طرز تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه، فوری و خوش طعم

طرز تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه
آسان
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شاید به نظرتان عجیب باشد اگر بشنوید ترشی بدون سرکه! اما واقعیت این است که ترشی بدون سرکه، هم سالم‌تر است و هم خوشمزه‌تر. بنابراین اگر دوست دارید ترشی، آن هم ترشی آلبالو تهیه کنید، طرز تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه را که خیلی سریع هم آماده می‌شود و خواص آلبالو را هم دارد در ادامه بخوانید.

مواد لازم برای تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه

  • آلبالو ۲ کیلو
  • سبزی معطر (نعنا، مرزه و ترخون) ۱۵۰ گرم
  • سیر ۷-۸ حبه
  • شکر ۲ قاشق غذاخوری
  • نمک ۲ قاشق غذاخوری
  • نعنا خشک ۱-۲ قاشق غذاخوری
  • تخم گشنیز ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه

۱. آماده کردن آلبالوها

آماده کردن آلبالوها

اولین مرحله از طرز تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه درست مثل طرز تهیه آلبالو با سرکه سفید این است که آلبالوها را بعد از شستن آماده کنید. برای این کار آلبالوها را خوب خشک کنید بعد هسته آن‌ها را با هسته‌گیر یا هر وسیله در دسترتان بگیرید.

۲. مخلوط کردن مواد با آلبالو

اکنون در این مرحله ابتدا سیر خرد شده را به آلبالوها اضافه کنید بعد به ترتیب نعنا خشک، نمک، شکر، تخم گشنیز و سبزی معطر خرد شده را اضافه کنید و بعد خوب همه را با هم مخلوط کنید. مخلوط آماده شده را نیم ساعت به حال خود رها کنید تا آب بیندازد.

۳. تهیه ترشی آلبالو

اکنون مخلوط را در شیشه بریزید و بعد در شیشه را محکم ببندید و داخل قابلمه آب بگذارید سپس روی اجاق گاز بگذارید تا رفته‌رفته آب به جوش آید و مخلوط ترشی آلبالو شما کمی بپزد. وقتی آب جوش آمد آن را خاموش کنید و شیشه را از آب خارج کنید و برعکس قرار دهید. ترشی آلبالو بدون سرکه شما آماده است. کافی است سرد شود تا بتوانید آن را مصرف کنید.

نکته مهم برای حفظ خلاء: بعد از پر کردن ظرف ترشی، درب آن را محکم ببندید و آن را وارونه کنید تا هوا از داخل ظرف خارج شود. این کار به ایجاد خلاء در داخل ظرف کمک می‌کند و از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

نکات تکمیلی برای تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه

همان‌طور که دیدید و خواندید تهیه ترشی فقط با سرکه انجام نمی‌شود و خیلی ساده می‌توانید، اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید سرکه مصرف کنید، انواع ترشی را بدون سرکه تهیه کنید و لذت ببرید. اما خوب است نکات و فوت‌وفن‌های آن را هم دقیق بدانید تا ترشی شما ماندگارتر و بهتر باشد.

دقت به میزان شکر

برای تهیه ترشی آلبالو بدون سرکه میزان شکر باید به دقت رعایت شود تا ترشی نه بیش از حد شیرین و نه بیش از حد ترش باشد.

مدت زمان نگهداری ترشی آلبالو بدون سرکه

واقعیت این است که نگهداری ترشی آلبالو بدون سرکه از ترشی آلبالو با سرکه کمتر است. اما در کل مدت زمان نگهداری ترشی آلبالو بدون سرکه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله موارد زیر:

  • کیفیت آلبالوها: استفاده از آلبالوهای سالم و بدون لک و خرابی، به افزایش ماندگاری ترشی کمک می‌کند.
  • نحوه تهیه: رعایت نکات بهداشتی در هنگام تهیه ترشی، مانند استفاده از ظروف تمیز و استریل شده، از فاسد شدن آن جلوگیری می‌کند.
  • شرایط نگهداری: نگهداری ترشی در یخچال و دور از تابش مستقیم نور خورشید، ماندگاری آن را افزایش می‌دهد.

با رعایت این نکات، ترشی آلبالو بدون سرکه را می‌توان تا ۳ تا ۴ ماه در یخچال نگهداری کرد. بنابراین بهتر است برای نگهداری طولانی مدت‌تر ترشی آلبالو بدون سرکه بعد از باز کردن درب ظرف ترشی، حتما آن را در یخچال نگهداری کنید و در اسرع وقت مصرف کنید.

اضافه کردن سرکه به ترشی آلبالو بدون سرکه

اگرچه این دستورالعمل برای ترشی بدون سرکه است اما می‌توانید برای افزایش ماندگاری، مقدار کمی سرکه (حدود ۱/۴ پیمانه) به آن اضافه کنید. سرکه اسیدیته ترشی را افزایش می‌دهد و از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند. البته می‌توانید به جای سرکه از دیگر مواد نگهدارنده مثل آبلیمو، آبغوره یا عصاره لیمو ترش هم استفاده کنید. طرز تهیه سرکه را هم می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

روش نگهداری طولانی‌تر ترشی آلبالو بدون سرکه

اگر می‌خواهید ترشی را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید، می‌توانید آن را فریز کنید. برای این کار، ترشی را در ظروف مخصوص فریز بریزید و در فریزر نگهداری کنید. ترشی فریز شده تا ۶ ماه قابل نگهداری است.

دیدگاه ها