طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی مثل قنادی + نکات مهم

طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

شیرینی نارگیلی از آن دسته شیرینی‌هایی است که در نگاه اول درست کردنش در خانه سخت به نظر می‌رسد. با این حال کافی است فقط یک بار تهیه این شیرینی آسان را در خانه تجربه کنید تا به یکی از دستورهای تهیه محبوبتان در میان کیک‌ها و شیرینی‌های ایرانی تبدیل شود. پیش از این در کتاب کاله طرز تهیه شیرین نارگیلی بدون فر را به شما آموزش داده بودیم. این بار با آموختن طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی می‌توانید بدون داشتن ابزارهای مخصوص شیرینی‌پزی، این میان‌وعده سنتی و خوشمزه را تهیه کرده و در کنار یک لیوان چای ایرانی نوش جان کنید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی

  • پودر نارگیل ۱ لیوان
  • شکر ۳٫۴ لیوان
  • روغن مایع ۱٫۳ لیوان
  • سفیده تخم‌مرغ ۴ عدد
  • آب‌لیمو (ترجیحا آب لیموی تازه) ۰٫۵ قاشق چای‌خوری
  • عصاره وانیل ۰٫۵ قاشق چای‌خوری
  • پودر پسته یا بادام در صورت تمایل برای تزیین

مراحل طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی

۱. مخلوط کردن مواد شیرینی نارگیلی

برای تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی، تمام مواد را در یک کاسه مناسب ریخته و با دور تند همزن خوب هم بزنید تا سفیده کف کند. این کار به پفکی‌تر شدن بافت شیرینی شما کمک می‌کند. همچنین وجود آب‌لیمو کمک می‌کند تا بوی بد سفیده تخم‌مرغ گرفته شود.

مواد لازم در طرز تهیه شیرینی نارگیلی
مواد لازم برای تهیه ۳۰ عدد شیرینی نارگیلی (برای تعداد بیشتر، نسبت‌ها را افزایش دهید.)

۲. داغ زدن مواد شیرینی نارگیلی

بعد از اینکه تمام مواد به خوبی مخلوط شدند، نوبت به روشی می‌رسد که در شیرینی‌پزی ایرانی اصطلاحا به آن «داغ زدن« می‌گویند. هدف از داغ زدن این است که شکر موجود در ترکیب شیرینی به خوبی حل شده و به خورد مواد دیگر برود و زیر دندان قابل حس نباشد.

شیرینی نارگیلی

داغ زدن مواد شیرینی نارگیلی به دو روش انجام می‌شود:

روش اول: داغ زدن به روش بن ماری

برای داغ زدن مواد شیرینی نارگیلی به روش بن ماری، ابتدا یک قابلمه متوسط را تا نیمه پر از آب کرده و روی حرارت زیاد قرار بدهید تا بجوشد. وقتی آب به جوش آمد و بخار از آن بلند شد، شعله را در حالت متوسط قرار دهید. سپس یک کاسه فلزی را به صورتی که در قابلمه فرو نرود و روی آب غوطه‌ور بماند، در قابلمه قرار بدهید.

مواد شیرینی نارگیلی را در کاسه بریزید و مدام هم بزنید. در این مرحله، هدف ما فقط ذوب شدن دانه‌های شکر است و نیازی به پختن کامل مواد نیست. پس از گذشت چند دقیقه و حل شدن دانه‌های شکر، مواد را از روی حرارت بردارید.

روش دوم: داغ زدن روی حرارت مستقیم

در روش دوم داغ زدن مواد شیرینی نارگیلی، نیازی به استفاده از روش بن ماری نیست و فقط به یک ماهیتابه و قاشق چوبی یا لیسک احتیاج داریم. مواد شیرینی نارگیلی را در ماهیتابه ریخته و روی حرارت متوسط رو به کم قرار بدهید. مشابه روش بالا، مواد را مدام هم بزنید تا دانه‌های شکر حل شوند. سپس ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و اجازه بدهید مواد کمی سرد بشوند.

۳. پختن شیرینی‌های نارگیلی

فر را از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. روی سینی مخصوص فر را با کاغذ روغنی بپوشاند یا کمی چرب کنید. سپس بعد از سرد شدن مواد، آن‌ها را در قیف ریخته و یا با کمک یک قاشق، به صورت گلوله‌های گرد درآورده و با فاصله از هم، روی سینی فر بچینید. می‌توانید روی شیرینی‌ها را با خلال یا پودر بادام یا پسته تزیین کنید.

شیرینی‌ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که سطح آن‌ها اندکی طلایی شود، داخل فر بپزید. پس از بیرون آوردن شیرینی‌ها از فر، مجددا صبر کنید تا آن‌ها خنک بشوند، سپس اقدام به برداشتنشان از سینی کنید. اگر وقتی شیرینی‌ها هنوز داغ هستند آن‌ها را از سینی بردارید، شیرینی‌ها ترک می‌خورند و می‌شکنند.

سوالات متداول در خصوص طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان فرانسوی

در پایان این مطلب، به برخی از سوالات متداول شما در خصوص تهیه این شیرینی خوشمزه به روش خانگی پاسخ می‌دهیم.

طرز تهیه شیرینی نارگیلی بدون فر چیست؟

برای تهیه شیرینی نارگیلی بدون فر، به یک قابلمه بزرگ و پایه برای قرار دادن سینی فر روی آن احتیاج داریم. ابتدا قابلمه‌ موردنظرتان را با در بسته به مدت ۲۰ دقیقه روی شعله متوسط رو به کم قرار بدهید تا خوب گرم شود. سپس شیرینی‌ها را روی سینی چیده و داخل قابلمه قرار بدهید تا به مدت ۲۰ دقیقه بپزند.

با زرده‌های تخم‌مرغ باقیمانده از تهیه شیرینی نارگیلی چه کار کنیم؟

در دستور تهیه شیرینی نارگیلی، فقط از سفیده تخم‌مرغ استفاده می‌شود. می‌توانید با زرده‌های تخم‌مرغ باقیمانده، شیرینی گردویی درست کرده و یا به سراغ تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوش عطر و بو بروید.

مهم‌ترین نکته در طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی چیست؟

پفکی شدن شیرینی نارگیلی، به هم زدن مواد و به ویژه سفیده تخم‌مرغ بستگی دارد. البته باید مراقب باشید که هم زدن زیاد مواد باعث روغن انداختن آن نشود.

دیدگاه ها