کافئین قهوه
کافئین قهوه

همه آنچه که می خواهید درباره کافئین قهوه و تاثیرات آن بدانید

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
1318 بازدید

کافئین قهوه از مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که این ماده را به یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌‍ترین نوشیدنی‌‌ها در دنیا تبدیل کرده است. کافئین یک ماده شیمیایی خوراکی است که در گیاهانی مانند قهوه یا کافی، کاکائو، کولا و چای موجود است و یکی از فواید مصرف آن این است که می‌تواند از خواب جلوگیری کند. روزانه افراد زیادی روز خود را با تکیه بر کافئین شروع می‌کنند و اکثرا عادت دارند تا با یک فنجان قهوه صبح خود را آغاز کنند تا سرحال‌تر شوند و روز خوبی داشته باشند. همانطور که گفتیم یکی از شاخصه‌های اصلی محبوبیت این نوشیدنی کافئین موجود در آن است که آن را به یکی از منابع اصلی کافئین تبدیل کرده است؛ اما مقدار  کافئین با توجه به نوع کافی، نحوه دم کردن آن و برند کافی متفاوت است.

سازمان غذا و دارو (آمریکا) تخمین زده که یک فنجان هشت اونسی کافی شامل حدودا ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین می‌باشد؛ این در حالی است که مصرف کافئین به صورت روزانه تا دز ۴۰۰ میلی‌گرم مجاز است و هر فرد عادی می‌تواند تا این مقدار در روز از نوشیدنی‌های کافئین‌دار بدون هیچ نگرانی یا عوارض احتمالی مصرف کند. حالا ما قصد داریم در این مطلب میزان کافئین انواع مختلف کافی و شاخصه‌هایی که بر روی کافئین کافی موثر هستند را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

مقدار کافئین موجود در قهوه بر اساس نوع آن

کافئین موجود در کافی با توجه به انواع مختلف این نوشیدنی متفاوت است که در ادامه ما به چند نوع پرمصرف آن و مقدار کافئین موجود در آن‌ها می‌پردازیم.

قهوه دمی

در تهیه قهوه دمی دانه‌های قهوه در  پروسه‌ای مشابه با  دم کردن چای در فیلتری فلزی، کاغذی یا پلاستیکی به صورت جداگانه ریخته شده و در ظرفی با آب گرم قرار می‌گیرند تا به مدت چهار تا پنج دقیقه دم کشیده و آماده شوند. یک فنجان هشت انسی از قهوه دمی به طور متوسط دارای ۹۵ میلی گرم کافئین است.

معمولا قهوه دمی را می‌توان با فیلتر قهوه، فرنچ پرس یا موکاپات تهیه کرد اما نباید فراموش کنید که برای دم کردن یک قهوه خوب باید به نکاتی مانند کیفیت دانه قهوه، تازه بودن قهوه، نسبت آب به قهوه و میزان آب توجه کنید.

قهوه دمی بدون کافئین (دی کَف)

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قهوه بدون کافئین یا دی کَف برخلاف اسمش حاوی مقدار کمی کافئین است. برای مثال به طور متوسط یک فنجان هشت انسی قهوه دمی بدون کافئین شامل دو میلی‌گرم کافئین قهوه است.

قهوه دمی سرد (کّلد برو)

قهوه دمی سرد یا کلد برو  را نباید با آیسدکافی اشتباه گرفت. قهوه دمی سرد یا کلدبرو در دمای خنک یا دمای اتاق که معمولا بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است، دم کشیده می‌شود. بنابراین عصاره گیری و انحلال قهوه به زمان بسیار زیادی حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت احتیاج دارد.
یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ نشان داد به طور متوسط یک فنجان ۱۲ انسی قهوه دمی یا کلد برو می‌تواند حاوی ۱۵۳ تا ۲۳۸ میلی‌گرم کافئین قهوه باشد.

قهوه فوری

قهوه فوری با آب گرم و پودر قهوه در یک چشم به هم زدن آماده می‌شود و معمولا میزان کافئین موجود در این نوع قهوه از انواع دیگر این نوشیدنی کمتر است. یک فنجان ۸ انسی قهوه فوری به طور میانگین حاوی ۶۲ میلی‌گرم کافئین می‌باشد که این مقدار بسیار کمتر از میزان کافئین در قهوه دمی و تازه است.

قهوه اسپرسو

اسپرسو یکی از قوی ترین انواع قهوه است که با استفاده از دستگاه‌های مخصوص اسپرسو ساز یا موکاپات با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش و با فشار زیاد از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه آماده می‌شود و نسبت به دیگر انواع قهوه دارای غلظت بیشتری است که همین غلظت موجب کافئین بیشتر و طعم قهوه قوی‌تر است.

معمولا فنجان‌هایی که در آن قهوه اسپرسو سرو می‌شود به دلیل مقدار بیشتر کافئین در این نوشیدنی سایز کوچک‌تری نسبت به قهوه‌های دمی دارند . نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو تنوع بسیاری دارند که مقدار کافئین موجود در آن‌ها نیز متفاوت است؛ جالب است بدانید یک فنجان یک انسی تک شات اسپرسو تقریبا حاوی ۶۳ میلی‌گرم کافئین قهوه است که در مقایسه با یک فنجان هشت انسی  قهوه دمی مقدار بیشتری است.

چه عواملی بر روی میزان کافئین قهوه موثر هستند؟

عوامل مختلفی بر میزان کافئین موجود در یک فنجان کافی موثر هستند که یکی از این اصلی‌ترین فاکتورها نوع دانه قهوه‌ای است که با آن نوشیدنی تهیه می‌شود. در نظر داشته باشید که نژادهای مختلفی از گیاه قهوه در دنیا وجود دارند و میزان کافئین دانه‌های گیاهان مختلف نیز متفاوت هستند.

دو گونه محبوب و شناخته شده گیاه برای تولید قهوه عبارتند از:

  • قهوه عربیکا که با نام عربیکا شناخته می‌شود.
  • قهوه کانیفورا که با نام قهوه ربوستا شناخته می‌شود.

طبق تحقیقاتی  که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت مشخص شد که دانه‌های ربوستا معمولا دوبرابر دانه‌های عربیکا کافئین دارند. محققان دریافتند که هر یک کیلو از دانه عربیکا شامل ۳۴٫۱ تا ۳۸٫۵ گرم کافئین می‌باشد در حالی که همین مقدار ربوستا دارای ۶۸٫۶ تا ۸۱٫۶ گرم کافئین است.

شاخصه‌های دیگری که روی میزان کافئین موجود در کافی تاثیر گذار هستند عبارتند از:

  • نحوه رُست شدن قهوه
  • نحوه دم کردن قهوه
  • مقدار قهوه خرد شده‌ای که هر شخص برای دم کردن قهوه استفاده می‌کند.
  • سایز فنجانی که قهوه در آن سرو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *