سبزیجات فریزری
سبزیجات فریزری

آیا سبزیجات فریزری خواص و مواد مغذی خود را از دست می دهند؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3102 بازدید

در خصوص این‌که سبزیجات فریزری خواص خود را از دست می‌دهند یا فریز کردن میوه و سبزی‌ها باعث بی‌کیفیت شدن آن‌ها می‌شود، همیشه بحث‌های زیادی وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از مواد بهداشتی و سالمی که روزانه مصرف می‌کنیم، همگی فریز شده‌اند. پس برای رسیدن به پاسخ این سوال، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. ما تمام دلایلی که سلامت خوراکی‌های یخ‌زده را اثبات می‌کنند مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سبزیجات فریزری و رشد کامل

درست دقایقی بعد از آن‌که میوه یا سبزیجات، برداشت می‌شوند، ارزش‌ غذایی آن‌ها به مرور کم می‌شود. بنابراین، چه درست در زمان برداشت یک خوراکی را مصرف کنید، چه مدتی پس از آن، تفاوت چندانی نمی‌کند.

از آن‌جا که تمام سبزیجات و گیاهان یخ‌زده را پس از برداشت، فریز می‌کنند، پس آن‌ها زمان کافی برای رشد داشته‌اند؛ یعنی آن‌ها سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها هستند و بسیاری از مواد مغذی آن‌ها، داخل خوراکی حفظ می‌شوند.

به این موضوع توجه داشته باشید که بسیاری از مواد خوراکی تازه‌ای که شما از مراکز خرید تهیه می‌کنید، ممکن است مدتی طولانی پس از برداشت، در مسیر رسیدن به فروشگاه‌ها باشند. پس لازم است آن‌ها را زودتر از موعد برداشت کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا روند رشد طبیعی خود را طی نکنند.

اهمیت غذایی سبزیجات یخ‌زده

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه چستر انجام شده، سبزیجات و میوه‌های فریزری به اندازه انواع تازه آن‌ها، سرشار از مواد مغذی هستند.

در یک مطالعه، مقداری از سبزیجات مختلف را برای سه روز در فریزر نگهداری کردند و پس از آن، آن‌ها را با نمونه‌های بیرون از فریزر مقایسه کردند. در کمال تعجب، مواد مغذی برخی سبزیجات مانند کلم و زغال اخته، بیشتر از مواردی بود که در شرایط عادی نگهداری شده بودند.

در چند مورد، میوه‌های منجمد و سبزیجات دارای مقدار بیشتری آنتی اکسیدان را شامل می‌شدند، از جمله پلی فنول‌ها، آنتوسیانین‌ها، لوتئین و بتاکاروتن.

پس فریز کردن سبزیجات مواد مغذی آن را از بین نمی برد. در یک گزارش‌، میزان ویتامین C موجود در کلم بروکلی تازه در مقایسه با یک هفته پس از برداشت، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته بود، اما در نمونه یخ‌زده، فقط ۱۰ درصد در طی یک سال از بین رفته بود.

سبزیجات فریزری ؛ بدون مواد نگه‌دارنده

از آن‌جایی که فرایند انجماد، کمک می‌کند تا سبزیجات و گیاهان تازه بمانند، پس نیازی به استفاده از نگه‌دارنده‌ها نیست.

بدون شک بسیاری از مواد بسته بندی شده‌ای که از فروشگاه‌ها به‌عنوان سبزیجات تازه خریداری می‌کنید، در بسته‌‌های خود مقدار زیادی مواد نگه‌دارنده دارند.

فریز کردن سبزیجات و میوه‌ها؛ صرفه‌جویی در وقت

براساس مشاهدات مختلف، بسیاری از افراد شاغل، برای پخت و پز و تهیه غذا در طی روزهای هفته، کمتر از دوساعت زمان دارند. فریز کردن مواد غذایی می‌تواند راهی باشد تا شما مواد خوراکی با کیفیت را در فریزر خود نگه‌داری کنید و برای آماده سازی وعده‌های مختلف، به راحتی آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید.

این موضوع علاوه بر صرفه جویی در زمان، کمک می‌کند تا به‌جای سفارش غذاهای آماده، خودتان برای آشپزی دست‌به‌کار شوید و غذایی سالم‌تر بخورید.

سبزیجات فریزری و تنوع خوراکی‌ها

شما با فریز کردن سبزیجات و میوه‌ها، انباری از خوراکی‌های خوشمره‌ای دارید که ممکن است در فصل‌های مختلف کمیاب باشند. همین به شما فرصت می‌دهد تا با ترکیب کردن آن‌ها یا افزودن‌شان به خوراکی‌های دیگر، انتخاب‌های نامحدود داشته باشید.

می‌توانید با میوه‌‌های یخ زده، اسموتی‌های مختلف، ماست‌های میوه‌ای متنوع و انواع سالادها استفاده کنید. همچنین ترکیب بسیاری از آن‌ها با کمی جو دو سر و شیر و مقداری عسل، یک میان وعده مقوی را برای شما می‌سازند.

پس با توجه به تمام موارد گفته شده، می‌توان چنین نتیجه گیری کرد که فریز کردن میوه و سبزیجات نه تنها مضر نیست و ارزش غذایی آن‌ها را کم نمی‌کند، بلکه یک راه حل مفید برای تازه نگه‌داشتن مواد خوراکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *