برای مبارزه با عفونت های تنفسی ویروسی، شیر غنی شده مصرف کنید

شیر غنی شده و عفونت های ویروسی

رد پای ویروس‌ها را همه جا می‌توانید پیدا کنید. روی نانی که از دست نانوا گرفته‌اید، روی دستگیره‌ای که در را با آن باز می‌کنید و حتی روی کلیدی که در قفل می‌چرخانید. ویروس‌ها همه جا هستند و بعید نیست که همین حالا در بدن ما هم خانه کرده باشند. اما محققان می‌گویند اگر سبک زندگی سالمی داشته باشید و با تغذیه مناسب، نیاز بدنتان به ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را تامین کرده باشید، این ویروس‌ها به سلامت شما آسیب نمی‌زنند. به گفته متخصصان در روزهایی که اپیدمی بیماری‌های ویروسی تنفسی سلامت افراد را به شکلی جدی تهدید می‌کند، می‌توان با افزودن برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی به رژیم غذایی، احتمال درگیر شدن بدن با ویروس‌ها را کمتر کرد. در این مطلب، ما اهمیت مصرف شیرهای غنی شده را با شما درمیان می‌گذاریم و تاثیر ترکیبات موجود در این شیرها بر کاهش خطر عفونت های تنفسی را برایتان توضیح می‌دهیم.

ویتامین A بخورید تا سرفه نکنید

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که آن را به عنوان ویتامین «ضد عفونی» می‌شناسند.به طوری که بسیاری از سیستم‌های دفاعی بدن در برابر عفونت های تنفسی ، به تامین کافی از این ویتامین وابسته‌اند. ویتامین A یک عامل امیدبخش برای درمان عفونت‌های تنفسی و ممانعت از عفونت کبدی است و با توجه به بررسی‌های انجام شده مکمل‌های ویتامین A در برابر عفونت‌های ریوی از بدن محافظت می‌کنند و احتمال بیماری و حتی مرگ و میر ناشی از برخی از عفونت‌ها را کاهش می‌دهند.

 محققان می‌گویند پاسخ ایمنی معیوب در بدن یک فرد، نتیجه کمبود یک عنصر تغذیه‌ای است و با تامین نیازهای تغذیه‌ای بدن می‌توان خطر درگیر شدن با عوارض این ویروس‌ها را کاهش داد. با توجه به مطالعات انجام شده تاثیر عفونت با ویروس برونشیت عفونی، در افرادی که کمبود ویتامین A دارند به مراتب شدیدتر از فردی است که به اندازه کافی این ویتامین را در رژیم غذایی روزانه خود جا داده است.

با زینک به جنگ عفونت‌های ویروسی تنفسی بروید

روی یا زینک یک ماده معدنی مهم برای حفظ و توسعه سلول‌های ایمنی بدن است. کمبود روی منجر به عملکرد ناقص سیستم ایمنی و افزایش حساسیت‌پذیری به بیماری‌های عفونی می‌شود. از آنجا که مصرف این ماده معدنی یکی از کلید‌های افزایش ایمنی و مقاومت بدن است، نمی‌توان نقش روی را در مبارزه با موج بیماری‌های ویروسی تنفسی نادیده گرفت.

روی نه تنها روی تسکیل عوارض بیماری‌های عفونی تنفسی مثل اسهال و عفونت های تنفسی اثر مثبت دارد، بلکه به ضعیف شدن خود ویروس‌های تنفسی هم کمک می‌کند.

ویتامین  Dفقط به استخوان‌ها قدرت نمی‌دهد

حتما می‌دانید که همه انواع لبنیات میزان قابل توجهی از این ویتامین را در خود دارند.و اما در لبنیات غنی شده، میزان ویتامین D بیشتری گنجانده شده تا تاثیر مصرف آن بر بدن افراد بیشتر شود. ویتامین D نه تنها یک ماده مغذی، بلکه یک هورمون است که در بدن با کمک نور خورشید ساخته می‌شود. علاوه بر نقش این ویتامین در حفظ استقامت استخوان، به عنوان یک محرکت در توسعه سلول‌های سیستم ایمنی شناخته می‌شود. با این وجود شمار زیادی از بزرگسالان به خصوص در فصل زمستان دچار کمبود ویتامین D هستند و همین موضوع بر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آنها در برابر بیماری‌های فصلی تاثیر می‌گذارد.

اگر شما هم نگران ابتلا به عفونت های تنفسی ویروسی هستید و این روزها امکان بهره‌بردن از نور مستقیم خورشید را ندارید، حتما مصرف مواد غذایی غنی‌شده را در برنامه روزانه خود جا دهید و با نظر پزشک، دوز مناسبی از مکمل‌های ویتامین D را مصرف کنید.

مبارزه با رادیکال‌های آزاد را به ویتامین E بسپارید

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند. کمبود این ویتامین باعث تشدید صدمه به ماهیچه قلب در عفونت های تنفسی می‌شود. همین ویژگی‌ها اهمیت مصرف بیشتر محصولات غنی شده مثل دسرهای غنی شده با این ویتامین را روشن می‌کند.

نگذارید کمبود ویتامین B بدنتان را ضعیف کند

ویتامین B در بیش از ۱۰۰ واکنش در بافت‌های بدن شرکت می‌کند و به خصوص در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش منحصر به فردی دارد. کمبود ویتامین‌های گروه B پاسخ ایمنی بدن میزبان را ضعیف می‌کند. به همین دلیل افراد درگیر با عفونت‌های تنفسی، باید گروه ویتامین‌های B را در قالب مکمل‎‌ها یا محصولات غنی‌شده دریافت کنند.

شیر غنی شده و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C از بدن شما در برابر عفونت های تنفسی محافظت می‌کند

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به خاطر نقش آنتی‌اکسیدانی و نقشی که در سنتز کولاژن دارد شناخته شده است. این ویتامین از عملکردهای سیستم ایمنی بدن حمایت می‌کند و از بدن در برابر خطرات ابتلا به عفونت‌های تنفسی محافظت می‌کند.

ویتامین C مقاومت نای را در برابر عفونت‌های ویروسی تنفسی افزایش می‌دهد و به عنوان یک آنتی‌هیستامین ضعیف، به کاهش نشانه‌های آنفولانزا مثل عطسه عمل می‌کند. همین تاثیر اهمیت مصرف محصولات غنی شده با این ویتامین در دوره شیوع بیماری‌های عفونی تنفسی را بیشتر می‌کند.

افرادی که به اندازه کافی ویتامین C دریافت می‌کنند، کمتر دچار التهاب ریه می‌شوند و گفته می‌شود که بدن آنها مقاومت بیشتری در برابر عفونت‌های ویروسی تنفسی نشان می‌دهد.

دیدگاه ها