شخصیت شناسی از روی بشقاب غذا

ارتباط غذا با شخصیت

غذا را با نمک اضافه می‌خورید یا ترجیح می‌دهید با سس تند مزه‌دارش کنید؟ گوشت‌خوار هستید یا اینکه سالاد سبزیجات را به همه چیز ترجیح می‌دهید؟ می‌دانستید که همین انتخاب‌های ساده، می‌توانند مثل تست شخصیت شناسی عمل کنند؟ برخی از روانشناسان می‌گویند سلیقه غذایی شما شخصیت‌تان را لو می‌دهد. از نظر پژوهشگران، بشقاب غذایی که در مقابل‌تان قرار گرفته و عطر غذایی که در خانه‌تان پیچیده، می‌گوید که هستید و جنبه‌های غیر غذایی زندگی‌تان را چطور می‌گذرانید.

آلن هِرش (Allan Hirsch) عصب‌شناس و روانشناس، یکی از پژوهشگرانی بود که به این موضوع توجه کرد. او تحقیقی را ترتیب داد و دریافت که حتی رضایت شغلی افراد هم با خوراکی‌هایی که هر روز می‌خورند ارتباط دارد. اگر دوست دارید بدانید غذاهای داخل لیست خوراکی‌های محبوب یا طعم مورد علاقه‌تان چه چیزهایی از شخصیتتان را آشکار می‌کند، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

شناخت شخصیت از روی غذا
مطالعه رابطه بین انواع غذاها و شخصیت انسان‌ها اطلاعات جالبی به ما می‌دهد.

شخصیت‌شناسی با غذا

ارتباط شخصیت شناسی و طعم، ارتباطی دوطرفه است؛ یعنی درحالیکه حالات احساسی خاصی می‌توانند بر انتظار ما از یک مزه تاثیر بگذارند، تجربه کردن طعم‌هایی خاص هم رفتار ما را قابل پیش‌بینی می‌کنند (می‌یِر (Meier) و دیگران، ۲۰۱۲). در واقع، اگر بگوییم عمل خوردن بر خلق‌وخوی ما و تصمیمات‌مان تاثیر می‌گذارد، بی‌راه نگفته‌ایم. مطالعاتی که انجام شده نشان می‌دهد طعم‌های مختلف، علاوه بر خلق‌وخوی افراد، درک و برداشتشان از رویدادها و رفتارشان را هم تغییر می‌دهد. البته نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که تنها شخصیت ما بر انتخاب‌های غذایی ما تاثیر نمی‌گذارد. بشقابی که در مقابل ما قرار می‌گیرد، حاصل بستر اجتماعی و خانوادگی، تاریخ، فرهنگ و البته شخصیت فردی‌مان است.

زیتون تلخ شما را سخت‌گیر می‌کند

درحالیکه علاقه‌مندی به طعمی ترش گویای ریسک‌پذیری است، عشق به تلخی می‌تواند از سخت‌گیری افراد حکایت کند. ساگیُوگلُو (Sagioglou) و گِرِیت می‌یِر (Greitemeyer) در سال ۲۰۱۴ گزارش دادند که تجربه طعم تلخ، افراد را به رفتارهای خصمانه‌تری وا می‌دارد. مشابه همین نتیجه را اسکین (Eskine) و همکاران در مطالعه سال ۲۰۱۱ خود بدست آورده بودند که می‌گفت، هنگام تجربه طعمی تلخ در دهان (به نسبت چشیدن طعمی شیرین یا آب)، افراد در مورد رفتارهای اشتباه اخلاقی، قضاوت‌های سختگیرانه‌تری دارند.

این محققان معتقدند انزجار جسمی (که به وسیله طعمِ غذایی تلخ برانگیخته شده) به انزجار روانی منجر می‌شود. مثلا، وقتی از انسان‌ها خواسته شد خاطره بدرفتاری‌ای در محل کارشان را بیاد بیاورند، به طعم تلخ امتیاز بیشتری دادند؛ یعنی تلخی را بیشتر از آنچه در حالت آرامش احساس می‌کردند، تلخ می‌دیدند.

ارتباط شکلات با شخصیت مهربان و دوستانه
عاشقان شکلات و شیرینی با شخصیتی دوست‌داشتنی و همدل توصیف می‌شوند.

تحلیل شخصیت با شیرینی و شکلات

اگر عاشق شکلات باشید، بعید نیست نصفه شب در سکوت خانه به آشپزخانه بروید، بعد دستتان را دراز کنید و در تاریکی، قوطی کوکی‌های خوشمزه‌ را جستجو کنید. گاز زدن کوکی در این وقت شب، مثل آبی است که روی آتش ریخته باشند. اما موضوع فقط عشق به کوکی نیست؛ این علاقه به طعم‌های شیرین، رازهایی را درباره شخصیت شما آشکار می‌کند.

ژورنال «شخصیت و روانشناسی اجتماعی»، مطالعه‌ای را منتشر کرده بود که نشان می‌داد از نظر دیگران، کسانی که عاشق شیرینی و غذاهای شیرین هستند، در کل آدم‌های دوست‌داشتنی‌تر و دارای رفتاری دوستانه‌تر هستند که در کنارشان به دیگران هم خوش می‌گذرد.

محققان می‌گویند کسانی که بین شکلات و یک خوردنی غیر شیرین، اولی را انتخاب می‌کنند، بیشتر احتمال دارد داوطلب کمک به دیگران شوند.

از طرف دیگر خوردن غذاهای شیرین افراد را به سمت بروز رفتارهای اجتماعی سوق می‌دهد و آنها را حتی رومانتیک‌تر می‌کند. چان (Chan) و دیگران (۲۰۱۳) گزارش داده‌اند که عشق به طور خاص، استعاره‌ای است که مردم برای توصیفش از طعم شیرین نام می‌برند، درحالیکه حسادت را به تلخی و ترشی نسبت می‌دهند.

در آزمایشی که این محققان ترتیب داده بودند، از شرکت‌کننده‌ها خواستند تا صحنه‌ای از عشقی رومانتیک را بیاد بیاورند و سپس سه نوع غذا (یک پاستیل ترش و شیرین، یک شکلات تلخ و شیرین، و آب خالی) را بر مبنای اینکه کدام شیرین‌تر است رده‌بندی کنند. نکته جالب این است که شرکت‌کننده‌ها، زمانی که سعی می‌کردند به عشقی حسادت‌آلوده یا حتی فراموش شده فکر کنند، غذاهای سه‌گانه یاد شده را کمتر شیرین احساس می‌کردند؛ درحالیکه در زمان فکر کردن به عشقی سوزان، حتی یک غذای کم شیرین را هم شیرین احساس می‌کردند.

غذای تند حاکی از ریسک پذیری
خوردن غذاهای تند و فلفلی با ریسک‌پذیری شخصیت افراد ارتباط دارد.

غذاهای تند و فلفلی برای ریسک‌پذیرها

شما اهل ریسک هستید؟ پس احتمالا غذای تند هم دوست دارید و دلتان می‌خواهد مدام در هیجان به سر ببرید و آدرنالین خونتان بالا بزند. در مطالعه‌ای توسط موسسه تکنولوژیست‌های غذا مشخص شد که اگر کسی خطرپذیری را دوست داشته باشد و علاقه شدیدی به امتحان کارهای جدید احساس کند، به احتمال بیشتری غذای تند را هم دوست دارد.

