چگونه خانه تکانی کنیم؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
1348 بازدید

با نزدیک شدن عید نوروز اکثر مردم برای خانه تکانی به تکاپو می‌افتند. خانه تکانی یکی از رسم‌هایی است که از قدیم باقی مانده است. امروزه با وجود کوچک بودن خانه‌ها و آپارتمانی شدن آن‌ها و نداشتن انباری اکثر خانه‌ها تقریبا تمام مدت سال تمیز هستند اما تمیزترین خانه‌ها هم کمی قبل‌تر از عید نوروز به دنبال خانه تکانی هستند و خیلی از افراد معتقدند خانه تکانی قبل از عید شگون دارد به همین دلیل این سنت بر پا باقی مانده است.

این روزها به دلیل مشغله زیاد و درگیر بودن افراد خانواده در خارج از منزل تعداد کسانی که به صورت تمام وقت خانه باشند کمتر است و به همین دلیل داشتن یک خانه تمیز و مرتب و خانه تکانی قبل از عید به یک برنامه ریزی درست نیاز دارد تا این پروسه به خوبی و بدون نگرانی پیش رود و به اتمام برسد.
 

۱. کارها را عقب نیندازید و از همین الان شروع کنید

خانه تکانی شب عید را به روزهای آخر نیندازید. داشتن خانه‌ای مرتب و تمیز در طول تعطیلات مخصوصا اگر خانه را در طی روزهای مهمانداری مرتب و تمیز نگه دارید کار آنچنان سختی نیست. کارهایتان را زودتر شروع کنید و به لحظه آخر نیندازید زیرا کارهای دیگری به جز خانه تکانی هم هستند که باید انجام دهید. طوری برنامه ریزی کنید که بدون استرس، عجله و فشار روحی کارهایتان روی روال بیفتد و به اندازه کافی برای تمامی پروژه‌ها زمان داشته باشید و به خاطر خانه تکانی یا خستگی ناشی از آن کارهای هیجان انگیز دیگر را از دست ندهید.
  

۲.  لیستی از کارهایتان تهیه کنید

قبل از اینکه کاری را شروع کنید لیستی از همه جاهایی که قرار است تمیز کنید را تهیه کنید و کارهایتان را دسته بندی کنید. به این شکل که برای هر اتاق یا قسمت زمان مشخصی را تعیین کنید. با کمک این روش می‌توانید از کمترین زمان‌ها نیز برای تمیزی خانه‌تان استفاده کنید. حتی از وقت‌های خیلی کم برای انداختن چند تکه لباس در لباسشویی می‌توانید بهره ببرید. وقتی به لیستتان بر می‌گردید و دوباره آن را نگاه می‌کنید و متوجه می‌شوید بسیاری از کارهایتان تیک خورده است احساس خوب و خوشایندی به شما دست می‌دهد و همین باعث می‌شود که کارتان را تمام و کمال انجام دهید و از خودتان راضی باشید.
 

۳. کارهایتان را پشت سر هم انجام ندهید

برای داشتن یک خانه تمیز و مرتب لازم نیست که حتما کار را شروع کنید و تا تمامی نقاط خانه را تمیز نکردید از کار دست نکشید. حتی روزی ۳۰ دقیقه به مرتب کردن و نظافت منزلتان بپردازید کافی است و نتیجه کار برایتان رضایت بخش خواهد بود. برای تمیز کردن خرده ریزها از زمان‌های مشخصی مانند قبل از خوابیدن یا قبل از خوردن صبحانه استفاده کنید. یا برای مثال برای نظافت بعد از دوش گرفتن حمام را با کمی پودر یا مایع بشویید.
 

۴. میان‌بر بزنید

اگر برای عملی کردن توصیه‌های ما وقت کافی ندارید و نگران هستید که زمان کم آورید بهتر است خودتان را آرام کنید و به بخش‌های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده‌ها، فرش و مبلمان بپردازید و قسمت‌های مخفی و وقت‌گیر مانند داخل کمدها و کابینت‌ها را به بعد موکول کنید اما پشت گوش نیندازید.
 

۵. از افراد خانواده برای خانه تکانی کمک بخواهید

خانه تکانی


عید نوروز برای تمامی افراد خانواده است و فقط دوستان و خانواده شما نیستند که به شما سر می‌زنند بنابراین خانه تکانی نیز بهتر است با کمک یکدیگر انجام شود تا همه فشار و خستگی بر روی دوش یک نفر نیفتد. وظایف را تقسیم کنید و هرکسی زمانی که می‌تواند وظیفه‌اش را انجام دهد اعلام کند و به آن بپردازد. با انجام این کار همگی در کارهای منزل سهیم می‌شوند و هیچکدام از افراد نیز خسته و اذیت نمی‌شوند و در مدت زمان کمتری همه کارها جمع و جور می‌شود. این کار نه تنها باعث تمام شدن زودتر کارها می‌شود بلکه عادت خوبی برای فرزندان شما به وجود می‌آورد و روحیه همکاری و کار تیمی را در آن‌ها رشد می‌دهد.

۶. وسایل اضافه را دور بیندازید

ممکن است به نظر برسد که تمیز کردن دور و اطراف یک وسیله از دور انداختن آن راحت‌تر باشد اما این کار در زمان طولانی دردسر ساز می‌شود. خرده ریزهای اضافه را که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند دور بندازید. لباس‌هایی که دیگر اندازه‌تان نیست یا بیشتر از یه مدت است که آن‌ها را نپوشیده‌اید را از کمدتان حذف کنید. هر کدام از وسایلتان که به صورت ناقص مانده است مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی و … را دور بیندازید. برای اینکه وسایلتان راحت‌تر جمع شود از وسایلی مانند جاکفشی، جاکلیدی و … استفاده کنید.

۷. محیط را برای لذت بردن آماده کنید

می‌توانید محیط منزل را طوری درست کنید که حتی از نظافت هم لذت ببرید. نظافت کردن لزوما برتبر با یک کار سخت و طاقت فرسا نیست که نفس شما را بند آورد. با به وجود آوردن یک محیط دلنشین و آرام برای خود می‌توانید این کار را با لذت انجام دهید. مثلا یک موسیقی زیبا بگذارید و بعد شروع به کار کنید یا برای خودتان جایزه تعیین کنید و بعد از کار کردن آن را به خود هدیه دهید. این هدیه می‌تواند چایی، شیرینی یا هر چیزی که مطابق نظر خودتان است باشد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *