طرز تهیه ترشی پیاز بندری اصلی به روش بازاری

طرز تهیه ترشی پیاز بندری
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

ترشی پیاز یکی از ترشی‌های معروف و محبوب ایرانی است که با انواع غذاهای سنتی ایرانی سرو می‌شود. برخی از محبوبیت این ترشی خوشمزه به این دلیل است که پیاز در سراسر جهان و در تمام فصول سال یافت می‌شود. پیازِ ترشی را می‌توان کامل یا خلالی کرد اما معمولا با پیاز کامل پیاز ترشی درست می‌کنند. اما یکی از محبوب‌ترین روش‌های تهیه این ترشی مربوط به جنوب ایران است بنابراین در ادامه طرز تهیه ترشی پیاز بندری اصل را مرور می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه ترشی پیاز بندری

  • پیاز کوچک نیم کیلو
  • سیر ۳ حبه
  • سرکه ۳ فنجان
  • نعناع ۱ قاشق چای‌خوری
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی پیاز بندری

۱. آماده کردن پیازها

آماده کردن پیاز برای تهیه ترشی پیاز

اولین مرحله از طرز تهیه ترشی پیاز بندری درست مثل طرز تهیه ترشی پیاز قرمز این است که پیازها را حداقل از ۲۴ ساعت قبل با پوست داخل آب بیاندازید و هر ۱۲ ساعت آب آن را عوض کنید. این کار باعث می‌شود بوی پیاز از بین برود. بعد از این مرحله باید پیازها را پوست بگیرید.

نکته مهم: پیازها را قبل از این که ترشی بیندازید کاملا خشک کنید والا ترشی شما کپک خواهد زد.

۲. تهیه ترشی

انداختن پیاز ترشی

اکنون پیازها را در شیشه مورد نظرتان بریزید. سیر را هم اضافه کنید و رویشان را با ترکیب سرکه، نمک و فلفل به همراه نعناع خشک بپوشانید. در شیشه را محکم ببندید و تکان دهید. ترشی را در جای نسبتا خنک قرار دهید. ترشی پیاز معمولا بعد از دو هفته آماده است. می‌توانید این ترشی را با انواع غذا از آبگوشت گرفته تا کباب میل کنید. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه ترشی پیاز

طرز تهیه ترشی پیاز بندری

تهیه ترشی از آن دسته کارهاست که هم حوصله می‌خواهد، هم هنر، اما در عین حال کار سختی هم نیست. پس اگر دوست دارید همیشه ترشی خانگی داشته باشید و سفره‌هایتان را با ترشی‌های خانگی خود بیاراید حتما طرز تهیه ترشی پیاز را در برنامه خود قرار دهید و با رعایت نکات زیر ترشی پیاز جنوبی خاصی تهیه کنید.

نکاتی در خصوص انتخاب پیاز ترشی

ترشی پیاز معمولا از نوع ریز است چون هم سریع‌تر آماده می‌شود هم ریختن آن در شیشه فضای کمتری اشغال می‌کند. اما اگر خواستید از ترشی‌های بزرگ استفاده کنید بهتر است یا آن‌ها را حلقه حلقه برش دهید یا به چهار قسمت تقسیم کنید هر چند ترشی پیاز ریز را هم می‌توانید حلقه‌ای یا چهار قاچ هم بکنید.

انواع روش‌های تهیه ترشی پیاز

انواع روش‌های تهیه ترشی پیاز

تهیه پیاز ترشی چه به سبک بندری و جنوبی باشد چه به سبک رایج معمول به سبک‌ها و روش‌های مختلف تهیه می‌شود. اما برحسب نوع پیاز مورد استفاده در ترشی از لحاظ رنگ و سایز تفاوت‌هایی در تهیه ترشی پیاز وجود دارد که باعث شده طرز تهیه ترشی پیاز مثلا بندری به روایت‌های مختلف به روش مختلف تهیه شود. مثلا عده‌ای می‌گویند طرز تهیه ترشی پیاز با رب انار یکی از روش‌های رایج تهیه این ترشی در جنوب است.

اما سوای این با توجه به رنگ پیاز هم برای تهیه این ترشی تفاوت‌هایی باید در نظر گرفت مثلا طرز تهیه ترشی پیاز سفید فوری معمولا به‌خاطر رنگش با ترشی پیاز قرمز متفاوت است و مثلا عده‌ای برای آن‌که ترشی پیاز سفیدشان، قرمز خوش‌رنگ‌تر باشد به آن لبو اضافه می‌کنند. اما سوای این‌ها ترشی پیاز سفید رستورانی که معمولا ترکیب پیاز جعفری است توجه خیلی‌ها را جلب می‌کند.

جالب‌تر از همه این‌ها اما جایی است که پیاز را مثل بادمجان شکم پر می‌کنند و با آن ترشی پیاز شکم پر تهیه می‌شود که بسیار خاص و متفاوت است.

نکته مهم این است که معمولا پیاز به تنهایی پایه اکثر ترشی‌هاست اما گاهی از ترکیب کلم و پیاز ترشی تهیه می‌شود که آن هم در نوع خوب متفاوت است.

ادویه ترشی پیاز جنوبی

ادویه ترشی معمولا شامل انواع فلفل، تخم گشنیز، سیاه دانه، گلپر، میخک، رازیانه، هل و خردل است که با سبزیجات خشک و معطری مثل ترخون و مرزه یا نعناع استفاده می‌شوند. اما معمولا در تهیه ترشی پیاز و تهیه ترشی سیر به‌خاطر طعمشان چیزی بیشتر از مقداری فلفل یا نعناع اضافه نمی‌شود.

دیدگاه ها