در همان مطالعه، شرکت‌کنندگان را بر مبنای شاخص هیجان‌طلبی آرنِت (Arnett inventory of sensation seeking) یا (AISS) رده‌بندی کردند. این تست، یک تست شخصیتی است که میزان هیجان‌طلبی و علاقه به رفتن به سمت انتخاب‌های پرخطر را مشخص می‌کند. برای فهم این مسئله، به شرکت‌کنندگان غذایی دادند که داخلش فلفل تند قرمز داشت. قرار بود این افراد غذا را بخورند و سپس به آن نمره بدهند. کسانی که علیرغم تند و آتشین بودن غذا، به آن نمره بالایی داده بودند، در تست هیجان‌طلبی هم نمره بالایی کسب کردند.

چیپس سیب‌زمینی و بلند پروازها

اگر شما را آزاد بگذارند تا بین انواع خوراکی‌ها یکی را انتخاب کنید، اولین گزینه‌تان چیپس سیب‌زمینی است؟ به هر فروشگاهی که بروید بی‌اختیار چشمتان دنبال بسته‌های بزرگ چیپس خانواده می‌گردد تا یکی زیر بغل بزنید و بیاید بیرون؟ موقع تماشای فیلم و سریال هم یک کاسه چیپس با ماست موسیر دم دستتان است؟

چیپس خوراکی مورد علاقه افراد بلندپرواز
علاقمندان به چیپس سیب‌زمینی مصمم و بلندپروازند.

به گفته آلن هرش، احتمالا از نظر شخصیتی در دسته آدم‌های موفق و بلندپرواز جا می‌گیرید و هم از خودتان و هم از دیگران انتظارات بالایی دارید؛ از طرفی ناراحتی‌های روزمره کوچک مثل گیر افتادن در ترافیک حرصتان می‌دهد. اما با تمام این احوالات، روح رقابت‌طلبی‌ای دارید که شما را تا دستیابی به موفقیت همراهی می‌کند. در ضمن، اگر بخواهید دنبال کاری را بگیرید، مصمم دنبالش می‌افتید و هرگز نه را قبول نمی‌کنید.

شخصیت شناسی با نان پرتزل

پرتزل نام مجموعه‌ای متنوع از نان‌هاست که به نام نان گره‌ای یا حلقه‌ای در طعم‌های مختلف در دسترس است و به باور محققان همین نان ساده، می‌تواند ابزاری برای شخصیت شناسی باشد. آیا ترجیحتان برای انتخاب از روی میزی پر از انواع خوراکی، همین نان است؟ اگر اینطور است پس کارهای روتین و تکراری، شما را خیلی زود خسته می‌کند و در مقابل، دنبال ابداع و نوآوری در زندگی‌تان هستید؛ تصمیماتتان را بر اساس قوه شهودی و شور و اشتیاق درونی می‌گیرید و در اصل به جای عقل و منطق، از احساسات برای جهت‌دهی به انتخابهایتان استفاده می‌کنید؛ مخصوصا اگر پای عشق و علاقه وسط باشد. یعنی در جستجو بدنبال عشق، کار را بدست قلبتان می‌سپارید و چالش‌های زندگی شما را هیجان‌زده می‌کند.

چیپس تورتیلا می‌گوید کمال‌طلبید

اگر از خوردن چیپس تورتیلا سیر نمی‌شوید، احتمالا کمال‌طلبید. البته کمال‌طلبی شما فقط برای خودتان نیست، بلکه به کل محیط دوروبرتان هم تعمیم پیدا می‌کند. از این جهت، مایه‌های انسان‌دوستی در وجودتان هست و غالبا بی‌عدالتی و نابرابری‌های دنیا ناراحتتان می‌کند.

چیپس تورتیلا و کمال طلبی در افراد
چیپس تورتیلا که مکزیکی است می‌تواند حاکی از کمال‌طلبی فرد باشد.

