پختن همبرگر
پختن همبرگر

تغذیه دانش آموزان در مدارس

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
1449 بازدید

این روزها بوی مدرسه به مشام دانش آموزان و به خصوص والدین رسیده است. زمان کمی تا شروع سال تحصیلی جدید مانده و والدین احتمالا مشغول آماده کردن دانش آموزان برای شروع یک سال تحصیلی جدید دیگر هستند. اما علاوه بر این‌ها، یکی از مسائل بسیار مهمی که توسط والدین باید خیلی جدی گرفته شود، تغذیه دانش آموزان در مدارس است. فراموش نکنید که فرزندانتان ساعات کمی را در مدرسه نمی‌گذارند. بنابراین تغذیه دانش آموزان یکی از مسائل بسیار مهم به خصوص برای بچه‌های در سنین رشد است که قدرت یادگیری و تمرکز آن‌ها هم بسیار تحث تاثیر قرار می‌دهد. در این مطلب قصد داریم تا درباره تغذیه دانش آموزان در مدارس و وعده‌های غذایی که می‌توانید برای بچه‌ها آماده کنید، بیشتر صحبت کنیم.

صبحانه را جدی بگیرید

معمولا بچه‌هایی که سخت از خواب بیدار می‌شوند، راحت صبحانه نمی‌خورند. اما فراموش نکنید که صبحانه وعده‌ای است که به هیچ وجه نباید حذف شود. والدین باید تا می‌توانند دانش آموزان را به صبحانه خوردن تشویق کنند چون وقتی دانش آموز بدون خوردن صبحانه، سر کلاس می‌رود، نه تنها بی‌حال و کسل است بلکه وضعیت درسی او هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

یکی از کارهایی که می‌توانید با آن فرزندتان را به صبحانه خوردن تشویق کنید، این است که از فرزند خود کمک بگیرید و از خوراکی‌های مورد علاقه او استفاده کنید. علاوه بر این تنوع در صبحانه هم فراموش نکنید. 

پیشنهاداتی برای صبحانه

نان و پنیر گردو، نان و مربا، تست تخم مرغ، کیک خانگی با شیر کاکائو یا آبمیوه طبیعی، کره بادام زمینی با تست و شیر و نان و عسل می‌تواند یک صبحانه خوب و مغذی برای دانش آموزان باشد. علاوه بر این اضافه کردن مغزهای دیگر به جز گردو هم می‌تواند برای وعده صبحانه مقوی باشد. در این مطلب طرز تهیه هشت نوع صبحانه با نان تست را به شما آموزش داده‌ایم.

تغذیه دانش آموزان

تغذیه دانش آموزان در زنگ تفریح

علاوه بر صبحانه، میان وعده‌ها نقش بسیار مهمی در رشد مغزی و جسمی دانش آموزان دارند. خانواده‌ها معمولا حوصله آماده کردن میان‌وعده برای بچه‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند فقط مقداری پول برای تهیه خوراکی به دانش آموز بدهند. در حالی که والدین باید با برنامه ریزی دقیق، میان وعده‌های مناسب و سالم برای بچه‌ها آماده کنند. تعداد میان وعده‌ها به تعداد زنگ تفریح بچه‌ها و ساعتی که دانش آموز بیرون از خانه است، بستگی دارد.

همان وعده‌های صبحانه هم می‌تواند به عنوان میان‌وعده در زنگ تفریح خورده شود. علاوه بر آن می‌توانید از یک ظرف مغز و دانه‌های مقوی استفاده کنید. گردو، گندم، پسته، فندق و شاهدانه دانه‌هایی هستند که بچه‌ها معمولا به آن‌ها علاقه‌مند هستند. میوه‌های خشکی مثل کشمش، برگه، انجیر خشک جز میان وعده‌های سالم و مقوی به حساب می‌آیند.

اسنک‌های گوشت و مرغ که با ساندویچ‌ساز خانگی درست می‌شوند هم، می‌تواند یک میان‌وعده خوب برای فرزندان‌تان باشد.

میوه‌هایی مانند سیب، خیار، نارنگی، پرتقال و … را تکه تکه کنید و در ظرف‌های درب‌دار قرار دهید.

وعده ناهار

از آن جا که بچه‌ها هر ساعتی که به خانه می‌آیند، گرسنه و به دنبال خوراکی هستند. بهتر است خوراکی خوشمزه‌ای برایشان آماده کنید. یا مقداری ناهار ظهر را برایشان گرم کنید. اگر دانش آموز ساعت ناهار در مدرسه بود. می‌توانید مقداری از شام دیشب را برای او کنار بگذارید. ساندویچ کتلت و انواع کوکو هم غذاهای مناسبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *