طرز تهیه رولت خامه ای به سبک قنادی با تمام فوت و فن ها

متوسط
8-10 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

رولت خامه‌ای به دلیل شکل ظاهر و طعم فوق‌العاده‌اش همیشه در شیرینی‌فروشی‌ها از پشت ویترین چشمک می‌زند. در اصل می‌توانیم بگوئیم این شرینی به نوعی محبوبیت ویژه‌ای دارد و انواع مختلف رولت خامه ای را تقریباً همه دوست دارند. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه رولت شکلاتی را توضیح داده بودیم، اکنون در این دستور پخت، طرز تهیه رولت خامه‌ای را با تمام فوت‌وفن‌هایش برای شما شرح خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه رولت خامه ای

  • تخم مرغ ۳ عدد
  • آب سرد ۳ قاشق غذاخوری
  • شکر یک‌دوم فنجان
  • آرد همه‌منظوره سه‌چهارم فنجان
  • نشاسته ذرت ۳ قاشق غذاخوری
  • بیکینگ‌پودر ۱ قاشق چای‌خوری
  • خامه زده‌شده ۱ فنجان
  • پودر قند به مقدار لازم
  • میوه خردشده یک و یک‌دوم فنجان

طرز تهیه رولت خامه ای

۱. کاغذ روغنی و فر را آماده کنید

آماده کردن فر در طرز تهیه رولت خامه ای

در اولین مرحله از طرز تهیه رولت خامه‌ای لازم است که یک قالب لبه‌دار با ارتفاع ۴۰×۳۰ سانتی‌متری را کامل با کاغذ روغنی بپوشانید به صورتی که از اطراف قالب، کاغذ روغنی بیرون بزند. با کمک یک لیسک و کمی روغن، کاغذ روغنی را چرب کنید. حال فر را روی دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. دقت داشته باشید در صورت درجه‌دار بودن فر باید آن را روی عدد شش بگذارید. به سراغ دیگر مراحل آماده کردن رولت خامه‌ای بروید.

۲. آرد را آماده کنید

آماده کردن آرد برای تهیه رولت خامه ای

در دومین مرحله از دستور پخت رولت خامه‌ای باید به سراغ آماده کردن مواد بروید. کاسه‌ای کوچک انتخاب کرده تا در آن بیکینگ‌پودر، نشاسته ذرت و آرد را مخلوط کنید. در صورت داشتن زمان، بهتر است آرد و بیکینگ‌پودر را سه بار جداگانه الک و سپس به نشاسته ذرت اضافه کنید. این کار حباب‌های اضافه را خواهد گرفت. این نکته شاید چندان مهم به نظر نیاید ولی می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی نتیجه نهایی داشته باشد.

۳. زرده و سفیده تخم مرغ را آماده کنید

در مرحله سوم از طرز تهیه رولت خامه ای دو ظرف مناسب انتخاب کرده و در آن‌ها زرده و سفیده تخم‌مرغ را از یکدیگر جدا کنید. برای جداسازی زرده و سفیده تخم‌مرغ از یک کفگیر سوراخ‌دار هم می‌توانید کمک بگیرید؛ هر چند روش‌های مختلفی برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ از یکدیگر وجود دارد.

تخم‌مرغ‌ها را از چند ساعت قبل بیرون از یخچال بگذارید تا به دمای محیط برسند. سفیده تخم‌مرغ را با سه قاشق غذاخوری آب خوب هم بزنید تا سفت شده و پف کند. سفیده تخم‌مرغ را لازم است سریع هم بزنید تا آب نیاندازد و البته بدیهی است که بهترین ابزار برای اینکار همزن برقی است.

سفید باید به حدی پف کند و سفت شود که وقتی کاسه را بر می‌گردانید از درون آن به بیرون نریزد. بعد از سفت شدن سفیده تخم‌مرغ، باید شکر را قاشق‌قاشق به آن اضافه کرده و هم بزنید.

۴. زرده تخم‌مرغ را آماده کنید

در این مرحله از طرز تهیه رولت خامه ای نوبت به زرده‌ها می‌رسد، باید آن‌ها را با سرعت زیاد بزنید (بهتر است این‌کار را با همزن برقی انجام دهید).

دقت داشته باشید تا ذره‌ای سفیده به آن نچسبیده باشد، زیرا این موضوع مانع سبکی و حجم‌دهی به رولت‌تان می‌شود. بعد از زدن زرده‌‌ها، مخلوط آرد را به آن اضافه کنید و به صورت دورانی هم بزنید. پس از اضافه کردن آرد، سفیده تخم‌مرغ را در سه مرحله به مواد اضافه و با کمک لیسک آن‌ها را هم بزنید تا مخلوطی یک دست بوجود بیاید.

۵. خمیر را در قالب بریزید

ریختن مایه خمیر در قالب برای پخت رولت

حال باید خمیر را روی قالبی که با کاغذ روغنی پوشانده‌اید پخش کنید. با کمک یک لیسک روی آن را کامل صاف کنید تا یک‌دست شود. قالب را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فر از قبل گرم‌شده بگذارید. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه با فرو کردن یک سیخ چوبی به مرکز رولت می‌توانید از پخت آن مطمئن شوید.

