۱۰ حقیقت درباره کافئین (بخش دوم)

زمان مطالعه : 3 دقیقه

خیلی از افراد کافئین را با عنوان باز نگه دارنده چشم می‌شناسند و با خوردن آن به بیدار ماندن طولانی‌ترشان کمک می‌کنند. به دلیل طعم و عطر قهوه این نوشیدنی توانسته در سراسر جهان طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد اما بعید است که خیلی از آن‌ها از قهوه به دلیل خواص سلامتی و بهداشتی آن استفاده کنند و طبیعتا خطراتی هم دارد. کافئین در بسیاری از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، چایی، قهوه و… وجود دارد و در این مطلب به ۱۰ حقیقت درباره کافئین می‌پردازیم.

حتی مقدار کم نوشیدنی انرژی‌زا نیز مضر است

حتی مقدار کم نوشیدنی انرژی‌زا نیز مضر است

نوشیدنی‌های انرژی‌زا می تواند تا ۵۰۰ میلی گرم کافئین را در خود جای دهند. هر نوشیدنی انرژی‌زا حدود پنج برابر یک فنجان قهوه دم کرده داراری کافئین است. یک فرد بالغ و سالم می تواند روزانه دو بطری نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کند اما محققان این مقدار را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند. این مگادوز‌ها فقط کافئین نیست که در این نوشیدنی‌ها باعث ایجاد انرژی می‌شود. این نوشیدنی ها انتخاب خوبی برای بالا بردن سطح انرژی به صورت سریع هستند اما نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه و سودا برای تولید انرژی از گاز استفاده می‌کنند و فاقد مواد مغذی برای بدن هستند.
بعضی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا تا ۷۰ گرم شکر دارند که این مقدار معادل ۱۷/۵ قاشق چای خوری است.

نوشیدنی‌های انرژی و آسیب‌های سر در نوجوانان 

نوشیدنی‌های انرژی و آسیب‌های سر در نوجوانان

نوجوانانی که پنج بار یا بیشتر، از نوشیدنی‌های انرژی‌زا در طی یک هفته استفاده می‌کنند، هفت برابر بیشتر دچار آسیب‌های مغزی می‌شوند. کافئین مشکلات جدی برای مغز و جسم ایجاد می‌کند به طوری که روند معمول فعالیت مغز را به هم می‌ریزد و موجب اختلال در مغز می‌شود. نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مقادیر بالای کافئین هستند و باعث تغییر وضعیت شیمیایی بدن می‌شود که می‌تواند مانع از بازگشت مردم به مسیر قبل از آسیب مغزی شود. تحقیقات نشان داده نوشابه‌های انرژی‌زا احتمال بروز مشکلات روانی را افزایش می‌دهد و باید فروش آن به کودکان و نوجوانان محدود شود.

کافئین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهد

کافئین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهد

بیماران مبتلا به سرطان کولون که به طور منظم قهوه مصرف می‌کنند می‌توانند خطر ابتلا به سرطان تومور و مرگ ناشی از بیماری را کاهش دهند مطالعات نشان داد افرادی که دارای سرطان پیشرفته کولون هستند و روزانه چهار فنجان قهوه یا بیشتر می‌نوشند عود کردن بیماریشان احتمال کمتری دارد. از آن می میرند. حتی کسانی که کمتر از این مقدار قهوه می‌نوشند باز هم مزایایی برای سلامت بدنشان به وجود می‌آید.

کافئین همچنین احتمال ابتلا به سرطان‌های دهانی را نیز کاهش می‌دهد

کافئین همچنین احتمال ابتلا به سرطان‌های دهانی را نیز کاهش می‌دهد

محققان دریافتند کسانی که بیش از چهار فنجان قهوه در هر روز می‌نوشند، خطر مرگ بر اثر سرطان‌های دهانی در آن‌ها نسبت به کسانی که میزان کمتری قهوه می‌نوشند کاهش میابد. برای این موضوع ارتباطی با نوشیدن چای پیدا نشده است.

بیش از حد کافئین می تواند شما را احساس کلافگی برایتان ایجاد کند

بیش از حد کافئین می تواند شما را احساس کلافگی برایتان ایجاد کند

این ماده یک دارو است و مانند هر داروی دیگری می‌تواند در هنگام مصرف و مقادیر زیاد اثرات منفی داشته باشد در دزهای بیش از ۵۰۰ میلی گرم کافئین ممکن است باعث ایجاد کلافگی، تحریک پذیری، بی‌خوابی، ناراحتی معده، لرزش عضلانی و ضربان قلب نامنظم شود.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.