رابطه بین ویتامین D و کلسیم در چیست؟

5,0 rating based on 3 ratings
5,0 | 3 دیدگاه | 3 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
6851 بازدید

یکی از مطالبی که گاه و بیگاه شنیده می‌شود این است که ویتامین D همان کلسیم است. باور غلطی که به دلیل رابطه بین این ویتامین و کلسیم وجود دارد. اما این رابطه چیست؟ به دلیل اینکه ویتامین D به جذب کلسیم کمک می‌کند و تاثیری که بر بدن می‌گذارند مشابه هم است بسیاری از افراد فکر می‌کنند ویتامین D، همان کلسیم است در صورتی که این چنین نیست. جذب میزان کافی کلسیم و ویتامین دی برای قوی شدن ساختمان بدن و داشتن استخوان‌های متراکم تا وقتی جوان هستید وقتی لازم است که بتواند آن‌ها برای برای زمان پیری نیز محکم و سالم نگه دارد. ما در تلاشیم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا به حد قابل توجهی با کلسیم و ویتامین دی این دو ماده مغذی برای سلامت استخوان‌ها به درست آورید.

کلسیم چیست و چه وظایفی در بدن بر عهده دارد؟

کلسیم یکی از مواد معدنی ضروری برای زندگی است. علاوه بر اینکه استخوان سازی بدن را برعهده دارد و آن‌ها را سالم نگه می‌دارد، به لخته خون و ارسال پیام به عضلات و اعصاب کمک می‌کند. حدود ۹۹ درصد از کلسیم در بدن ما صرف سلامت استخوان‌ها و دندان‌هایمان می‌شود. روزانه ما مقداری از کلسیم بدنمان را از طریق پوست، ناخن، مو و عرق کردن از دست می‌دهیم و بدنمان نمی‌تواند کلسیم جدید تولید کند به همین دلیل است که خوردن غذاهایی که دارای کلسیم هستند برای ما ضروری است زیرا وقتی این کلسیم را از طریق غذا تامین نکنیم بدنمان از کلسیم استخوان‌هایمان تغذیه می‌کند.

طبق تحقیقات تعداد زیادی از افراد دچار کمبود کلسیم هستند و این باعث ضعف استخوان و شکنندگی و پوکی آن‌ها می‌شود. میزان کلسیم لازم برای بدن به سن و جنسیت افراد بستگی دارد. غذا بهترین منبع برای دریافت کلسیم است. فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست و پنیر سرشار از کلسیم هستند. سبزیجات و دیگر مواد غذایی نیز مقداری کلسیم دارند.

بعضی آبمیوه‌ها، شیرسویا، سریال، نان‌ها و آب معدنی‌ها با کلسیم غنی سازی شده‌اند. انواع شیر به خصوص شیر غنی شده و شیر سویا می‌تواند منبع خوبی برای دریافت این ماده مهم در بدن باشد. البته اگر شما از شیر سویا استفاده می‌کنید قبل از نوشیدن بطری آن را خوب تکان دهید که کلسیم موجود در آن ته نشین نشده باشد.

ویتامین D و کلسیم

ویتامین D چیست و چه وظایفی در بدن به عهده دارد؟

ویتامین D هم مانند کلسیم یکی از مهم‌ترین عوامل برای استخوان سازی و استحکام آن است. کودکان برای ساختن استخوان‌های محکم و بزرگسالان برای حفظ استحکام و سلامت استخوان‌هایشان به ویتامین D نیاز دارند. اگر به میزان کافی ویتامین D به بدن شما نرسد استخوان‌های شما ضعیف می‌شود و با افزایش سنتان دچار پوکی استخوان می‌شوید. این ویتامین به کودکان کمک می‌کند که دچار بیماری‌هایی همچون راشیتیسم نشوند.

میزان لازم ویتامین دی برای زنان و مردان زیر ۵۰ سال روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد و برای سنین بالاتر از ۵۰ سال ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد است.

از منابع مهم ویتامین دی می‌توان به نور خورشید، ماهی سالمون و به خصوص شیر غنی شده است که علاوه بر تامین ویتامین D، به عنوان منبع مهمی برای دریافت ویتامین E، آهن و روی هم  شناخته می‌شود. آیا ویتامین D بر میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا تاثیرگذار است؟ نتیجه جدیدترین پژوهش را در کتاب کاله بخوانید)

اما دریافت میزان کافی این ویتامین فقط از طریق غذا کار سختی است و به همین دلیل بسیاری از افراد نیاز دارند که از مکمل‌های ویتامین دی نیز استفاده کنند. ویتامین دی از ویتامین‌های محلول در چربی است و کمک می‌کند که کلسیم بیشتری از طریق روده جذب شود و دفع آن از طریق کلیه را به حداقل برساند.

آیا ویتامین D ماست کلسیویتا به جذب کلسیم کمک می‌کند؟

همانطور که گفتیم، کلسیم یکی از مهمترین عناصر برای سلامت دندان، رشد و استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان است. ماست یکی از منابع اصلی کلسیم است؛ مقدار مورد نیاز روزانه افراد بالغ بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز است که در صورت کمبود آن استخوان‌ها نازک و شکننده و بد‌شکل می‌شود. محصولی که شرکت کاله برای تامین مقدار مورد نیاز کلسیم روزانه‌تان در نظر گرفته، ماست کلسیویتا است.

مصرف ماست کلسیویتا بهترین راه برای دریافت نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D شما خواهد بود. کلسیویتا علاوه بر کلسیم و ویتامین D دارای باکتری‌های فعال است که به سلامت دستگاه گوارش و قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. -

  ویتامین من بیست است باید چکار کنم

 2. -

  ایاازمایش مصرف ویتامین د ممکن اازمایش کلسیم
  را زیاد نشان دهد

 3. -

  بسیارعالی ومفید واقع شد ممنونم