تزیین کدو حلوایی با ۶۰ ایده ساده و جذاب

ایده ساده و جذاب برای تزیین کدو حلوایی

با رسیدن فصل سرما کم‌کم کدو حلوایی راه خودش را به خانه‌های ما باز می‌کند. کدو حلوایی پخته اغلب در انواع دسرها مانند دونات کدو حلوایی، پای کدو حلوایی و حتی نوشیدنی‌هایی مانند هات چاکلت کدو حلوایی و شیر کدو حلوایی استفاده می‌شود. از آنجا که با نزدیک شدن به مراسم‌هایی مانند هالووین و شب یلدا در میانه پاییز و اول زمستان، ایده‌های تزیین کدو تنبل طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند، در این مطلب ۶۰ ایده خاص و ساده برای تزیین کدو حلوایی در مراسم‌های مختلف را با هم می‌بینیم.

تزیین کدو حلوایی برای شب یلدا

شب یلدا یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین مناسبت‌های ایرانی است. به دلیل اهمیت شب یلدا، هر ساله ایرانی‌ها با برگزاری مهمانی و دورهمی این شب را جشن می‌گیرند. هر خانواده دوست دارد تا با تهیه دسرهای شب یلدا و شامی خوشمزه، این شب را خاطره‌انگیز برگزار کند. برای همین هم اعضای خانواده ساعت‌های زیادی را صرف تهیه و تزیین سفره شب یلدا می‌کنند. یکی از المان‌هایی که می‌تواند به زیبایی این سفره کمک کند، کدو حلوایی تزیین شده است. شما می‌توانید با استفاده از ساده‌ترین ابزارها مانند وسایل رنگ‌آمیزی، چند شاخه گل و روبان زیبایی سفره یلدا و میز شام خودتان را زیباتر کنید. برای ایده‌های تزیین کدو تنبل می‌توانید از ایده‌های مشابه تصاویر زیر استفاده کنید.

تزیین کدو حلوایی با گل و میوه

تزیین کدو حلوایی با گل یکی از زیباترین ایده‌های تزیین است که می‌تواند زیبایی سفره یلدا را دوچندان کند. برای این کار می‌توانید از گل‌های تازه یا خشک استفاده کرده و کدو را با آن‌ها تزیین کنید.

تزیین کدو حلوایی هالووین

هالووین یکی از مراسم‌های غیرایرانی است که چند سالی است برگزاری آن برای ایرانیان هم جذاب شده است. اگر مهمانی هالووین برگزار می‌کنید، تزیینات کدو حلوایی که در تصاویر زیر استفاده شده‌اند، ایده‌های جذابی هستند. با این ایده‌ها می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن با چند تکه پارچه، چسب و مقداری وسایل رنگ‌آمیزی دکور مورد نظرتان را تکمیل کنید. اجرای این ایده‌ها برای کودکان نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد.

تزیین کدو حلوایی برای عروس

یکی دیگر از مراسم‌هایی که می‌توان در آن از کدو حلوایی تزیین شده استفاده کرد، مراسم‌هایی است که برای عروس‌ها برگزار می‌شود. در برخی رسوم که در شب چله برای نوعروس‌ها هدیه برده می‌شود یا سایر مهمانی‌هایی که در فصل پاییز و اوایل زمستان است، می‌توان متناسب با فضای مهمانی از ایده‌های تزیین کدو حلوایی برای عروس مثل استفاده از گل‌های ساتن، تزیین کدو حلوایی با شمع، پارچه‌های کنفی، نگین‌های براق و رنگ‌های روشن بهره برد. برای رنگ‌آمیزی کدو می‌توان از اسپری طلایی و نقره‌ای نیز استفاده کرد.

نحوه تزیین کدو حلوایی

حالا که تصاویر و ایده‌های مختلف تزیین کدو حلوایی را دیدیم، با ما همراه باشید تا نحوه تزیین تعدادی از آن‌ها را یاد بگیریم.

