طرز تهیه بروسکتای سبزیجات یا بروشتا: پیش غذای ایتالیایی

طرز تهیه بروسکتای سبزیجات ایتالیایی
آسان
7 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

امروز به سراغ طرز تهیه بروسکتای سبزیجات رفته‌ایم که یک پیش غذای ایتالیایی است. آشپزی ایتالیایی اعم از پیش غذای ایتالیایی، سالادها و وعده غذای اصلی ایتالیایی در سراسر جهان از محبوبیت فراوانی برخوردار است. سادگی طبخ و ترکیباتی که در کنار هم مزه فوق‌العاده‌ای به غذا می‌دهند از مهم‌ترین عواملی هستند که باعث محبوبیت غذاهای ایتالیایی در جهان؛ از جمله ایران، شده است.

یکی از معروف‌ترین پیش‌ غذاهای ایتالیایی، بروشتا یا همان بروسکتا نام دارد. بروسکتا را می‌توان نوعی نان تست ایتالیایی نامید که عطر سیر و روغن زیتون در آن به وفور حس می‌شود.

بروشتا اولین بار در قرن پانزدهم میلادی در نواحی مرکزی ایتالیای کنونی ابداع شد. از آن زمان تا کنون این غذا به پایه ثابت منوی اکثر رستوران‌های این کشور تبدیل شده است. بروسکتا را می‌توانید هم به عنوان پیش غذا و هم به عنوان فینگر فود سرو کنید.

بروسکتا را می‌توان به روش‌های مختلفی تهیه کرد. بسیاری از افراد علاقه‌ای به طعم سیر ندارند. همین امر باعث شده تا ما به سراغ دستور تهیه بروسکتای سبزیجات بدون استفاده از شیر برویم. در صورت تمایل می‌توانید به میزان دلخواه کمی حبه‌های سیر خردشده را هم به مواد اولیه بروسکتا اضافه کنید.

مواد لازم برای تهیه بروسکتای سبزیجات

 • روغن زیتون سه قاشق غذاخوری
 • ادویه سبزیجاتبه مقدار لازم
 • بادمجان (تقسیم شده به تکه‌های مکعبی) یک فنجان
 • کدو سبز (تقسیم شده به تکه‌های مکعبی) یک فنجان
 • کدو حلوایی (تقسیم شده به تکه‌های مکعبی) یک فنجان
 • گوجه فرنگی (تقسیم شده به تکه‌های مکعبی) یک فنجان
 • فلفل دلمه‌ای (تقسیم شده به تکه‌های مکعبی) دو فنجان
 • پنیر تازه موزارلا کاله به مقدار لازم
 • کره پاستوریزه دویچه مارکن کاله به مقدار لازم
 • نان تست یا باگت فرانسوی به تعداد کافی

طرز تهیه بروسکتای ایتالیایی

مرحله اول

قدم اول برای تهیه بروسکتای سبزیجات، روشن کردن فر و تنظیم دمای ان روی 220 درجه سانتی‌گراد است. در ادامه تا زمانی که فر گرم می‌شود، بادمجان، کدو سبز، کدو حلوایی، گوجه فرنگی و فلفل دلمه‌ای را در ظرفی بزرگی بریزید و روی آن روغن زیتون و ادویه ایتالیایی معروف به ادویه سبزیجات بریزید.

مرحله دوم

مواد را تا حدی به هم بزنید که سبزیجات به طور کامل با ادویه و روغن ترکیب شوند.

مرحله سوم

سینی مخصوص فر را با اسپری روغن به خوبی چرب کنید. سبزیجات را بر روی سینی پخش کنید. پنیر موزارلای کاله را به میزان لازم بر روی سبزیجات بریزید.

مرحله چهارم

سینی را در فر قرار داده و به مدت 30 الی 40 دقیقه آن را بپزید. این کار را می‌بایست تا زمانی که سبزیجات به طور کامل نرم شوند ادامه دهید. پس از برشته شدن سبزیجات و آب شدن پنیر موزارلا، سینی را از فر خارج کنید.

مرحله پنجم

نان باگت فرانسوی را از عرض به تکه‌های مساوی در اندازه متوسط تقسیم کنید. پس از برش دادن نان بر روی هر برش، مقداری کره روی آن‌ها بمالید. به مدت 10 الی 12 دقیقه تکه‌های نان را درون فر با دمای 200 درجه سانتی‌گراد بپزید. این کار را تا هنگامی که تکه‌های نان به طور کامل برشته شوند ادامه دهید.

مرحله ششم

مخلفات بروسکتا را بر روی نان باگت ترد شده ریخته و از پیش غذای ایتالیایی خود لذت ببرید.

نکات طرز تهیه بروسکتا

 • بروسکتا به روش‌های گوناگونی سرو می‌شود. اگر علاقه‌مند به پنیر هستید می‌توانید آن را به شکل بروسکتا پنیری مصرف کنید. از دیگر روش‌های تهیه بروسکتا می‌توان به بروسکتای قارچ و موزارلا و بروسکتای مرغ و پستو اشاره کرد. مخلفات بروسکتا به ذائقه خودتان بستگی دارد. کافیست یک بار یکی از طعم‌های این پیش غذای ایتالیایی ساده را تهیه ببینید تا با طرز تهیه کلی آن آشنایی پیدا کنید.
 • از پنیر موزارلا می‌توان در تهیه نان بروشتا نیز استفاده کرد. برای این‌ کار پس از داغ شدن فر، پنیر موزارلا را بر روی نان باگت تکه شده یا نان تست خود ریخته و سپس تکه‌های نان را درون فر قرار دهید.

دیدگاه ها