کمبود چه ویتامین هایی باعث ریزش مو می‌شود؟

کمبود ویتامین ریزش مو

ممکن است هر بار که به حمام می‌روید یا موهایتان را شانه می‌زنید متوجه ریزش مو بیش از حد شده باشید. منظور از بیش از حد مقداری بالاتر از  ۵۰ تا ۱۰۰ تار در روز است. در واقع مشکل زمانی است که مقدار موهای رویش یافته کمتر از مقدار موهای ریخته شده باشد. به عنوان کسی که دچار ریزش مو شده باشد، ممکن است احساس اضطراب و نگرانی کنید و اعتماد به نفس‌تان کم شود. دلایل زیادی می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو شود اما کمبود ویتامین بدن قطعا یکی از دلایل اصلی ایجاد این مشکل است. در این مقاله قصد داریم درباره ویتامین‌هایی که باعث ریزش مو می‌شوند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چه ویتامین‌هایی از ریزش مو جلوگیری می‌کنند؟

ویتامین A و جلوگیری از ریزش مو

تمامی سلول‌های بدن انسان برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. از جمله مو که سریع‌ترین رشد را بین عضوهای دیگر دارد. اما ویتامین A چه نقشی برای رشد مو ایفا می‌کند؟ ویتامین A به غده‌های پوست پوست سر کمک می‌کند تا ماده چربی به نام سبوم تولید کند. کمبود این ماده باعث ریزش مو و خشکی پوست سر می‌شود. 

بر اساس مطالعات انجام شده، با وجود این که این ویتامین برای بدن بسیار مفید است. اما مصرف بیش از اندازه آن حتی ممکن است موجب ریزش مو هم شود.

منابع ویتامین A: سیب زمینی شیرین، اسفناج، کدو حلوایی، هویج، کلم

کمبود ویتامین B و ریزش مو

مصرف ویتامین B یا بیوتین برای افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند و در عین حال ریزش مو دارند، بسیار موثر است. علاوه بر بیوتین مصرف ویتامین‌های دیگر گروه B با ساخت گلبول‌های قرمز، اکسیژن و مواد غذایی را به فولیکول‌های مو و پوست سر می‌رسانند.

منابع ویتامین B: غلات، بادام، گوشت، ماهی، میگو

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدان قوی است که آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد را دفع کرده و پروتئینی به نام کلاژن را تولید کند. کلاژن بخش مهمی از ساختار مو است. علاوه بر این ویتامین c به جذب آهن در بدن کمک می‌کند و از این طرف هم از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

منابع ویتامین C: توت فرنگی، مرکبات

ویتامین D

ویتامین D نقش مهمی در تولید فولیکول‌های جدید دارد. فولیکول‌ها منافذ ریز روی پوست سر هستند که مو از آن‌ها رشد می‌کند. برای دریافت ویتامین D بدن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید یا از منابع غذایی ویتامین دی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

منابع ویتامین دی: دانه‌ها و غلات، ماست غنی شده با کلسیم کلسیویتای کاله

ویتامین E

ویتامین E هم مثل ویتامین C آنتی اکسیدانی است که از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند. علاوه بر این دریافت اکسیژن را افزایش می دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می شود.

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. از آنجایی که سلامتی موها با سلامتی سیستم ایمنی مرتبط است، می‌توان گفت ویتامین E با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین E باعث ریزش مو می‌شود.

آهن

آهن به گلبول‌های قرمز کمک می‌کند تا اکسیژن را به سلول‌های بدن برساند. این ماده معدنی روی رشد مو نقش موثری دارد. کمبود آهن، شایع‌ترین علت ریزش مو است و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

منابع آهن: تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس

روی

روی به غدد چربی اطراف فولیکول‌ها کمک می‌کند تا بهتر ایفای نقش کنند. مطالعات نشان می‌دهد مصرف مکمل روی، ریزش موی ناشی از کمبود روی را بهبود می‌دهد.

البته شواهد نشان می‌دهد مصرف دوزهای بالای مکمل روی می‌تواند باعث ریزش مو شود.

پروتئین

ساختار مو از پروتئین تشکیل شده است. بنابراین مصرف پروتئین برای رشد و جلوگیری از ریزش مو ضروری است.

دیدگاه ها