پاک کردن لکه لباس ؛ چطور لکه‌های سرسخت را از بین ببریم؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2779 بازدید

در این مقاله می‌خواهیم به شما یاد دهیم گه چگونه هر لکه‌ای را از بین ببرید. لکه لباس مثل لکه‌های روغن یا لکه‌هایی که کهنه شده‌اند به سختی از بین می‌روند و ناچار به دور انداختن لباس‌هایی که شاید هنوز از آن‌ها استفاده زیادی نکردیم، می‌شویم. با ما همراه باشید.

قبل از این که شروع کنیم، این موضوع را باید بدانید که هرچه لکه‌ها زودتر پاک شوند، کارتان آسان‌تر است. این را هم فراموش نکنید که از بین بردن هر لکه‌ای قلق خاص خودش را دارد؛ بنابراین شروع به امتحان کردن تمام روش‌ها نکنید. با این کار فقط بافت پارچه لباس‌تان را از بین می‌برید.

لکه لباس ها را چطور از بین ببریم؟

شکلات

اجازه دهید شکلات سرد و سفت شود. سپس به کمک یک جسم تیز آن را از پارچه جدا کنید. اگر لکه شکلات سفید بود، از چند قطره آمونیاک استفاده کنید. اگر شکلات تلخ بود، برای لباس‌های سفید از پروکسیدهیدروژن و برای لباس‌های رنگی از سرکه سفید استفاده کنید.

برای لباسی که آن را نمی‌توانید داخل ماشین بیندازید، چند قطره الکل روی لکه بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه لباس را به خوبی آبکشی کنید.

اگر می‌خواهید از پودرهای آنزیم‌دار استفاده کنید، یک قاشق از پودر را با مقداری آب مخلوط کنید و لکه را به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن قرار دهید و آبکشی کنید.

آبمیوه‌ها

پارچه را ۳۰ دقیقه داخل آب سرد قرار دهید. سپس کمی شوینده آنزیم‌دار و آب گرم را با هم مخلوط کنید و پارچه را داخل آن قرار دهید. در آخر مخلوطی از سرکه و آب و نسبت یک به دو آماده کنید و پارچه را به مدت ۱۰ دقیقه داخل آن قرار دهید و آبکش کنید.

قهوه و چای

یک دستمال کاغذی یا پارچه پنبه‌ای را با آب سرد خیس کنید و تا جایی که می‌توانید روی لکه فشار دهید تا جذب پارچه شود. 

لباس را پشت و رو کنید و آب سرد را روی آن بگیرید تا مواد قهوه یا چای از الیاف لباس شسته شود. لباس را بچلانید تا آب اضافی گرفته شود.

مایع ظرفشویی استفاده کنید. مایع ظرفشویی ساختار لکه قهوه را می‌شکند.

لباس را با پودرهای آنزیم‌دار یا لکه‌بر بشویید و برای آبکشی از سرکه استفاده کنید. سرکه به خاطر خاصیت اسیدیش از آب موثرتر عمل می‌کند.

مقداری آبلیمو روی قسمتی از پارچه تست کنید. اگر رنگ لباس زرد نشد، آبلیمو را روی لکه قهوه بریزید و آبکشی کنید. اگر قهوه شما حاوی شکر بود، ابتدا پارچه را آبکشی کنید سپس آبلیمو را روی پارچه بریزید. در غیر اینضورت باعث ایجاد لکه جدیدی می‌شوید.

جوش شیرین دشمن لکه قهوه است. جوش شیرین معمولا برای انواع لکه کاربرد دارد. لکه را خیس کنید. سپس روی آن را جوش شیرین بریزید و مالش دهید.

راه حل دیگری که برای‌تان داریم؛ سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ را بزنید و با کمی آب گرم مخلوط کنید. سپس روی لکه بمالید و آبکشی کنید.

روغن

روی لکه لباس را با پودرهای جاذب مثل نشاسته ذرت، جوش شیرین، نمک یا پودر بچه بپوشانید و کمی صبر کنید. بدون آن که پودر را به پارچه بمالید، از روی پارچه بردارید. اگر لکه از بین نرفت، از حلال چربی استفاده کنید.

به لکه صابون ظرفشویی بزنید و چند دقیقه صبر کنید. با یک تکه پارچه تمیز سعی کنید لکه را پاک کنید. سپس با یک شوینده آنزیم‌دار لکه را بشویید.

جوهر

شاید باورتان نشود ولی بهترین ماده‌ای که می‌تواند لکه جوهر را از بین ببرد، اسپری مو است. یک پارچه تمیز را زیر لکه قرار دهید. روی لکه را با اسپری خیس کنید تا کاملا خیس شود. چند ثانیه صبر کنید و با پارچه دیگری روی پارچه را پاک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه پاک شود. سپس با یک شوینده آنزیم‌دار پارچه را بشویید.

خون

پارچه را در آب سرد قرار دهید. سپس به آرامی لکه لباس را بسایید. چند بار  آب را عوض کنید و همین کار را تکرار کنید.

اگر مبلمان یا وسیله‌ای که نمی‌توانید داخل آب یخ آن را بیندازید خونی شده بود، یک تکه یخ روی لکه بمالید و بلافاصله دستمال کاغذی را روی لکه قرار دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه برود و معجزه را ببینید.

عرق

قبل از شست و شو از یک لکه‌بر استفاده کنید و پارچه را در گرم‌ترین آبی که برای آن توصیه شده، با یک شوینده آنزیم‌دار بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *