پنیر کبابی

سرشار از پروتئین
زمان پخت کوتاه
سرشار از ویتامین
حرارت‌پذیری بالا
سرشار از فسفر
سرشار از کلسیم

پنیر نیمه سخت طبیعی است که اولین بار در قبرس و با نام هالومی تهیه و تولید گردید. از ویژگی های منحصر به فرد این پنیر، قابلیت سرخ کردن و کباب کردن آن می باشد. در صورت پخت، این پنیر دارای بوی کباب و طعم ماهی اوزون برون است. لازم به ذکر است که سبزی های روی پنیر کبابی، نعنا می باشد. پنیر کبابی دوره رسیدگی ندارد. این پنیر سرشار از کلسیم، پروتئین، فسفر و انواع ویتامین هاست که ارزش غذایی آن معادل 15-12 کیلوگرم شیر تازه گاو است.

پنیر کبابی چیست؟

پنیر کبابی کاله پنیر نیمه سخت طبیعی است که اولین بار در قبرس و با نام هالومی تهیه و تولید گردید. از ویژگی های منحصر به فرد این پنیر،می‌توان به  برخورداری از بافت و طعم منحصر به فرد و نقطه ذوب بالا اشاره کرد. ویژگی‌های منحصر به فرد پنیر کبابی، این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهد که پنیر را با حرارت متوسط بر روی زغال یا در ماهیتابه بدون روغن، گریل و کبابی کند. در صورت پخت، این پنیر دارای بوی کباب و طعم ماهی اوزون برون خواهد بود. روی پنیر کبابی سبزی نعنا ریخته شده که عطر دلپذیری را به همراه می‌آورد.
پنیر کبابی سرشار از کلسیم، پروتئین، فسفر و انواع ویتامین ها بوده و ارزش غذایی آن معادل 15-12 کیلوگرم شیر تازه گاو است. این پنیر دوره رسیدگی ندارد.
پنیر کبابی کاله به دلیل داشتن پروتئین بالا می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت باشد. همچنین می‌توان آن را همراه با گوشت در خورشت و یا به صورت سوخاری، استفاده کرد. ضمنا سرعت آماده شدن پنیر کبابی نسبت به گوشت در تهیه یک وعده غذایی از مزایای دیگر پنیر کبابی کاله است.
در واقع کاربرد اصلی این پنیر به صورت سوخاری و به عنوان پیش‌غذا و باربیکیو در کنار غذای اصلی است. فرآیند تولید این پنیر به صورتی است که با وجود چربی پایین (معادل سایر پنیر‌های طبیعی و پنیر‌های صبحانه) در صورت پخت، بافتی نرم و لذیذ پیدا می‌کند. گفتنی است که پنیر کبابی به دلیل حجم بالای شیر و فرآیند تولید مناسب، از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.
پنیر کبابی پیشنهاد خوبی برای افرادی با بیماری‌ نقرس است. همچنین افرادی که از رژیم های غذایی خاص مانند گیاهخواری و کتوژنیک پیروی می کنند هم به راحتی می‌توانند پنیر کبابی را در رژیم غذایی خود، جایگزین گوشت کنند.

موارد مصرف

  • قابل استفاده به صورت گریل
  • قابل استفاده به جای گوشت در خورشت
  • قابل استفاده در سالاد
  • قابل استفاده به عنوان پیش‌غذا
    برای تهیه برگر با پنیر کبابی، مثل دیگر انواع برگر، ابتدا آب پیاز رنده شده را کاملا بگیرید و سپس همراه با نمک، آن را به گوشت اضافه کنید و خوب ورز دهید. در صورت تمایل مقدار بسیار کمی زردچوبه را هم به آن اضافه کنید، اما نه آنقدر که رایحه زردچوبه غالب شود.پنیر کبابی یا هالومی را به شکل مکعب‌های پنج سانتی با قطر حدود یک تا دو سانت برش دهید. ماهیتابه را روی اجاق بگذارید و کف آن را با برس آغشته به روغن چرب کنید. یادتان نرود که هالومی مقداری چربی پس می‌دهد و به همین دلیل نیازی به ریختن روغن زیاد در تابه نخواهید داشت.یک گلوله از گوشت آماده شده را بردارید و به شکل همبرگر گرد در بیاورید. گوشت را در تابه بیندازید و هالومی را روی آن قرار دهید. وقتی که یک طرف برگر سرخ شد، همراه با پنیر کبابی آن را به جهت دیگر بچرخانید.نان همبرگر را از وسط نصف کنید یا به خوبی باز کنید. مواد مکمل دلخواه‌تان را در آن قرار دهید و در صورت تمایل مقداری سس خردل و کچاپ را روی آنها بریزید و برگر و هالومی را روی لایه‌ها قرار دهید. برگر ویژه شما آماده است.