طراحی کدو حلوایی با شابلون

در این روش می‌توانید با استفاده از یک شابلون آماده یا کاغذی که طرح دلخواهتان را روی آن برش زده‌اید، روی کدو حلوایی طراحی کنید. ابتدا می‌توانید شابلون را روی کدو قرار داده و با چسب کاغذی آن را ثابت کنید. حالا با استفاده از یک ماژیک قسمت‌های خالی را رنگ‌آمیزی کرده و سپس شابلون را جدا کنید.

تزیین خالخالی کدو حلوایی

برای این کار به رنگ متالیک یا رنگ‌های آکرلیک احتیاج داریم. مقداری رنگ آکرلیک را برداشته و کف ظرف بریزید. برای پخش کردن رنگ به یک قلم‌موی اسفنجی احتیاج داریم. می‌توانید مقداری اسفنج را به صورت گرد برش بزنید و به یک دسته چوبی یا هر وسیله‌ای که در دسترس دارید متصل کنید. حالا اسفنج را درون رنگ زده و خال‌های رنگی روی سطح کدو حلوایی ایجاد می‌کنیم.

رنگ‌آمیزی کدو حلوایی

اگر می‌خواهید فقط بخش‌هایی از کدو را رنگ کنید و مایلید قسمت‌هایی از آن دست‌نخورده باقی بماند می‌توانید از یک نوار چسب استفاده کنید. برای این کار، قسمت‌هایی از کدو که قرار است بدون رنگ بماند را با نوار چسب بپوشانید. حالا یک رنگ آکریلیک را به دلخواه انتخاب کرده و مشابه روش قبل با استفاده از یک قلم‌موی اسفنجی سایر قسمت‌های آن را رنگ‌آمیزی کنید. پس از خشک‌شدن رنگ می‌توانید چسب‌ها را جدا کنید. در این مرحله کدوی رنگ‌آمیزی شده شما آماده است.

طراحی کدو حلوایی با لاک ناخن

یکی دیگر از راه‌های رنگ‌آمیزی کدو بدون استفاده از قلم‌مو، لاک ناخن است. برای این کار شما به کاسه آب و چند رنگ لاک احتیاج دارید. مقداری از لاک را روی سطح آب بریزید. می‌توانید از فقط یک یا چند رنگ استفاده کنید. سپس کدو را برداشته و از یک سمت وارد آب کرده و از سمت دیگر خارج کنید. سعی کنید تمامی رنگ‌ها روی سطح کدو قرار بگیرند. حالا برای مدتی آن را کنار بگذارید تا رنگ لاک روی کدو خشک شوند.

طراحی با چسب سیلیکونی

یک راه خوب برای ایجاد طرح‌های برجسته روی کدو تنبل، استفاده از چسب سیلیکونی آکواریوم یا چسب‌های خمیری است. ابتدا روی کدو را به خوبی تمیز کنید و با استفاده از چسب طرح دلخواه خودتان را روی آن ایجاد کنید. سپس اجازه بدهید مقداری خشک شود. قسمت ساقه کدو را چسب بزنید و سپس با استفاده از اسپری رنگ یا رنگ‌های اکریلیک سطح آن را به دلخواه رنگ کنید.

نکات مهم درباره تزیین کدو حلوایی

در ادامه، نکات مهم برای تزیین کدو حلوایی را آورده‌ایم.

 • برای تزیین کدو حلوایی می‌توانید از وسایل مختلفی مانند چشم‌های عروسکی متحرک، نمد، پارچه‌های بدون استفاده و کاموای کشباف نیز استفاده کنید.
 • برای اتصال مواد مختلف به کدو حلوایی می‌توانید به آن چسب حرارتی یا سوزن ته‌گرد بزنید.
 • اگر می‌خواهید درون کدو تنبل را با گل پر کنید، ابتدا باید درون آن را خالی کرده و یک اسفنج یا ظرف کوچک را داخل کدو حلوایی قرار دهید. سپس می‌توانید شاخه‌های مختلف گل را در آن بچینید.
 • اگر دوست داشته باشید کدو حلوایی شما شبیه یک فانوس به نظر برسد و روشنایی داشته باشد، می‌توانید درون کدو را بتراشید و یک شمع یا ریسه رنگی در آن قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید تصویر خاصی را روی کدو حلوایی حک کنید، می‌توانید تصویر مورد نظر را روی یک کاغذ پرینت بگیرید، آن را روی کدو قرار داده و خطوط آن را با یک جسم تیز بکشید. حالا می‌توانید اطراف آن را خالی کرده و تصویر را روی آن ببینید.
 • برای تازه نگه‌داشتن کدو حلوایی می‌توانید به صورت روزانه به آن محلول سفیدکننده اسپری کنید. در صورتی که کدو تراشیده نشده باشد از سرکه نیز می‌توانید استفاده کنید.
 • درون کدو را به خوبی خالی و خشک نگه دارید. رطوبت درون کدو می‌تواند روند پوسیدگی آن را تسریع کند.
 • برای جلوگیری از پوسیدن حلوایی، روی قسمت‌های بریده شده آن روغن زیتون یا روغن نارگیل بمالید.
 • کدو حلوایی بسیار مستعد جذب مگس میوه است. برای دور کردن مگس میوه از آن، حتما داخل آن را به خوبی تخلیه کرده و یک ظرف آبمیوه کنار آن قرار دهید.
 • برای شستن کدوها می‌توانید از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید. مراقب باشید که کدوها هنگام شستن زخمی و لکه‌دار نشوند.
 • توجه داشته باشید که ماندگاری کدو تنبل تراشیده شده زیاد نیست، اما کدویی که باز نشده باشد را می‌توانید تا آخر فصل نگه دارید. به طور کلی عمر کدو تنبل‌ حدود دو تا سه ماه است.
 • مناسب‌ترین رنگ برای رنگ‌آمیزی کدو حلوایی، رنگ‌های اکریلیک هستند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر رنگ‌های استفاده شده روی سطح کدو نمی‌مانند، به این دلیل است که سطح آن به خوبی تمیز نشده است.
تزیین کدو تنبل برای کودکان

سوالات متداول درباره تزیین کدو حلوایی

تا اینجای مطلب ایده‌های تزیین مختلفی را برای مناسبت‌های گوناگون دیدیم و نکات مهم تزیین کدو تنبل را یاد گرفتیم. در ادامه پاسخ به چند سوال پرتکرار و مهم را می‌خوانیم.

چطور می‌توانیم ماندگاری کدو تنبل را بالا ببریم؟

برای اینکه کدو حلوایی تزیین شده شما عمر بیشتری داشته باشد قبل از شروع به کار آن را درون یک ظرف پر از آب و محلول سفیدکننده (به نسبت ده به یک) قرار دهید و اجازه بدهید برای دو دقیقه در آن بماند. سپس باید آن را با یک پارچه خشک کنید. توجه داشته باشید که قسمت ساقه باید کاملا خشک شده باشد.

چطور باید کدو تنبل را از آفت‌ها دور نگه داشت؟

از آنجا که کدوها هم مانند هر میوه‌ دیگری برای آفات جذاب هستند، می‌توانید با قرار دادن آن‌ها روی بلندی‌ها از نفوذ حشرات و مورچه‌ها به داخل آن‌ها جلوگیری کنید.

آیا می‌توان درون کدو حلوایی از شمع استفاده کرد؟

استفاده از شمع درون کدو موجب خشک‌شدن فضای داخلی آن و پوسیدگی می‌شود. اگر می‌خواهید که کدو تنبل تزیین‌شده شما عمر بیشتری داشته باشد می‌توانید از ریسه‌های نور برای آن استفاده کنید.

آیا می‌توان تزیین کدو حلوایی را همراه با کودکان انجام داد؟

اگر هنگام تزیین کدو حلوایی کودکی شما را همراهی می‌کند حتما از وسایل ایمن استفاده کنید. وسایل برش را کنار بگذارید و سعی کنید با چسب، کاغذ و پارچه کدوی خود را تزیین کنید.

دیدگاه ها