چرا باید گرم کردن بدن قبل از ورزش را جدی بگیریم؟

4,7 rating based on 7 ratings
4,7 | 0 دیدگاه | 7 بازخورد
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
6435 بازدید

یکی از سوال‌هایی که غالبا برای ورزشکاران پیش می‌آید این است که آیا گرم کردن بدن قبل از تمرین ضروری است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! 

گرم کردن بدن قبل از ورزش عضلات را برای شروع تمرین آماده می‌کند. همان طور که می‌دانید هنگام ورزش، عضلات شروع به منقبض و منبسط شدن می‌کنند، هنگامی که گرم می‌کنید؛ در واقع کمک زیادی به تسریع این روند و روشن شدن عضلات‌تان خواهید کرد. آیا تا به حال قبل از شروع ورزش احساس سنگینی کرده‌اید؟ اگر اینطور است یعنی هنوز عضلات شما به اندازه کافی آماده تمرین نشده‌اند.

چرا گرم کردن بدن قبل از ورزش اهمیت دارد؟

گرم کردن بدن قبل از ورزش نه تنها باعث کاهش احتمال آسیب دیدگی در ورزش می‌شود، بلکه تاثیر ورزش را نیز بیشتر کرده و مانع از کشیدن شدن بیش از حد عضلات می‌شود. شیوه اصولی گرم کردن بدن شامل درگیر کردن تمام عضلات است. این حرکات باید به خوبی و با رعایت چند نکته انجام شود در غیر این صورت، نه تنها از آسیب دیدگی جلوگیری نکرده بلکه خودش موجب آسیب به عضلات در حین تمرین می‌شود.

پس از این مقدمه کوتاه در مورد لزوم گرم کردن بدن قبل از ورزش، در ادامه می‌خواهیم به طور مفصل درباره فواید گرم کردن بدن و نکاتی که به گرم کردن درست بدن کمک می‌کند، بپردازیم. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

گرم کردن بدن

فواید گرم کردن بدن قبل از ورزش

  • فعال شدن سیستم قلبی و عروقی و تامین اکسیژن مورد نیاز عضلات
  • افزایش جریان گردش خون بدن
  • افزایش حرارت بدن
  • افزایش قابلیت ارتجاعی عضلات و کاهش خطر آسیب دیدگی
  • کاهش گرفتگی عضلات
  • آماده سازی رباط‌ها، مفاصل و عضلات برای انجام حرکت‌های ورزشی خاص
  • آماده سازی ذهنی و افزایش تمرکز ورزشکار برای انجام تمرینات جدی ورزشی
  • تولید انرژی با ایجاد تعادل در هورمون‌ها

نکات مهم برای گرم کردن بدن قبل از ورزش

به طور کلی قبل از انجام ورزش‌های سنگین از مهارت‌های تمرینی خاصی استفاده می‌شود که گرم‌کردن نامیده می‌شود. برای مثال، برای دونده‌ها چند دقیقه دویدن خیلی آهسته سپس، دویدن با حداکثر سرعت برای درگیر کردن تمام ماهیچه‌ها بهترین نوع گرم کردن است.

در طول گرم کردن ضربان قلب را تدریجی افزایش دهید

برای گرم‌کردن درست، بهتر است ضربان قلب به صورت تدریجی افزایش یابد. بنابراین، از حرکات آهسته و ساده شروع کنید و رفته رفته سرعت حرکات را افزایش دهید. نکته قابل توجه دیگر این که مطابق با ورزشی که می‌خواهید انجام دهید این که علاوه بر حرکات عمومی، روش‌های گرم کردن ویژه‌ آن ورزش هم وجود دارد.

از حرکات کششی برای گرم کردن استفاده نکنید

از حرکات کششی برای گرم کردن بدن قبل از ورزش استفاده نکنید. بهترین زمان برای انجام حرکات کششی بعد از ورزش آن هم برای سرد کردن بدن است. معمولا بعضی از ورزشکاران از حرکات کششی برای گرم کردن استفاده می‌کنند، در حالی که این کار باعث کاهش کارایی بدن می‌شود. در این صورت باید بگوییم گرم نکردن بدن بهتر از گرم کردن بدن با انجام حرکات کششی است!

حرکات کششی باعث می‌شود عضلات بیش از حد منبسط می‌شود. این انبساط زیاد عضلات مانع از انقباض مجدد آن‌ها در طول تمرین می‌شود. بنابراین، از حرکاتی برای گرم کردن استفاده کنید که عضلات در آن هم منبسط و هم منقبض می‌شوند.

به یاد داشته باشید که گرم کردن بدن قبل از ورزش یک فرایند کاملا شخصی و منحصر به فرد است. به این معنا که تنها با تمرین‌های زیاد و به مرور زمان با تجربه متوجه خواهید شد کدام روش های گرم کردن برای بدن شما مناسب‌تر است.

عضلات پایتان را فعال کنید 

به پهلوی چپ دراز بکشید و پاهایتان را بکشید. پای راستتان را به آرامی و با کنترل، بالا و پایین ببرید. ۱۰ تا ۱۵  بار این حرکت را تکرار کنید. سپس، به سمت راست دراز بکشید و همین کار را تکرار کنید. اکنون دمر دراز بکشید و پای راست خود را به صورت ۹۰ درجه خم کنید. در ادامه، به آرامی پایتان را حدود دو سانت از زمین بلند کنید و به حالت اول برگردانید. این کار را  ۱۵ بار انجام دهید و همین کار را با پای چپ هم انجام دهید.

توجه کنید که در ابتدا عضلاتی را که کاملا منقبض هستند هدف قرار ندهید. ۱۰ دقیقه گرم کردن بدن قبل از ورزش با انجام حرکات ورزشی مناسب کفایت می‌کند.

بدنتان را تقویت کنید 

در حالی که ایستاده‌اید، پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌هایتان باز کنید. پای راستتان را یک قدم به جلو ببرید و زانوی پای چپتان را خم کنید تا در ران راست خود کشیدگی را حس کنید. سپس، بالا تنه‌تان را به سمت چپ بچرخانید. به حالت اول باز گردید و این کار را ۱۵ مرتبه انجام دهید. همین کار را برای پای چپ هم تکرار کنید. 

ران‌هایتان را شل کنید

زانوهایتان را خم کنید. پشت خود را صاف نگه دارید و زانوی راستتان را به سمت خارج بدن ببرید و به حالت اول بازگردانید. ۱۵ بار این کار را تکرار کنید. سپس، برای طرف دیگر بدنتان نیز آن را تکرار کنید. 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *