قهوه و لاغری
قهوه و لاغری

قهوه و لاغری ؛ یک ادعا یا واقعیت؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3925 بازدید

«چه بخوریم تا لاغر شویم؟»، «مصرف قهوه و لاغری با هم ارتباطی دارند؟»، «داروهای لاغری را با قهوه و چای سبز می‌سازند؟» اگر شما از پهلوهای برآمده و غبغب آویزانی که چربی‌های اضافه در آن خانه کرده خسته باشید، احتمالا به دنبال پاسخ این سوالها می‌گردید. ما در این مطلب، به سوالاتی از این دست پاسخ می‌دهیم.

قهوه و لاغری یک افسانه یا واقعیت؟

تولید کنندگانی که به خریداران وعده لاغر شدن با خوردن یک محصول را می‌دهند، معمولا سراغ ترکیبات غذایی می‌روند که سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به کالری سوزی کمک می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که قهوه چطور چنین تاثیری را بر بدن مصرف کنندگانش می‌گذارد.

گرچه وجود مواد محرکی مانند تئوبرومین، تئوفیلین و کلروژنیک اسید سوخت و ساز بدن قهوه‌نوش‌ها را بالا می‌برند اما باید وجود محرک قدرتمندی مانند کافئین در این نوشیدنی را دلیل اصلی کاهش وزن افراد پس از دوره طولانی مصرف دانست.

کافئین با غیرفعال کردن آدنوزین (یک انتقال‌دهنده‌ عصبی مهارکننده) فعالیت نورون‌ها را افزایش داده و باعث آزاد شدن دوپامین و نورا‍پی‌نفرین در بدن می‌شود. در نتیجه هوشیاری فرد افزایش می‌یابد و حتی در زمان خستگی به فعالیت ادامه می‌دهد. این موضوع، تنها بخشی از واقعیتی است که در مورد مصرف قهوه و لاغری باید بدانید.

قهوه و لاغری

مغز شما آماده چربی‌سوزی می‌شود، اما …

داستان قهوه و لاغری، تنها به افزایش میزان فعالیت فرد محدود نمی‌ماند. قهوه با آزاد کردن اپی‌نفرین، پیام‌هایی را به سلول‌های چربی فرستاده و آنها را می‌شکند. البته معنای این نوشته، این نیست که شما می‌توانید مثل قبل زندگی کنید، به اندازه قبل کالری به بدنتان برسانید، تحرک زیادی نداشته باشید و با خوردن قهوه، سلول‌های چربی را بشکنید و وزن کم کنید.

مصرف کافئین، حتی در صورت استراحت هم سوخت و ساز بدن شما را ۳ تا ۱۱ درصد بالا می‌برد اما معنای این ادعا، این نیست که بدون ایجاد این تغییری در سبک زندگی‌تان، تنها به دنبال معجزه مصرف قهوه و لاغری در کوتاه‌ترین زمان بنشینید.

شاید ندانید که:

  • قهوه یک داروی فوری لاغری نیست و تنها در گذر زمان، به شما برای رسیدن به هدفتان کمک می‌کند.
  • تاثیر کافئین بر بدن با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و هرچه سنتان بالاتر برود، رابطه میان مصرف قهوه و لاغری هم کاهش می‌یابد.
  • سوخت و ساز افراد لاغر با خوردن قهوه بیشتر از چاق‌ها بالا می‌رود و تاثیر خوردن قهوه و لاغری برای آنها گاه تا ۲۹ درصد افزایش پیدا می‌کند.
  • اگر دوره طولانی کافئین مصرف کنید، بدنتان نسبت به اثرات آن مقاوم می‌شود و خاصیت لاغر کننده این ماده، گره‌ای را از مشکل شما باز نمی‌کند.
  • کافئین تنها سوخت و ساز بدنتان را بالا نمی‌برد، بلکه اشتهایتان را هم کمتر می‌کند و می‌توانید امیدوار باشید که با مصرف قهوه بیشتر، میلتان به هله‌هوله‌خوری کمتر شود. البته اگر خودتان بخواهید.
  • مصرف زیاد قهوه، ممکن است ضربان قلب شما را به شکل محسوسی بالا ببرد و حتی علایمی مثل بی‌‍قراری، گرگرفتی یا لرزش دست را ایجاد کند. پس در صورت روبرو شدن با این نشانه‌ها، راه دیگری را برای کاهش وزن امتحان کنید و از خیر معجزه قهوه و لاغری بگذرید.
  • برخی از مطالعات نشانه داده‌اند که تاثیر کافئین بر کاهش اشتها، در میان مردان پررنگ‌تر است. اما برخی از مطالعات هم چنین ارتباطی را انکار کرده‌اند.

متخصصان تغذیه بر این باورند که با مصرف برخی از مواد خوراکی، می‌توان مقاومت چربی‌های انباشته شده در بدن را کمتر کرد و سوخت و ساز بدن را بالا برد. اما باتوجه به پژوهش‌های انجام شده، کارشناسان تردیدی ندارند که مصرف یک ماده خوراکی، به تنهایی اثری بر کاهش وزن نمی‌گذارد و تنها در کنار انتخاب سبک زندگی سالم است که می‌توان به تاثیرگذاری روش‌هایی از این دست امیدوار بود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *