طرز تهیه برگه زردآلو بازاری در منزل – تصویری و ساده

آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

زردآلو یک میوه تابستانی است که می‌توانید آن را هم به صورت خام مصرف کنید و لذت ببرید و هم می‌توانید آن را به شکل‌های مختلف نگهداری کنید. یکی از روش‌های استفاده از زردآلو این است که با آن مربای زردآلو تهیه کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه مربای زردآلو و طرز تهیه لواشک زردآلو و طرز خشک کردن زرد آلو در آفتاب، فر، توستر و سایه را مرور کرده بودیم و اینجا می‌خواهیم یکی از بهترین روش‌های نگهداری زردآلو یعنی طرز تهیه برگه زردآلو را بررسی کنیم.

طرز تهیه برگه زردآلو

  • زردآلو نیم تا یک کیلوگرم
  • شکر یک لیوان
  • آب ۲ لیوان
  • جوهر لیمو نصف قاشق چای‌خوری
  • زعفران دم کرده یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه برگه زردآلو

۱. آماده کردن زردآلوها

آماده کردن زردآلو برای طرز تهیه برگه زردآلو

اولین مرحله از طرز تهیه برگه زردآلو این است که زردآلوها را بشویید و نصف کنید و سپس هسته آن را خارج کنید. بهتر است برای تهیه برگه زردآلو از زردآلوهایی استفاده کنید که نه خیلی رسیده باشند نه کال. چون اگر خیلی رسیده باشند له خواهند شد و اگر کال باشند برگه زردآلوی شما خوشمزه نخواهند بود.

۲. تهیه شربت

در دومین مرحله از طرز تهیه برگه زردآلو باید در یک ماهیتابه شکر، آب و زعفران دم کرده را بریزید و ماهیتابه را روی حرارت گاز بگذارید و اجازه دهید تا شکر در آب کاملا حل شود. زمانی که شکر کامل حل شد، جوهر لیمو را اضافه کنید و هم بزنید تا جوهر لیمو هم در شربت حل شود. حالا اجازه دهید شربت به جوش آید.

۳. پختن زردآلو در شربت

ریختن زردآلو در شربت برای تهیه برگه زردآلو

بعد زردآلو را اضافه کنید فقط دقت کنید که به میزانی از زردآلو بریزید که تمام سطح زردآلوی ریخته شده را شربت بگیرد و اجازه دهید زردآلو حدود ۲ دقیقه در شربت بماند تا کمی نرم شود اما نه آنقدری که له شود. بعد گاز را خاموش کنید و اجازه دهید زردآلوها ۴ دقیقه بماند تا شربت به خوردش برود.

خارج کردن زردآلو از شربت برای خشک شدن

حالا زردآلوها را از شربت خارج کنید و در صافی بگذارید تا سرد شود.

زردآلو را خشک کنید برای تهیه برگه زردآلو

بعد زردآلوها را روی سینی بچینید به گونه‌ای که از هم با فاصله قرار بگیرند و روی هم نباشند. در نهایت سینی را در معرض آفتاب بگذارید و طی ۲ روز مدام آن را زیر رو رو کنید و حواستان باشد که بیش از یک ساعت در طول روز در معرض تابش نور خورشید نباشد. زردآلوی خشک را می‌توانید مدت‌ها در یخچال در ظرف دربسته یا نایلون نگهداری کنید.

طرز تهیه برگه زردآلو یا طرز تهیه قیسی زردآلو

نکات تکمیلی برای تهیه قیسی یا برگه زردآلو

خشک کردن زردآلو کار سختی نیست اما خوب است نکات مهم برای تهیه بهتر آن را بدانید تا بعدا طرز تهیه ترشک زردآلو را هم از کتاب کاله راحت‌تر یاد بگیرید.

انواع روش‌های خشک کردن زردآلو و تهیه برگه زردآلو و قیسی

تهیه قیسی زردآلو را می‌توانید به روش‌های مختلفی انجام دهید. در بالا طرز تهیه برگه زردآلو در سایه و آفتاب را مرور کردیم. اما روش‌های دیگر شامل موارد زیر است.

۱- تهیه برگه زردآلو در فر

علاوه بر خشک کردن زردآلو در آفتاب می‌توانید از فر هم برای خشک کردن آن استفاده کنید. با این روش سریع‌تر زردآلوی خشک خواهید داشت. برای خشک کردن زردآلو با فر باید زردآلوی آماده شده و هسته گرفته را در فری که حدود ۹۳ درجه سانتی‌گراد گرمش کرده‌اید، بگذارید تا در همین دما به مدت ۴-۵ ساعت بماند و خشک شود. فقط مدام در فر را باز کنید و زردآلوها را زیر و رو کنید. بهتر است کمی در فر را باز بگذارید تا رطوبت ناشی از میوه سریع‌تر خارج شود.

۲- تهیه برگه زردآلو در دستگاه خشک کن

یکی دیگر از روش‌های تهیه برگه زردآلو این است که آن را با دستگاه خشک‌کن خشک کنید برای این کار کافی است سینی زردآلو را در خشک‌کن بگذارید و دستگاه را روی حرارت ۵۷ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا زمانی که دستگاه خاموش شود میوه زردآلو آنجا بماند.

علت سیاه شدن برگه زردآلو

گاهی اوقات برگه‌های زردآلویی که در منزل تهیه می‌کنید سیاه می‌شود. دلیل اصلی سیاه شدن برگه زردآلو این است که زردآلوی مناسبی را انتخاب نکرده‌اید. یادتان باشد برای تهیه برگه زردآلوی خوب باید حتما زردآلوهای سالم را انتخاب کنید. اما در عین حال نور زیاد هم گاهی باعث می‌شود برگه زردآلو سیاه شود.

+

دیدگاه ها