تکلیف پنیر دوست‌ها با زندگی روشن است

پنیر، خوشمزه و نرم است، بخصوص اگر ذوب شده باشد، مثل دیپ‌های مختلف گودا، بلوچیز و کِمِمبِر که دیگر نورعلی نور است. اگر نمی‌توانید جلوی ناخنک زدن به تاپینگ پنیر روی غذاها و سالادهای مختلف را بگیرید، از نظر شخصیتی مرز بین درست و غلط را در زندگی به وضوح برای خودتان مشخص کرده‌اید.دلتان می‌خواهد با همه به عدالت رفتار کنید. بنا به مطالعه آلِن هِرش، شما آدم باوجدانی هستید؛ از طرفی، علاقه‌تان به پنیر نشان می‌دهد اهل برنامه‌ریزی هم هستید.

گوشت‌خوارها عاشق معاشرتند

اگر گوشت دوست دارید، آدم اهل معاشرتی هستید و از خطای دیگران گذشت می‌کنید؛ گذشته از این، آسایش دیگران را قبل از خودتان در نظر می‌گیرید و حتی آن را به آسایش خودتان ترجیح می‌دهید تا خشنودشان کنید. اگر استیک دوست دارید، پس دوستانتان  همیشه می‌توانند روی شما حساب کنند. به باور محققان، گوشت‌خوار و گیاهخوار بودن، می‌تواند به معیاری برای شخصیت شناسی تبدیل شود.

گوشتخواری و روابط اجتماعی بهتر
خوردن گوشت و استیک نشانه‌ای بر اجتماعی بودن افراد است.

با کراکر دیگران را قضاوت کنید

کراکر خوراکی‌ای است با سطح صاف و پخته که غالبا از گندم تهیه می‌شود و آن را با نمک، گیاهان، تخم‌های خوراکی یا پنیر مزه‌دار می‌کنند. میانه‌تان با کراکر چطور است؟ نمی‌توانید در برابرش مقاومت کنید، درست است؟ احتمالا جزو دسته آدم‌های اهل تامل و تعمقید و تمام تصمیماتتان را بر مبنای منطق قرار می‌دهید تا احساسات. عجیب اینکه آنهایی که کراکر دوست دارند ممکن است خیلی راحت وارد ارتباط عاطفی با کسی شوند.

سبزیجات و میوه‌ها درباره شما چه می‌گویند؟

سیب همیشه در شیرینی پای و خیار همیشه در سالادتان پیدا می‌شود؟ کل یخچال‌تان را پر از میوه و سبزیجات تازه می‌کنید و حتی قبل از بیرون رفتن از خانه، برای تغییر حال و هوایتان هم که شده، یک کاسه پر سالاد درست می‌کنید؟ بر اساس مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ در ژورنال«اشتها» (Appetite) منتشر شد، اگر نسبت به عادات غذایی‌تان هشیار هستید و تکه‌های میوه روی سالادتان می‌ریزید، پس صاحب دیدگاه و شخصیتی باز و پذیرایید. میل دارید تجربیات جدید داشته باشید و کارهای جدید انجام بدهید. به علاوه، احتمالا ترجیح دادن غذاهای سالم به گوشت، خبر از شخصیت ملایم‌تر و مهربان‌تری می‌دهد.

غذاهای پر کالری
در صورتی که انتخاب اولتان غذاهای پر کالری باشد خبر از پرخوری عصبی می‌دهد.

فست‌فود خورها عصبی‌ترند

از اینکه دستهایتان چرب و چیلی شود نمی‌ترسید؟ به جای گزینه‌های سالم‌تر، انتخابتان بیشتر اوقات غذاهای پر کالری مثل همبرگر و ساندویچ و پیتزاست؟ براساس پژوهش‌هایی که در مورد شخصیت شناسی انجام شده، شما عصبی هستید. مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ در ژورنال «اشتها» منتشر شد نشان می‌دهد افراد عصبی، غذاهای پرکالری‌تری می‌خورند و بیشتر هم درگیر پرخوری عصبی می‌شوند. پس عجیب نیست اگر وقتی پای قسمت آخر سریال محبوبتان نشسته‌اید، یک بسته کامل پفک را هم تمام کنید.

دیدگاه ها