پستان شایع‌ترین نوع آن است. سایر انواع سرطان پستان که کمتر رایج هستند عبارتند از:

 • سرطان سینه تهاجمی (و پیش تهاجمی)
 • سرطان سینه التهابی
 • بیماری پاژه سینه

این احتمال وجود دارد که سرطان به سایر نقاط بدن، به‌ خصوص از طریق خون یا غدد لنفاوی زیر بغل، گسترش یابد. این غدد لنفاوی هستند که باکتری‌ها و سلول‌ها را از غده پستانی محافظت می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، به عنوان سرطان سینه ثانویه یا متاستاتیک شناخته می‌شود.

تشخیص سرطان سینه

غربالگری سرطان پستان

غربالگری ماموگرافی، که طی آن با استفاده از اشعه ایکس از پستان عکسبرداری می‌شود، رایج‌ترین روش غربالگری پستان است. ماموگرافی روشی کارآمد برای یافتن هرگونه ضایعه در بافت پستان در مراحل اولیه بیماری است. با این حال، باید توجه داشته باشید که ماموگرافی ممکن است برخی از سرطان‌های سینه را تشخیص ندهد. در این صورت، به تشخیص پزشک معالج از روش‌های ترکیبی دیگر برای تشخیص دقیق‌تر استفاده می‌شود.

برای زنانی که خطر ابتلا به سرطان پستان بالاتر از حد متوسط است، ممکن است غربالگری و آزمایش ژنتیکی انجام شود. با بالا رفتن سن و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، تمامی زنان ۵۰ تا ۷۰ ساله نیازمند انجام آزمایشات غربالگری سالیانه هستند.

زنان بالای ۷۰ سال نیز مجاز به غربالگری هستند که برای انجام این آزمایش‌ها نیاز به تجویز و نسخه پزشک متخصص خود دارند.

درمان سرطان سینه

اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌توان آن را قبل از گسترش به سایر نقاط بدن درمان کرد. سرطان پستان با استفاده از ترکیبی از موارد زیر درمان می‌شود:

 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • پرتودرمانی

جراحی معمولا اولین نوع درمانی است که بر روی بیماران انجام می‌شود. جراحی معمولا با شیمی درمانی یا پرتودرمانی و در برخی موارد با درمان‌های هورمونی یا هدفمندبه عنوان درمان‌های تکمیلی همراه است.

نوع جراحی و درمان بعد از آن بستگی به نوع سرطان دارد. در تعداد کمی از زنان، سرطان پستان تنها پس از متاستاز به سایر نقاط بدن کشف می‌شود. سرطان ثانویه که سرطان پیشرفته یا متاستاتیک هم نامیده می‌شود، قابل درمان نیست. بنابراین هدف از درمان صرفا تسکین علائم است.

روبان صورتی: نماد آگاهی‌بخشی سرطان سینه

اکتبر ماه آگاهی‌رسانی نسبت به سرطان پستان است. احتمالا بسیاری از شما از پیش با روبان صورتی و مفهوم آن آشنایی دارید. اما چرا روبان صورتی به عنوان نماد سرطان پستان انتخاب شد؟ داستان روبان صورتی از کجا شروع شد؟

داستان پشت روبان صورتی: همه چیز از کجا شروع شد؟

استفاده از روبان به عنوان ابزاری نمادین اولین بار در سال ۱۹۷۹ به عنوان یادبودی از گروگان‌های سفارت ایالات متحده در ایران توسط همسر یکی از گروگان‌ها استفاده شد. در طول گروگان‌گیری خانواده‎های گروگان‌های سفارت آمریکا در ایران در ادامه حرکت نمادین همسر یکی از گروگان‌ها اقدام به بستن نوارهای زرد رنگی به دور درختان کردند. این روبان های زرد رنگ نمادی از چشم‌انتظاری خانواده‌های افراد گروگان گرفته شده بود.

این روبان نمادین بعدتر توسط جرمی آیرانز (Jeremy Irons) در مراسم اهدای جوایز تونی استفاده شد. او روبانی قرمز رنگ را به نشانه حمایت از بیماران مبتلا به ایدز بر سینه‌اش آویخته بود. خیلی زود طرح این روبان به عنوان نمادی برای آگاهی‌بخشی نسبت به انواع مختلف سرطان و بیماری‌های کمتر شناخته شده در رنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۹۱ شارلوت هیلی (Charlotte Haley)، فعال در حوزه آگاهی‌بخشی نسبت به سرطان پستان، اولین فعالیت‌های جدی خود را با طراحی کارت پستال‌هایی دست‌ساز که در زیر آن روبانی صورتی آویخته شده بود، آغاز کرد. در آن سال، او هزاران کارت با این نوارها درست کرد که در آن اینطور نوشته شده بود: «نوار آگاهی از سرطان پستان: به این جنبش مردمی بپیوندید. با بستن این روبان بر روی پیراهن‌های خود به ما کمک کنید تا قانونگذاران و مردم آمریکا را بیدار کنیم.»

شارلوت هیلی این کارت‌های دست‌ساز را در سوپرمارکت‌های محلی و مطب پزشکان توزیع کرد. او همینطور کارت‌ها را برای بسیاری از زنان معروف در آمریکا از جمله: زنان رییسان جمهور و همینطور سایر زنان سیاستمداران ایالات متحده، ارسال کرد. جالب است بدانید که دختر، خواهر و مادربزرگ شارلوت همگی به سرطان پستان مبتلا بودند.

کارت پستال‌های شارلوت تنها یک کارت با پیامی ساده نبود. او با این اقدام خود چندین هدف را نشانه گرفته بود:

 • دعوت اقشار مختلف مردم به حمایت از زنان مبتلا به سرطان پستان
 • جدی گرفتن چکاپ‌های دوره‌ای توسط زنان
 • جلب توجه کادر بهداشت و درمان به منظور اختصاص دادن بودجه بیشتر برای تحقیقات بر روی سرطان پستان
 • ارتقای آگاهی نسبت به اهمیت خودآزمایی پستان و آزمایش‌های دوره ای از سوی زنان

شارلوت هرگز برای فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش پولی دریافت نکرد و تمام کمک هزینه‌های دریافتی را وقف تحقیقات بر روی سرطان پستان کرد.

به نظر نمی‌رسد روبان صورتی آنقدر که باید و شاید در بین افراد جامعه معرفی و شناخته شده باشد. متاسفانه همچنان بسیاری از افراد معنای درست آن را نمی‌دانند و تنها علمی که نسبت به این روبان دارند، آگاهی از نمادین بودن آن است.

سخن آخر

تشخیص سرطان پستان اغلب چیزی شبیه به این است که یک زن یک توده روی سینه خود احساس می‌کند. با مراجعه به پزشک متخصص و با انجام برخی آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی لازم، سلامت سینه‌ها با دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. اقدامات تجویز شده ممکن است شامل: معاینه سینه، ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی و یا ترکیبی از این اقدامات باشد. به این ترتیب، تشخیص می‌دهد که این توده سرطانی است. اما برخی از علائم سرطان پستان هیچ ربطی به احساس توده ندارد.

انجام خودآزمایی‌های ماهیانه و انجام ماموگرافی منظم می‌تواند به پیشگیری و یا تشخیص در مراحل اولیه توده‌های سرطانی کمک کند. پس به سلامت خود اهمیت دهید و همیشه زمانی را برای انجام این دو در نظر بگیرید تا بدنتان را بهتر بشناسید. به خاطر داشته باشید در صورت مشاهده تغییراتی در سینه‌تان نیازی نیست مضطرب شوید. کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *