پرونده وگنیسم و گیاهخواری

وگانیسم

سبک زندگی؟ مد؟ یا صرفا یک نوع دیگر از رژیم غذایی؟ روایت وگانیسم و بیرون راندن هر محصول حیوانی از رژیم غذایی، در عصر جدید از قرن بیستم شروع شده و در دهه‌های اخیر اوج گرفته است. در این پرونده، از زوایای مختلف به زندگی وگان‌ها نگاه می‌کنیم.

رژیم وگانیسم

رژیم وگان چیست و چطور می‌توان بدون گوشت زندگی کرد؟

«آشپزخانه‌هایتان بوی چندان خوشی ندارد؛ تسلی‌بخش، دلپذیر یا چنین چیزی نیست؛ خونی‌ست که جلز و ولز می‌کند و بوی گند نامقدسِ جنایت» چند خط بالا، قسمتی از ترانه «گوشت جنایت است» از آلبومی به همین نام، اثر گروه راک آلترناتیو انگلیسی اسمیتس است. تاریخ انتشار این ترانه سال ۱۹۸۵ است؛ زمانی که کمتر کسی وگانیسم […]

داستان وگانیسم

اکنون که در قرن ۲۱ هستیم، وگانیسم به عنوان یک حرکت مدرن شناخته می‌شود. وگانیسم به صورت رسمی، در سال ۱۹۴۴ و در قالب ارگانی رسمی به نام «جامعه وگان» در ایالات متحده اعلام وجود کرد. هدف این جامعه رسمی، به گفته لِزلی جی.کراس کمک به رهایی حیوانات از استثمار توسط انسانها بود.

اما به مرور زمان، این جنبش توانست محلی برای تلاقی سایر جنبش‌های برابری‌خواهانه شود و همسو با جنبش‌های زنان، اقلیت‌های نژادی، کارگران و سایر گروه‌های فرودست جامعه حرکت کند. به این ترتیب، وگانیسم خود را از سطح یک رژیم غذایی منهای هر نوع فراورده گوشتی و لبنی دامی فراتر برد و به عنوان یک جنبش اخلاق‌گاری مدرن مطرح شد.

وگانیسم، شاخه‌های مختلف هنری مانند سینما، موسیقی، ادبیات را به خدمت گرفته است و با حضور فعالانه وگان‌ها در فضای اینترنت، امروزه شاهد هزاران وب سایت، وبلاگ و اینفلوئنسر وگان هستیم. هرچند تا یک دهه قبل، یکی از مشکلات اساسی وگان‌ها، کمبود دستورهای غذایی متنوع ۱۰۰% گیاهی بود، اما در سالهای اخیر، ظاهر و طعم خوب غذاهای وگان، دو عنصر مهم در جذابتر شدن این رژیم گیاهی است.

اصلی‌ترین مواداولیه در آشپزی وگان

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات

سبزیجات و میوه‌ها جزء جدانشدنی از رژیم غذایی وگان هستند و بسیاری از نیازهای بدنی این افراد را تامین می‌کند.

غلات کامل ، غلات و شبه غلات

غلات کامل

غلات کامل، منابع خوبی از کربوهیدرات‌های پیچیده، فیبر و آهن، ویتامین‌های گروه B، منیزیم، فسفر، روی و سلنیوم هستند.

جلبک دریایی

جلبک دریایی

غذای گیاهی کمیاب حاوی اسید چرب DHA فواید بسیاری دارند. اسپیرولینا و کلرلا نیز منابع خوبی از پروتئین کاملند.

توفو و تمپه

توفو

جایگزین‌های تهیه شده از فشرده‌سازی و تخمیر سویا، منابع خوبی از آهن و کلسیم به‌شمار می‌روند و فواید زیادی برای وگان‌ها دارند.

دانه های کنف کتان و چیا

دانه‌های مفید

پروتئین دانه‌های کنف، کتان و چیا از سایر دانه‌ها بیشتر است و مصرف آنها برای کاهش التهاب و سلامت پوست مفید است.

حبوبات

حبوبات

بخشی از نیاز به پروتئین را می‌توان با مصرف با حبوبات ،که منبع غنی از پروتئین و آهن، فیبر، کربوهیدرات‌، آهن هستند تامین کرد.

بعدی

چند نکته درباره وگانیسم

پیروی کردن از یک رژیم غذایی به عوامل زیادی بستگی دارد و آگاه بودن از باید و نبایدهای این سبک زندگی، در میان هواداران وگانیسم اهمیت زیادی دارد. در ادامه چند حقیقت مربوط به وگانیسم را مرور می‌کنیم.

ممنوعیت پروتئین و مواد لبنی حیوانی از هر نوع

شاید اساسی‌ترین اصل در این رژیم غذایی خودداری از آزار حیوانات باشد. وقتی صحبت از گوشت می‌شود، تنها چهارپایان اهلی منظور نیستند. تمام حیوانات وحشی از هر نوع و حتی حشرات و صدف را هم شامل می‌شود.

انگیزه‌های وگان شدن متفاوت است

اگر انگیزه موجهی برای این کار نداشته باشید و به آنها قلبا باور نداشته باشید، کنار آمدن با حذف گوشت و مواد لبنی برایتان مشکل خواهد بود. ممکن است طرفدار حقوق حیوانات باشید یا علاقمند به حفظ محیط‌زیست و یا صرفا به خاطر حفظ سلامتی و تناسب اندام این رژیم غذایی را انتخاب کنید؛ اما در هر حال، باید دلیل قانع کننده‌ای را در ذهن داشته باشید.

رشد خیره‌کننده صنعت غذای وگان تا سال ۲۰۲۵

طبق پیش‌بینی‌ها، تا سال ۲۰۲۵، صنعت غذاهای وگان جمعا ۱۰% کل بازار غذای جهان را در اختیار خواهد گرفت. امروزه گوشت، مرغ و ماهی، سوسیس و کالباس وگان، شیر گیاهی، ماست، پنیر و بستنی وگان و حتی محصولات شبه‌لبنی وگان درمیان ورزشکاران نیازمند پروتئین پرطرفدار است.

عمده وگان‌های دنیا زن هستند

زنان دو برابر بیشتر از مردان تمایل به وگان شدن دارند. انگیزه‌ زنان بیشتر مربوط به حمایت از حقوق حیوانات مختلف و محیط‌زیست است؛ درحالیکه مردان بیشتر علاقمند به حفظ سلامت بدنی هستند. با این وجود، تعداد مردانی که رژیم گوشتخواری را کنار می‌گذارند در حال افزایش است که با تغییر کلیشه‌های جنسیتی در این رابطه ارتباط دارد.

آشپزی وگان