طرز تهیه املت قهوه خانه ای حرفه‌ای و خوشمزه

طرز تهیه املت قهوه خانه ای
آسان
۱ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

تا به حال به این فکر کرده اید که چطور املت به عنوان یک ترکیب ساده و مواد اولیه مختصر به یکی از جذاب‌ترین غذاهای ما ایرانی ها تبدیل شده است؟ جالب اینجاست که املت گوجه یا همان املت قهوه خانه ای فقط در ایران محبوبیت ندارد، بلکه در تمام جهان شناخته شده و پرطرفدار است. البته در کشورهای دیگر معمولا این وعده فقط در قالب صبحانه صرف می‌شود، اما در کشور ما املت در وعده های غذایی ناهار و شام هم مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چه گشتیم نتوانستیم یک تاریخچه درست‌وحسابی از املت برای شما دست‌وپا کنیم. به دو دلیل. اول اینکه املت انواع گوناگونی دارد و دوم اینکه به نظر می‌رسد مخلوط کردن تخم‌مرغ با دیگر مواد غذایی و پختن آن بر روی آتش یکی از اولین راه‌های بشریت برای سیر شدن بوده است.

البته با خیال راحت می‌توانیم اصالت املت گوجه را ایرانی بدانیم. املت گوجه در ایران هم با خود گوجه و هم با رب گوجه‌فرنگی تهیه می‌شود. حتی می‌توانیم ادعا کنیم به تعداد آدم‌هایی که توانایی تهیه املت را دارند، راه و فوت کوزه‌گری برای تهیه یک املت خوشمزه وجود دارد، اما در ادامه می‌خواهیم روش تهیه املت گوجه قهوه‌خانه‌ای را توضیح دهیم.

مواد اولیه برای تهیه املت گوجه قهوه خانه ای

  • گوجه‌فرنگییک عدد (بزرگ)
  • تخم‌مرغیک عدد
  • پیازیک عدد (کوچک)
  • نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
  • کره کاله یا روغنبه مقدار لازم

طرز تهیه املت قهوه خانه ای

مرحله اول

پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و داخل روغن یا کره با مقداری نمک تفت دهید.. در فاصله تفت خوردن پیازها هم گوجه‌فرنگی را رنده کرده و سپس به پیاز اضافه کنید.

مرحله دوم

در همین حین که گوجه و پیاز با شعله کم در حال تفت خوردن هستند، تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی ریخته و مخلوط کنید. سپس تخم‌مرغ را به مواد در حال تفت اضافه کرده و باهم مخلوط کنید.

مرحله سوم

حالا باید چند دقیقه صبر کنید تا این مواد در روغن سرخ شوند. اگر املت را با بافت نرم ترجیح می‌دهید نباید زیاد اجازه سرخ شدن به آن بدهید، اما درصورتی‌که بافت تخم‌مرغ را در حالت سفت ترجیح می‌دهید می‌توانید بگذارید چند دقیقه بیشتر بپزد.

این نکته را فراموش نکنید

  • برخی ترجیح می‌دهند املت را با رب بپزند. برخی دیگر هم مخلوطی از گوجه و رب گوجه‌فرنگی را ترجیح می‌دهند. در صورت تمایل می‌توانید از یک گوجه استفاده کنید و به جای گوجه دوم یک قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی به پیاز و گوجه اضافه کنید.
  • ضمناً بهتر است املت را در ماهیتابه تفلون تهیه نکنید. اگر می‌خواهید املتتان حس و حال املت‌های قهوه‌خانه‌ای را داشته باشد، آن را در ظرف رویی یا به اصطلاح قدیمی‌ها روحی آماده کنید.
  • فلفل دلمه خرد شده دورچین مناسبی برای املت است و اگر اهل خوردن غذاهای تند هستید، می‌توانید املت را با فلفل قرمز ساییده شده سرو کنید.

دیدگاه ها