طرز تهیه ترشی پیاز خانگی مرحله به مرحله

طرز تهیه ترشی پیاز
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

ترشی پیاز یکی از ترشی‌های پرکاربرد برای هر خانه‌ای است. شما می‌توانید از آن در همبرگر، سالاد، ماهی، دورچین غذا، طاس کباب، استیک، مرغ و… استفاده کنید. طعم تند و تیز این ترشی دارد آن را به یک چاشنی پرطرفدار تبدیل کرده و همین کافی است تا طرز تهیه ترشی پیاز را در ادامه این مطلب با شما درمیان بگذاریم.

ما در این دستور به سراغ طرز تهیه ترشی پیاز خانگی رفته‌ایم تا شما به آسان‌تر روش ممکن و در زمانی کوتاه، یک شیشه از چاشنی خوشمزه را در خانه آماده کنید. فراموش نکنید که این ترشی می‌تواند علاوه بر تمام موارد ذکر شده، یک همراه عالی برای دیزی ظهر جمعه خانواده باشد.

مواد لازم برای ترشی پیاز

  • پیاز (قرمز یا سفید) 800 گرم
  • نمکسه قاشق غذاخوری
  • شکر110 گرم
  • تخم گشنیزیک قاشق مرباخوری
  • دانه خردلیک قاشق مرباخوری
  • فلفل سیاهیک قاشق مرباخوری
  • سرکه سفید 750 میلی‌لیتر

طرز تهیه ترشی پیاز

مرحله اول

پیازها را پوست بکنید و بشورید، سپس هر کدام را به‌صورت حلقه حلقه‌ از مرکز خرد کنید. پیازها را در کاسه‌ای سرامیکی یا شیشه‌ای بریزید.

مرحله دوم

در این مرحله، سه قاشق غذاخوری نمک را به حلقه‌های پیاز اضافه کنید و با دست آن‌ها را زیرورو کنید تا کاملا نمک را به خود بگیرند، به مدت یک ساعت به پیازها استراحت بدهید.

مرحله سوم

در همین زمان، شکر، تخم گشنیز، خردل و فلفل سیاه را داخل یک قابلمه بریزید و روی آن‌ها را با 750 میلی‌لیتر سرکه سفید بپوشانید. می‌توانید سرکه را در خانه تهیه کنید.

مرحله چهارم

حرارت گاز را روی متوسط بگذارید تا مواد به‌جوش بیاید، پس از مدتی حرارت را کم کرده و اجازه دهید تا برای نیم‌ساعت به آرامی قل بخورد. در همین زمان، پیازها را بشورید و آب‌ آن‌ها را خالی کنید.

مرحله پنجم

یک ظرف شیشه‌ای یک‌ لیتری را داخل قابلمه قرار دهید و استریل کنید، سپس حلقه‌‌های پیاز را با نظم داخل شیشه بریزید.

مرحله ششم

در این مرحله، سرکه و چاشنی‌ها را داخل شیشه بریزید. خیلی مراقب باشید که سرکه جوش نباشد چرا که ممکن شیشه دچار شک شده و بترکد. مطمئن شوید که سرکه کل ظرف و حلقه‌های پیاز را فرا گرفته است.

مرحله هفتم

حالا شیشه ترشی پیاز را برای مدتی به مکانی تاریک و خنک منتقل کنید تا میزان رسیدگی پیاز باب میلتان شود. هرزگاهی شیشه را تکان بدهید که مواد ته‌نشین نشود.

چند نکته

  • بعد از مدتی، میسن جار یا همان شیشه ترشی را به یخچال منتقل کنید که مبادا پیازها بگندند.
  • شما می‌توانید، آویشن، فلفل قرمز و ترخون را به این ترکیب اضافه کنید.

دیدگاه ها