۶. خمیر را رول کنید

رول کردن خمیر در تهیه شیرینی رولت خامه ای

حال که به این مرحله از طرز تهیه رولت خامه ای رسید، روی یک دستمال تمیز آشپزخانه یا یک کاغذ روغنی پودر قند بپاشید. رولت را روی دستمال گذاشته و کاغذ روغنی که با آن پخته شده است را جدا کنید.

حال روی سطح رولت را نیز پودرقند بپاشید و تا رولت هنوز داغ است، شروع به رول کردن آن کنید. پودر قند باعث می‌شود که رولت به دستمال یا کاغذ روغنی شما نچسبد.

پس از رول کردن، آن را روی یک سطح مشبک فلزی قرار دهید و اجازه دهید خنک شود. حالا که رولت در حال استراحت است، شما می‌توانید سایر مواد را برای تزئین آن آماده کنید.

۷. خامه را آماده کنید

در این مرحله از طرز تهیه رولت خامه‌ای ، خامه غلیظ را چند دقیقه با هم‌زن خوب بزنید و پودرقند را تا جایی به آن اضافه کنید که خوب سفت و حجیم شود.

در ادامه نان رولت خنک‌شده را به آرامی باز کرده و با کمک لیسک روی آن مارمالاد بزنید. انتخاب طعم مارمالاد یا نوع مربا به ذائقه شما بستگی دارد.

لازم است در اینجا اشاره کنیم که قبلاً در کتاب کاله طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی به صورت کامل توضیح داده شده است.

در ادامه خامه فرم‌گرفته را روی آن یک‌دست پخش کنید. روی خامه را می‌توانید با توت‌فرنگی خردشده بپوشانید. دوباره آن را محکم رول کنید و از حوله برای بلند کردن آن استفاده کنید.

۸. رولت را برای سرو آماده کنید

برش و سرو رولت خامه ای

‌در آخرین مرحله از تهیه رولت روی آن را بپوشانید. آن را برای ۲ ساعت در یخچال بگذارید تا شکل آن ثابت شود. در آخر آن را به اندازه‌های ۲ سانتی‌متری برش دهید و در ظرف موردنظر خود بچینید. روی آن‌ها را می‌توانید با پودر قند و میوه‌های خردشده تزئین کنید.

دستور تهیه رولت خامه ای

نکات تکمیلی برای تهیه رولت خامه ای

دستور پخت رولت خامه‌ای در بالا کامل گفته شد؛ با این‌حال در ادامه نکاتی را در قالب چند پرسش و پاسخ مطرح کرده‌ایم که به شما در پختی لذت‌بخش و آسان‌تر کمک خواهد کرد.

برای زدن سفیده و زرده تخم‌مرغ چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

فرم گرفتن سفیده و زرده تخم‌ یکی از اصول مهم در دنیای شیرینی‌پزی به حساب می‌آید. اول از همه این نکته را در نظر بگیرید که تخم‌مرغ‌ها تازه باشند و قبل از استفاده به دمای محیط رسیده باشند.

برای پف کردن و فرم بهتر سفیده می‌توانید از چند قطره آب‌لیمو یا پودر تارتار استفاده کنید. از کاسه‌ای بزرگ استفاده کنید تا فضای کافی برای فرم گرفتن وجود داشته باشد. در هنگام زدن زرده تخم‌مرغ تنها کافی است که زرده خنک و تازه باشد، از سویی ذره‌ای سفیده به آن نچسبیده باشد.

آیا استفاده از میوه در رولت خامه‌ای ضروری است؟

در دستور پخت رولت خامه ای فقط از خامه استفاده می‌شود؛ اما این دستور را هم مانند دستور دیگر شیرینی‌ها می‌توانید با توجه به ذائقه خودتان تغییر بدهید.

توت‌فرنگی، پرتقال، کیوی، موز، سیب و دارچین بهترین گزینه برای استفاده در لایه میانی شیرینی رولت محسوب می‌شوند. از سویی دیگر شما با اضافه کردن چند قاشق پودر کاکائو یا نسکافه یا حتی میوه‌ای مثل انار، می‌توانید رولت خامه‌ای شکلاتی یا اناری داشته باشید.

طرز تهیه رولت اناری برای شب یلدا را هم می‌توانید در کتاب بخوانید و برای مهمان‌هایتان تهیه و سرو کنید.

در صورت خشک بودن شیرینی رولت چه باید کرد؟

در تهیه شیرینی باید دمای فر را به گونه‌ای تنظیم کنید که روی آن خشک نشود. در صورت بروز این اتفاق، روی آن را با نایلون بپوشانید تا با گرمای خودش نرم شود.

برای تثبیت خامه در تهیه این شیرینی از چه روش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

برای داشتن خامه فرم‌گرفته یکی از راه‌های زیر را می‌توانید به کار ببرید:

۱. مخلوط کردن هشت گرم نشاسته ذرت با ۲۴۰ میلی‌لیتر «یک فنجان» خامه غلیظ به همراه کمی شکر

۲. مخلوط کردن ۲۴ تا ۱۶ گرم پور قند در ۲۴۰ میلی‌لیتر خامه سنگین

۳. مخلوط کردن ۴۲ تا ۲۸ گرم پودر پودینگ فوری با ۲۴۰ میلی‌تر خامه

دیدگاه ها