طرز تهیه شربت سکنجبین
6 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
818 بازدید

طرز تهیه شربت سکنجبین

فرقی نمی‌کند چند سالتان باشد یا چه عادات غذایی داشته باشید؛ هر ایرانی با سربت سکنجبین آشنایی دارد این نوشیدنی قدیمی ایرانی طبعی سرد و خنک دارد. البته برخی ترجیح می‌دهند سکنجبین را با کاهو میل کنند، بعضی دیگر شربت ترش و شیرین آن را برای روزهای گرم می‌پسندند.

اگر نگاهی به اقلیم خشک ایران داشته باشیم می‌بینیم که مصرف این شربت مفید کار بسیار خوبی بوده است، چون شربت سکنجبین برای رفع عطش بسیار مؤثر است. این شربت در کنار شربت آبلیمو، خاکشیر و شربت اسطوخدوس به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفره‌های افطار در ماه رمضان نیز محسوب می‌شود. طرز تهیه این شربت پرطرفدار، چندان هم دشوار نیست.

آب دو لیوان
شکر 500 گرم
سرکه سفید 50 گرم
نعناع 50 گرم

مرحله اول

آب را داخل قابلمه می‌ریزیم و روی شعله گاز قرار می‌دهیم. شکر را به آن اضافه می‌کنیم و بعد از اینکه آب کمی گرم شد شکر را هم می‌زنیم تا به خوبی مخلوط و سپس حل شود.

مرحله دوم

شاخه‌های نعناع را بعد از شستشو با نخ به هم می‌بندیم. این کار به این منظور انجام می‌شود که در زمان جوشیدن در شربت از هم جدا و در شربت پخش نشوند. بعد از بستن نعناع آن را در شربت قرار می‌دهیم تا عصاره نعناع در شربت پخش شود. (اضافه کردن نعناع به شربت کاملاً اختیاری است.)

مرحله سوم

حالا باید غلظت شربت را تست کنید. با یک ملاقه کمی از شربت را بردارید تا غلظت آن را بسنجید. صبر کنید شربت موجود در ملاقه کمی خنک شود، اگر شربت به‌سختی از ملاقه خارج شد یعنی غلظت آن کافی است.

مرحله چهارم

حالا زمان اضافه کردن سرکه است. بعد از اضافه کردن سرکه هم باید شربت کمی جوش بخورد. سپس شعله را خاموش می‌کنیم و اجازه می‌دهیم شربت خنک شود.

مرحله پنجم

شربت را صاف کنید و در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید. با مخلوط کردن مقداری آب به شربت می‌توانید از نوشیدنی جذاب خود لذت ببرید.

در صورت تمایل می‌توانید تخم شربتی یا خیار رنده شده نیز به آن اضافه کنید، ضمناً می‌توانید به‌جای شکر نیز از 500 گرم عسل استفاده کنید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.