کیک شکلاتی وگان با شیر فندق
کیک شکلاتی وگان با شیر فندق
8 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
30 تا 60 دقیقه

طرز تهیه کیک شکلاتی وگان با شیر فندق گیاهی

0,0 rating
637 بازدید

غیر قابل انکار است که هر روز به تعداد افراد گیاه‌خوار و وگان افزوده می‌شود. به همین تنوع شیرهای گیاهی در فروشگاه‌ها رو به افزایش است. با استفاده از شیرهای گیاهی انواع دسر و غذاها تهیه می‌شود که در بسیاری از موارد، شیرهای گیاهی جایگزین شیرهای حیوانی شده‌اند. علاوه بر شیر موادی مانند تخم مرغ و عسل هم در دسته محصولات غیر قابل کاربرد در رژیم غذایی وگان یا رژیم گیاهی قرار دارند. امروز طرز تهیه کیک شکلاتی وگان با شیر فندق آموزش داده می‌شود. در این دستور کیک وگان، علاوه بر شیر گیاهی از تخم کتان یا آرد ذرت به جای تخم مرغ استفاده شده است. کیک شکلاتی وگان نه تنها برای افرادی با رژیم وگان قابل استفاده است، بلکه به دلیل ارزش غذایی بالا به عنوان یک دسر سالم به تمامی افراد با سبک زندگی سالم پیشنهاد می‌شود.

دسر
تعداد نفرات 8 نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت 30 تا 60 دقیقه

مواد لازم برای تهیه کیک شکلاتی وگان با شیر فندق

شیر فندق کاله یک‌ و‌ نیم پیمانه
روغن یک‌دوم پیمانه
آرد یک پیمانه
بکینگ پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
پودر کاکائو دو پیمانه
شکر قهوه‌ای یک‌دوم پیمانه
شکر سفید یک‌سوم پیمانه
نمک یک‌دوم قاشق چای‌خوری
دانه کتان یا آرد ذرت (جایگزین تخم مرغ) دو قاشق غذاخوری
شربت افرا دو قاشق غذاخوری
روغن نارگیل ذوب شده یک‌دوم پیمانه
شیر فندق کاله یک‌ و‌ نیم پیمانه
روغن یک‌دوم پیمانه
آرد یک پیمانه
بکینگ پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
پودر کاکائو دو پیمانه
شکر قهوه‌ای یک‌دوم پیمانه
شکر سفید یک‌سوم پیمانه
نمک یک‌دوم قاشق چای‌خوری
دانه کتان یا آرد ذرت (جایگزین تخم مرغ) دو قاشق غذاخوری
شربت افرا دو قاشق غذاخوری
روغن نارگیل ذوب شده یک‌دوم پیمانه

مراحل تهیه کیک شکلاتی وگان با شیر فندق

مرحله اول

پیش از شروع تهیه کیک شکلاتی وگان، لازم است فر را روشن و روی دمای 170 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. به این ترتیب، تا انجام مراحل آماده‌سازی فر داغ می‌شود.

مرحله دوم

برای شروع یک کاسه متوسط بردارید. شیر فندق را با روغن و وانیل درون کاسه بریزید. مواد را هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند. به جای تخم مرغ، از تخم کتان برای انسجام بخشیدن به کیک استفاده کنید. بعد از اضافه کردن تخم کتان، مواد درون کاسه را هم بزنید تا یک‌دست شوند.

مرحله سوم

در این مرحله، آرد، پودر کاکائو، نمک، بکینگ پودر، شکر سفید و شکر قهوه‌ای را در یک کاسه جداگانه به یک‌دیگر اضافه کنید. مواد را به آرامی هم بزنید تا به صورت یکنواخت با یک‌دیگر مخلوط شوند.

مرحله چهارم

در این مرحله از طرز تهیه کیک شگلاتی وگان، مواد دو کاسه را به آرامی با هم مخلوط کنید. با کمک همزن یا با لیسک مواد را به طور مداوم هم بزنید تا گلوله گلوله نشوند.

مرحله پنجم

کمی روغن را کف ظرف کیک‌پزی اسپری کنید تا به خوبی چرب شود و مایه کیک به آن نچسبد. بعد از آن، مواد را درون قالب کیک بریزید. سعی کنید مایه با ضخامت یکسان در ظرف پخش شود. ظرف را به مدت 17 دقیقه درون فر قرار دهید. پیش از آن که کیک را از فر خارج کنید، یک خلال دندان یا چنگال را وسط کیک فرو کنید. اگر موادی به چنگال چسبید، یعنی هنوز کامل پخته نشده است.

مرحله ششم

بعد از آن که کیک به خوبی پخته شد، آن را از فر خارج کنید. به کناری بگذارید تا کمی خنک شود.

مرحله هفتم

برای تزیین روی کیک وگان، روغن نارگیل و پودر کاکائو را روی یک حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید. کمی شکر هم می‌توانید به آن اضافه کنید. روکش آماده شده را پس از خنک شدن کیک روی آن بریزید. کیک شما آماده است. نوش جان!

فوت و فن‌های کیک شکلاتی وگان با شیر فندق
  • در صورتی که به جای تخم کتان از آرد ذرت استفاده می‌کنید، بهتر است آن را در مرحله سوم همراه با سایر مواد به مایه کیک اضافه کنید.
  • اگر شیر فندق را خودتان قبلا در منزل درست کرده‌اید، می‌توانید از تفاله‌های فندق در مایه کیک استفاده کنید. اضافه کردن تفاله‌های فندق، عطر و طعم کیک وگان شما را بیشتر می‌کند.
  • برای تهیه این کیک از شیر فندق آماده استفاده شده است. اگر به هر دلیلی مایل به استفاده از شیر گیاهی موجود در بازار نیستید، می‌توانید شیر فندق خانگی را به راحتی درست کنید. شیر فندق سرشار از خاصیت بوده که به عنوان یک وعده غذایی سالم در هر زمان از روز قابل مصرف است.
  • برای تهیه کیک شکلاتی وگان، به جای شیر فندق می‌توانید از انواع شیر گیاهی؛ مانند: شیر بادام، شیر جو دوسر یا شیر نارگیل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *