طرز تهیه خمیر مارسیپان مخصوص شیرینی‌پزی

خمیر مارسیپان
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

محبوبیت مارسیپان در سراسر جهان گسترده است، این خمیر دارای تنوع بسیار زیادی در هر سرزمینی است: در آلمان، شکر و بادام را به صورت خمیر در می‌آورند. در فرانسه، شربتی شیرین با آن مخلوط می‌کنند. در خاورمیانه ، مارسیپان شامل گلاب است. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که این خمیر ریشه‌های آسیایی و چه بسا خاورمیانه‌ای دارد. این خمیر مارسیپان خانگی ظرف چند دقیقه آماده می‌شود و فقط از سه ماده تشکیل دهنده اصلی برای تهیه آن استفاده می‌شود.

 از آنجا که خمیر مارزیپان دارای خمیر بادام به‌عنوان ترکیب پایه است، شما به هیچ نوع بادام خام احتیاج نخواهید داشت. شما حتما عاشق بافت یکدست و طعم خوشایند آن خواهید شد. می توانید با مقداری عصاره بادام این طعم فوق‌العاده را تقویت کنید.

 با خمیر مارسیپان خلاقیت شما هم در آشپزی شکوفا می‌شود؛ آن را در کیک‌های جشن استفاده کنید یا آن را برای ساخت حیوانات خوراکی، مجسمه‌های خوراکی، گل و سایر تزئینات روی کیک و مافین‌ها به‌کار بگیرید.

این خمیر جایگزین مناسب و سالمی برای فوندانت‌های صنعتی است که شما می‌توانید آن را طبق این دستور و با خیالی آسوده در خانه آماده کنید و طعمی خوش به کیک‌ها بدهید.

مواد لازم برای تهیه خمیر مارسیپان

  • خمیر بادام455 گرم
  • پودر شکر الک شدهسه فنجان
  • سفیده تخم (همزده)دو عدد

طرز تهیه خمیر مارسیپان

مرحله اول

خمیر بادام را به قطعات مربعی کوچک تقسیم کنید، سپس آن‌ها را داخل میکسر ریخته و خرد کنید.

مرحله دوم

شکر پودر شده را به کاسه اضافه کرده و با سرعت کم مخلوط کنید تا مواد بافت ریز و شنی داشته باشد. خمیر بادام و پودر شکر را تا زمانی که مخلوط شبیه ماسه مرطوب شود، ترکیب کنید.

مرحله سوم

دور دستگاه را کم کنید، به آرامی سفیده تخم مرغ را اضافه کنید تا مخلوط از دو طرف کاسه جدا شود و یک توپ در مرکز تشکیل شود.شاید نیازی به اضافه کردن تمام سفیده‌های تخم مرغ نباشد.

مرحله چهارم

خمیر به دست آمده را روی سطحی که با مقداری پودر شکر پوشانده‌اید، قرار دهید و آرام آرام ورز دهید، این‌کار را تا زمانی‌که خمیری صاف و یکدست ندارید باید ادامه بدهید. هیچ‌کدام از بخش‌های خمیر نباید خشک و گوله‌ای باشند.

مرحله پنجم

خمیر مارسیپان شما آماده است، می‌توانید آن را مورد مصرف قرار دهید یا برای استفاده‌های بعدی در یخچال نگه‌داری کنید.

مرحله ششم

برای ذخیره مارسیپان، آن را محکم در بسته بندی پلاستیکی بپوشانید، سپس آن را در کیسه پلاستیکی بپیچانید. نه تنها مارسیپان مرطوب نخواهد شد بلکه هیچ‌گونه بو و مزه ناخوشایند را نیز به خود جذب نخواهد کرد. خمیر را  به مدت سه ماه در یخچال یا حداکثر شش ماه در فریزر نگه می‌توانید نگه‌دارید. قبل از استفاده حتماً مارسیپان یخ‌زده را به دمای اتاق برسانید.

نکات

  • برای تنوع، می‌توانید از تکه‌های شکلات، اسانس‌ها و… در ترکیب مارسیپان استفاده کنید، روکش کیک‌تان خوشمزه‌تر می‌شود.
  • اگر به خمیر بادام دسترسی ندارید، می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید.
  • در صورت تمایل، می‌توانید از یک دوم قاشق چای‌خوری عصاره بادام را در پودر شکر بزنید.
  • اگر به شیرینی‌پزی علاقه دارید طرز تهیه سه مدل شیرینی با خمیر هزارلا، طرز تهیه شیرینی فرانسوی و طرز تهیه شیرینی ساق عروس را هم بخوانید.

دیدگاه ها