طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی خوشمزه در ۳ مرحله

طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
متوسط
۱۲ نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کاپ‌‌کیک‌های شکلاتی، این مینی‌کیک‌های کوچک با آن طعم و رنگ‌و‌لعاب‌شان دل کوچک و بزرگ را می‌برند. کافی است طرز تهیه آن را بدانید تا در دورهمی‌ها و جشن‌‌های خود آن را برای عزیزان‌تان آماده کنید. کودکان عاشق ترافل‌های رنگی و طعم شکلاتی این کاپ‌کیک‌ها هستند، پس چرا برای تغذیه مدرسه‌شان یا دورهمی‌هایشان آن را تهیه نمی‌کنید؟ اگر مشکل فر دارید، می‌توانید طرز تهیه کاپ‌کیک بخارپز را در کتاب کاله بخوانید. شاید الان فکر کنید مراحل و زمان زیادی باید برای تهیه آن صرف شود، اما ما این‌جا طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی را در سه مرحله برایتان خواهیم گفت تا امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه کاپ کیک شکلاتی

 • آب جوش چهار قاشق غذاخوری
 • پودر کاکائو ۴۰ گرم
 • تخم‌مرغ سه عدد
 • کره نرم‌شده ۱۷۵ گرم
 • شکر ۱۶۵ گرم
 • آرد سفید ۱۱۵ گرم
 • بیکینگ‌پودر یک قاشق چای‌خوری

مواد لازم برای تهیه فراستینگ

 • کره ۶۰ گرم
 • پودر کاکائو ۳۰ گرم
 • شیر سه قاشق غذاخوری
 • پودر قند به مقدار لازم

طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی

۱. مواد را مخلوط کنید

حل کردن کاکائو در آب جوش در طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی

در اولین مرحله از طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی باید ظرفی مناسب بردارید و نیمی از پودر کاکائو را در آن الک کنید. در ادامه آب‌جوش به آن اضافه و مخلوط کنید. ظرف را کنار گذشته و به سراغ آرد بروید. در ظرفی دیگر آرد و بیکینگ‌پودر را دو بار الک کرده تا در مایه کیک‌تان حباب‌های ریز ایجاد نشود. حال شکر و تخم‌مرغ را به ظرف اضافه کرده و با کمک هم‌زن یا قاشق چوبی با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از آماده کردن مواد، کاغذ مافین‌ها را آماده و داخل قالب‌ها بگذارید.

نکاتی برای استفاده از کاکائو در مایه کیک

بهتر است از پودر کاکائو شیرین‌نشده استفاده کنید تا شیرینی کاپ‌کیک‌ها اذیت‌تان نکند.

پودر کاکائو را به خوبی در آب‌جوش حل کنید تا خمیری غلیظ داشته باشید.

۲. مواد را داخل قالب‌های مافین بریزید

پر کردن مافین‌‌های کاغذی از مایه شکلاتی

در ادامه طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی، فر را در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید، سپس قالب‌های کاپ‌کیک را تا نیمه از مواد آماده‌شده پر کنید. سپس برای ۱۵ تا ۱۲ دقیقه داخل فر بگذارید تا کامل پخته شوند. به یاد داشته باشید که اگر بیش از یک‌سوم قالب‌ها را پر کنید، مواد کاپ‌کیک‌های شکلاتی نه تنها از قالب سرریز می‌شوند، بلکه در مرکز هم فرو رفته و بیرون آوردن آن‌ها از قالب سخت است. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، در فر را باز کنید و با فرو کردن یک خلال دندان در مرکز کاپ‌کیک ها از پخت آن مطمئن شوید. آن‌ها را بیرون بیاورید و روی قفسه سینی بگذارید تا خنک شوند.

۳. سس شکلاتی را آماده کنید

ریختن مایه کیک شکلاتی روی کاپ‌کیک‌ها

برای آماده کردن مایه شکلاتی کاپ‌کیک‌ها، کره‌ را آب کرده و در ظرفی بریزید، سپس مابقی پودر کاکائو را الک کرده به همراه پودر قند به آن اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا سس‌تان براق شود. در صورت غلیظ بودن مایه شکلاتی می‌توانید شیر را کم‌کم به آن اضافه کنید تا به غلظت دلخواه‌تان برسد. مایه شکلاتی را با کمک قیف روی کاپ‌کیک‌ها بریزید و با کمک اسمارتیز یا ترافل روی آن را تزئین کنید. فقط اجازه دهید کاپ‌کیک‌ها قبل از سرو خوب خنک شوند. نوش‌جان!

کاپ‌‌کیک‌های شکلاتی بهترین گزینه برای پذیرایی از میهمان‌ها در روزهای تعطیل است.

نکات تکمیلی برای تهیه کاپ کیک شکلاتی

کاپ‌کیک‌های شکلاتی را می‌توانید به راحتی در منزل آماده و برای دورهمی‌هایتان سرو کنید. بااین‌ حال دانستن موارد زیر به شما در تهیه آسان‌تر این کیک‌های کوچک کمک خواهد کرد.

چگونه می‌توان کاپ‌کیک‌های مرطوب‌تری می‌توان داشت؟

برای حفظ رطوبت کاپ‌کیک‌ها نیاز به چربیِ بیشتری است، پس به جای کره می‌توانید از روغن نباتی هم استفاده کنید. استفاده از روغن نباتی به لطافت و سرعت پخت کاپ‌کیک‌های شکلاتی بسیار کمک می‌کند.

نحوه نگهداری کاپ‌کیک‌های شکلاتی به چه صورت است؟

برای آن‌که بتوانید کاپ‌کیک‌ها را به مدت پنج روز در یخچال نگه‌داری کنید باید آن‌ها را در یک ظرف در بسته بگذارید. با گذاشتن
آن‌ها در ظروف در بسته دیگر بوی موادغذایی موجود در یخچال را به خود نمی‌گیرند. فقط بهتر است یک ساعت قبل از سرو، آن‌ها را از یخچال خارج کرده تا به دمای اتاق برسند.

آیا کاپ‌کیک‌ها را می‌توان در فریزر نگه‌داری کرد؟

بله. برای نگه‌داری کاپ‌‌کیک‌ها در فریزر، بهتر است روی آن‌ها یا داخل‌شان فراستینگ شکلاتی نریزید. آن‌ها را در یک ظرف در بسته بگذارید تا بتوانید برای سه ماه در فریزر نگه دارید. کاپ‌کیک‌ها را قبل از سروشان یک روز در یخچال قرار داده و سپس به مدت یک ساعت در دمای محیط بگذارید.

آیا با این مواد می‌توان چیز دیگری هم آماده کرد؟

بله. با این مواد می‌توان به راحتی در منزل کیک شکلاتی و مافین آماده کرد. طرز تهیه کیک شکلاتی و طرز تهیه مافین در کتاب کاله توضیح داده شده است.

جایگزین مایه شکلاتی کاپ‌کیک‌ها چیست؟

همیشه گاناش و سس شکلاتی برای استفاده روی کیک‌های شکلاتی نیست، شما از آن‌ها برای کاپ‌کیک‌هایتان هم می‌توانید استفاده کنید. طرز تهیه گاناش شکلاتی و طرز تهیه سس شکلاتی برای روی کیک را در کتاب کاله بخوانید.

دیدگاه ها