طرز تهیه نان سیمیت خوشمزه به روش ترکیه ای ها

نان سیمیت
آسان
۴ نفر
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

نان سیمیت نان حلقه‌ای ترکی‌ست که معمولا آن را با کنجد آماده می‌کنند و ظاهری شبیه به شیرینی دارد. این نان برای وعده‌های مختلف صبحانه و عصرانه استفاده می‌شود و انرژی بالایی دارد. این نان سال‌ها در سراسر امپراطوری عثمانی طبخ می‌شد و برای تهیه آن از دانه‌‌های مختلفی استفاده می‌کردند، برای همین باید گفت که قدمتی طولانی در این سرزمین‌ها دارد. اما نسخه استانبولی این نان، همیشه با ملاس یا شیره تهیه می‌شود که طعمی متفاوت به آن داده. ما نیز در این دستور به سراغ طرز تهیه نان سیمیت ترکی رفته‌ایم تا لقمه‌ای سالم و مقوی را آماده کنیم.

مواد لازم برای تهیه نان سیمیت

  • آرد سفید نان250 گرم
  • نمکیک قاشق غذاخوری
  • پودر شکریک قاشق غذاخوری
  • پودر مخمریک قاشق غذاخوری
  • دانه کنجد100 گرم
  • ملاس اناریک قاشق غذاخوری

طرز تهیه نان سیمیت

مرحله اول

آرد، نمک و شکر را داخل یک کاسه بریزید و با هم مخلوط کنید. پس از آن، مخمر و 150 میلی لیتر آب گرم را به مواد اضافه کرده و به‌خوبی هم بزنید. حالا باید برای چند دقیقه آن‌ها را ورز دهید تا خمیری نرم به‌دست بیاید.

سطح کار را آرد پاشی کنید و خمیر را روی آن‌قرار دهید، به مدت 10 تا 12 دقیقه ورز دهید تا خمیر حالت کشسانی پیدا کند. یک کاسه بزرگ و تمیز انتخاب کنید و خمیر را داخل آن قرار دهید، روی خمیر را بپوشانید و در فضایی گرم قرار دهید تا برای یک تا دو ساعت استراحت کند و حجم آن دو برابر شود.

مرحله دوم

تا آماده شدن خمیر، دانه‌های کنجد را در تابه‌ای کوچک حرارت دهید تا از آن حالت خامی خارج شوند و رنگی طلایی به‌خود بگیرند. کنجد را کنار بگذارید تا خنک شود. سپس ملاس را با 50 میلی‌لیتر آب در یک کاسه کم عمق و عریض ترکیب کنید.

مرحله سوم

خمیر را روی سطح کار قرار دهید و آن را به چهار قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را به‌صورت رشته‌ای 45 سانتی دربیاورید، حالا خمیر را از قسمت میانی روی انگشت بگیرید، و هر دو قسمت آن را مانند طناب به‌هم بپیچید و حلقه کنید، در آخر دو سر خمیر را کاملا بهم بچسبانید.

پس از شکل دادن به خمیر، آن را داخل ملاس بغلتانید تا کل سطح خیس شود، سپس به ظرف کنجد منتقل کنید تا پوششی کنجدی به آن بچسبد. بعد از این مراحل می‌توانید خمیر را به سینی فر که از قبل با کاغذ روغنی پوشانده‌اید، منتقل کنید. حدود یک ساعت دیگر زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

مرحله چهارم

فر را حدود 20 دقیقه قبل، روی دمای 180 درجه بگذارید تا داغ شود. پس از این‌‌که خمیرها استراحت کردند، آن‌ها را برای مدت 15 تا 18 دقیقه داخل فر بگذارید تا طلایی شوند. بعد از خارج کردن نان سیمیت از فر، می‌توانید آن‌ها را در پارچه‌ یا حوله‌ای تمیز بپیچید تا نرم و تازه بمانند.

چند نکته

  • شما می‌توانید به‌جای ملاس انار از شیره خرما یا شیره انگور استفاده کنید.
  • در صورت تمایل می‌توانید روی نان‌های سیمیت سبزی خشک مورد علاقه‌تان، یا دانه‌های روغنی دیگری مانند مغز تخمه آفتابگردان بریزید.
  • بهتر است سیمیت را در لحظه نوش‌جان کنید اما اگر مقداری از آن باقی‌ماند می‌توانید در پارچه نگه‌دارید و در زمان استفاده کمی گرم کنید.

دیدگاه ها