شیر غنی شده کاله چیست؟

سهولت در استفاده
سرشار از ویتامینهای E،D، روی و آهن
افزایش هوش
تقویت عضلات
کم چرب تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
افزایش استحکام استخوانها
طعم های متنوع

شیر غنی شده، شیر فرادمایی است که علاوه بر دارا بودن مواد مغذی شیر، سرشار از روی، آهن، ویتامینهای دی و ای است. این شیر انتخاب مناسبی برای اطمینان از رفع نیازهای اساسی تغذیه ای می باشد که مورد نیاز هر انسانی است.

شیر فرادما چیست؟

استفاده از عملیات حرارتی بالا در مدت بسیار کوتاه (چند ثانیه) برای تولید محصولی با ماندگاری طولانی را استریلیزه کردن به روش “فــرا دما” می‌نامند. در این تکنولوژی، شیـر تــازه طبیعی و استاندارد در یک چرخه بسته حرکت می‌کند. در این مسیر مراحل پیش حرارتی، عملیات فرادما، هموژن کردن، خنک کردن و بسته‌بندی در شرایط اَسپتیک به‌صورت پی در پی انجام می‌شود. ابتدا شیر تازه و طبیعی گاو دارای کیفیت ممتاز و بالا مستقیما از دامداری‌های صنعتی مکانیزه و مطمئن دریافت و در مخازن خنک(4 درجه سانتی گراد) به کارخانه منتقل می شود و بلافاصله به مدت 15 ثانیه تا دمای 75 درجه سانتی گراد گرم میشود تا پاستوریزه گردد. سپس شیر به مدت بسیار کوتاه (4-3 ثانیه) در معرض یک شوک حرارتی غیرمستقیم با دمای 135-140 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرد و بلافاصله تا دمای 20 درجه سانتیگراد خنک می‌شود. بدین ترتیب تمام باکتری‌های موجود در شیر از بین می‌رود و آنزیم‌های مقاوم به حرارت غیرفعال می‌شوند. در حالی که تمام مواد مغذی و خواص شیر حفظ می‌شود. سپس شیر استریل شده در پاکت‌های 6 لایه استریل تتراپک بسته‌بندی می‌شود تا از شیر در برابر نور، هوا و آلودگی‌ها محافظت گردد. پاکت‌های تتراپک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون هیچگونه مواد نگهدارنده شیر را سالم نگه داشته و از ورود هرگونه میکروب به داخل پاکت جلوگیری می‌کنند.

چرا شیر غنی شده کاله؟

47 میلیون ایرانی غذای نامناسب مصرف می کنند که این امر می تواند موجب بروز سوءتغذیه در جمعیت زیادی از مردم کشور شود، اما در این بین کودکان بیش از همه، در معرض خطر سوءتغذیه هستند. 18 درصد کودکان ایرانی دچار سوءتغذیه شدید هستند که این امر به علت الگوی تغذیه ای نامناسب در جامعه است. بررسی وضعیت کودکان شش ساله  نشان می دهد که هنوز درصد قابل توجهی از کودکان کشور از کوتاه قدی، لاغری و کم وزنی رنج می برند. براساس آمارها درصدی از کودکان کشور دچار کمبودهای ویتامینی و مواد معدنی هستند. حدود 80 درصد مردم کشور دچار کمبود ویتامین دی هستند.

اگر ریزمغذی های مورد نیاز کودکان تامین نشوند، کودکان آینده خوبی پیش روی خود نخواهند داشت، کمبود ویتامین «ای»، روی، ویتامین «دی» و آهن در کودکان جامعه به چشم می خورد. شیر غنی شده کاله راه حل مناسبی برای رفع مشکلات تغذیه ای و رساندن مواد مغذی مورد نیاز بدن از سنین کم تا بزرگسالی است.