طرز تهیه پودینگ برنج وگان
طرز تهیه پودینگ برنج وگان
6 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه

طرز تهیه پودینگ برنج وگان درست شده از شیر بادام

0,0 rating
1292 بازدید

پودینگ برنج وگان یک دسر گیاهی است که اساسا می‌توان به آن عنوان دسر بین‌المللی از کشورهای آسیای مرکزی لقب داد. البته اغلب ایرانی‌ها طعم این دسر را از کودکی با نام شیر برنج چشیده‌اند. طرز تهیه شیر برنج که مادران ایرانی درست می‌کنند همان طرز تهیه پودینگ برنج گیاهی با شیر بادام است که به عنوان دسر در کشورهای مختلف سرو می‌شود. تهیه این دسر راحت است ضمن این که به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد به خصوص بریا کودکان توصیه می‌شود.

از طرف دیگر، پودینگ برنج وگان به این دلیل که به جای شیر حیوانی با شیر گیاهی بادام تهیه می‌شود برای افرادی که به لاکتوز شیر حساسیت دارند و افراد با رژیم وگان مناسب است. در طرز تهیه اصلی این پودینگ یعنی همان شیر برنج از شیر لبنی استفاده می‌شود. اما در این دستورالعمل هیچ لبنیاتی برای تهیه پودینگ برنج وجود ندارد. در این مطلب قدم به قدم روش تهیه پودینگ برنج وگان آموزش داده شده‌ است. در ادامه با ما همراه باشید.

دسر
تعداد نفرات 6 نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت کمتر از 30 دقیقه

مواد اولیه در طرز تهیه پودینگ برنج وگان

برنج دانه ریز یک پیمانه
شکر قهوه‌ای سه قاشق غذاخوری
نمک یک‌هشتم قاشق چای‌خوری
شیر بادام کاله شش پیمانه
گلاب یک قاشق چای‌خوری
پودر دارچین (برای سرو) به مقدار لازم
برنج دانه ریز یک پیمانه
شکر قهوه‌ای سه قاشق غذاخوری
نمک یک‌هشتم قاشق چای‌خوری
شیر بادام کاله شش پیمانه
گلاب یک قاشق چای‌خوری
پودر دارچین (برای سرو) به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه پودینگ برنج وگان

مرحله اول

برای شروع، برنج را در یک کاسه بریزید، خوب تمیز کنید و با آب بشویید. چندین بار آب داخل کاسه را خالی کنید تا زمانی که آب روی برنج شفاف‌تر شده و مطمئن شوید برنج تمیز شده است. سپس، آب داخل کاسه را خالی کنید و به اندازه یک و نیم پیمانه آب روی برنج درون کاسه بریزید.

تهیه پودینگ برنج وگان

تهیه پودینگ برنج وگان

مرحله دوم

در این مرحله از طرز تهیه پودینگ برنج وگان، باید برنج با شیر بادام پخته شود. بنابراین، یک قابلمه متوسط بردارید. برنج آب‌کشی شده، شکر، نمک و یک پیمانه از شیر بادام را درون آن بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید.

تهیه پودینگ برنج وگان

مرحله سوم

اجازه دهید حدود پنج دقیقه مواد باهم بپزند. مداوم آن‌ها را هم بزنید تا به خرد یکدیگر بروند. در این مدت به آرامی باقی‌مانده شیر بادام را به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید. هر یک دقیقه یک فنجان اضافه کنید. پس از آن‌ که همه شیر را اضافه کردید، اجازه دهید حدود 25 دقیقه شیر برنج روی گاز حرارت ببیند. شاید مواد شما آبکی به نظر بیاید اما نگران نباشید. برنج‌ها شیر را به خودشان جذب می‌کنند و در نهایت، مواد داخل قابلمه غلیظ می‌شوند.

تهیه پودینگ برنج وگان

مرحله چهارم

بعد از این مدت، پودینگ برنج گیاهی خود را از روی گاز بردارید و اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود. بعد از 5 دقیقه گلاب را به مواد اضافه کنید. پودینگ برنج شما آماده ‌است. می‌توانید با پسته، نارگیل و دارچین روی پودینگ را تزیین کنید. حتی می‌توانید از سس توت فرنگی یا حتی سس شکلات برای طعم دادن بیشتر به پودینگ برنج استفاده کنید. نوش جان!

تهیه پودینگ برنج وگان

فوت و فن‌های طرز تهیه پودینگ برنج وگان
  • پودینگ برنج را می‌توانید درون ظرف دربسته به مدت هفت روز در یخچال نگه‌داری کنید. برای نگه‌داری این پودینگ بهتر است مواد تزیینی و مکمل‌های آن را جدا قرار دهید، چرا که باعث آب انداختن و نرم شدن نرم می‌شوند.
  • این پودینگ برنج وگان را می‌توانید به مدت سه ماه در ظرف دربسته در فریزر نگهداری کنید.
  • فراموش نکنید که قبل از قرار دادن پودینگ در یخچال یا فریزر، اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود.
  • در صورتی که زمان کافی برای تهیه دسر دارید، می‌توانید از طرز تهیه شیر بادام خانگی استفاده کنید. به این ترتیب، حتی شیر گیاهی را هم خودتان در منزل تهیه می‌کنید. در این صورت، تا چند روز و برای چند وعده شیر بادام در یخچال خواهید داشت.
  • در این طرز تهیه می‌توانید شیر جو دوسر یا شیر فندق را جایگزین کنید تا طعم‌های جدید و منحصر به فردی به پودینگ برنج بدهید.
  • مراحل پخت پودینگ چیزی شبیه به روش قدیمی پخت شیر برنج است که در این روش کمی تغییر کوچک به آن اعمال شده است تا افرادی با رژیم‌های غذایی خاص هم بتوانند آن را میل کنند. اگر وگان یا حساس به لاکتوز شیر نیستید، می‌توانید از همان روش سنتی استفاده کنید.
  • در طرز تهیه پودینگ برنج وگان، برنج با شیر بادام پخته می‌شود. اما می‌توانید به جای آن از انواع شیر گیاهی استفاده کنید که هر کدام طعم منحصر به فردی به پوینگ می‌دهد. شیر بادام غنی از ویتامین‌ها، کلسیم، انواع آنتی اکسیدان‌ها و فیبر رژیمی است. بنابراین نه تنها چربی مضر به بدن نمی‌رسد، بلکه بسیار مقوی است. از طرفی برای افرادی که حساسیت به شیرلبنی یا بیماری عدم تحمل لاکتوز دارند توصیه می‌شود به جای شیر استفاده کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *