مصرف شیر
مصرف شیر

چطور پایین بودن سرانه مصرف شیر سلامت شما را نشانه می‌گیرد؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1253 بازدید

متخصصان می‌گویند جای خالی شیر در سبد غذایی بسیاری از خانواده‌های ایرانی هنوز پر نشده و مسئولان هم از پایین بودن سرانه مصرف شیر در کشور گلایه می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که ایران از نظر سرانه مصرف شیر در رده‌های پایینی جدول قرار دارد و از هر ۱۰ ایرانی، تنها ۴ نفر شیر و لبنیات کافی را دریافت می‌کنند. با توجه به بررسی‌های انجام شده، سرانه مصرف شیر در ایران در سالهای اخیر حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و به‌طور میانگین هر ایرانی، تنها ۷۰ لیتر شیر را در سال مصرف می‌کند.

فواید شیر

شاید شما هم با کمبود کلسیم درگیر باشید

آمارها از ابتلای ۹۰ درصد ایرانی‌ها به کمبود کلسیم خبر می‌دهند و متخصصان می‌گویند با مصرف میزان کافی شیر و فرآورده‌های لبنی، می‌توان به کاهش این ارقام کمک کرد. به باور متخصصان مصرف میزان کافی شیر خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش داده و حتی احتمال ابتلا به فقر ویتامین دی را هم پایین می‌آورد. از نظر متخصصان، کمبود ویتامین دی نه تنها احتمال ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد، بلکه بر سلامت روان افراد هم تاثیر منفی می‌گذارد.

خواص شیر

محبوبیت نوشابه‌های گازدار و کاهش سرانه مصرف شیر

درحالیکه هر ایرانی تنها ۷۰ لیتر شیر را در سال مصرف می‌کند، سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در کشورمان بیشتر از ۴۸ لیتر در سال است. نام ایران در میان کشورهایی که بیشترین مصرف نوشابه را دارند دیده می‌شود و آمارها نشان می‌دهند که در فاصله کودکی تا بلوغ، مصرف نوشابه‌های گازدار سه برابر بیشتر می‌شود اما مصرف شیر و لبنیات به یک چهارم کاهش پیدا می‌کند.

کاهش مصرف شیر و در عین حال افزایش مصرف نوشابه‌های گازداری که استخوان را پوک می‌کنند، احتمال شکستگی استخوان در میانسالی و پیری را هر سال بیشتر می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۴ درصد دانشجویان ایرانی، حداقل یک تا دوباره در هفته نوشابه گازدار می‌نوشند و زنانی که در میانسالی با خطر پوکی استخوان روبرو هستند، در سالهای جوانی هر روز بیشتر از یک لیوان نوشابه و کمتر از یک فنجان شیر مصرف می‌کنند. این درحالی است که مصرف نوشابه‌هایی که بر پایه لبنیات و با سرم شیر تولید می‌شوند، چنین آسیب‌هایی را به بدن مصرف‌کنندگان نمی‌رساند.

سرانه مصرف شیر

تا دیر نشده بدنتان را نجات دهید

موضوع فقط افزایش ذخیره کلسیم بدن با استفاده از شیرهایی که در پروسه ایمن تولید شده‌اند نیست. مواد مغذی متعددی که در شیر گاو و شیر بز وجود دارد فواید مختلفی را به بدنتان می‌رساند. بخش قابل توجهی از پروتئین، ویتامین A، ویتامین‌های گروه B، فسفر و چربی‌های سالم مورد نیاز بدنتان را می‌توانید با مصرف به‌اندازه شیر تامین کنید.

مصرف شیر

با تاثیرات مصرف شیر غنی شده بر سلامت آشنا شوید

مصرف شیر به‌طور کلی به تامین بخشی از نیازهای غذایی بدن کمک می‌کند، اما با کمک شیرهای غنی شده می‌توان نیازهای گسترده‌تری از بدن را تامین کرد. متخصصان می‌گویند شیرهای مصرف شیرهای غنی شده در کودکی، احتمال بلند قد شدن در بزرگسالی و تقویت عضلات مصرف‌کنندگان را بالا می‌برد. گذشته از این، مادران باردار و کودکانی که در سنین رشد هستند، بیشتر از فواید شیرهای غنی‌شده بهره ‌می‌برند. مبارزه با عفونت‌های تنفسی و کاهش تاثیر آلودگی هوا بر بدن، از دیگر دلایلی است که شیرهای غنی شده را در جهان پرطرفدار کرده است.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *