طرز تهیه حلوا سنتی زعفرانی

آسان
۴ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

حلوا یک نوع دسر خوشمزه و محبوب ایرانی‌ است که انواع مختلفی مانندحلوا  تره، شکری، هویج، گردویی و دو رنگ دارد و برحسب نوع آن به عنوان یک دسر، شیرینی و حتی در پخت غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلوا‌ها را معمولا به عنوان دسر یا میان وعده سرو می‌کنند، این دسر بسیار مقوی است و از مواد طعم دهنده طبیعی در آن استفاده می‌شود بنابراین حلوا می‌تواند گزینه مناسبی برای افزودن به سفره سحر و افطار باشد. با ما همراه باشید تا طرز تهیه حلوا سنتی زعفرانی و خوشمزه را بخوانید و در ایام رمضان آن را تهیه کرده و لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه حلوا سنتی زعفرانی

  • آرد سفید، گندم یا سنگکدو پیمانه
  • روغن مایعیک چهارم پیمانه
  • روغن جامددو قاشق غذاخوری
  • پودر هلبه مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه شهد حلوا

  • آبنصف پیمانه
  • گلابیک‌سوم پیمانه
  • شکرنصف پیمانه
  • زعفرانبه مقدار لازم

طرز تهیه حلوا سنتی زعفرانی

ابتدا آرد را الک کرده سپس با حرارت ملایم تفت دهید تا رنگ آن تغییر و بوی خامی آرد گرفته شود، برای اطمینان از گوله نشدن آرد، مجددا آرد را الک کنید.

توجه داشته باشید که آرد با روغن نیز تفت داده می‌شود بنابراین از تفت دادن بیش از حد آن پرهیز کنید.

آرد را کنار بزنید به طوری که وسط قابلمه خالی باشد سپس هل، روغن مایع و روغن جامد را وسط آرد ریخته و مواد را تا جایی که رنگ مطلوب حاصل شود، تفت دهید.

در ادامه به طور آهسته شهد را به آرد اضافه می‌کنیم.

طرز تهیه شهد حلوا

آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذرات شکر به طور کامل درون مایع حل شوند سپس زعفران و گلاب را اضافه کرده و شهد را از روی حرارت بردارید.

پس از اضافه کردن شهد به آرد، مواد را به خوبی مخلوط کنید تا شربت جذب آرد شود و قوام پیدا کند.

حلوا را داخل ظرفی مناسب سرو کنید و برای تزیین از خلال بادام و پسته، گردو خرد شده، پودر نارگیل و گل استفاده کنید.

نکات تهیه حلوا سنتی زعفرانی

بهترین آرد مورد استفاده در پخت این دسر آرد گندم، آرد سنگک و آرد سبوس دار است اما این آرد‌ها به زمان تفت بیشتری نسبت به آرد سفید نیاز دارند.

اگر دوست دارید رنگ حلوا روشن باشد، زمان تفت را کم کنید و از زعفران بیشتری استفاده کنید. اگر تمایل به تیره شدن رنگ این دسر دارید، روغن بیشتری اضافه کرده و حلوا را بیشتر تفت دهید.

توجه کنید که میزان شیرینی زمانی که دسر داغ است بیشتر به نظر می‌رسد.

شهد را با دمای گرم به قابلمه اضافه کنید.

حتما از کره، روغن مایع و روغن جامد استفاده کنید زیرا روغن مایع باعث براق شدن، کره موجب خوش‌طعم شدن و روغن جامد باعث پوک شدن این دسر می‌شود.

اگر مقدار شهد بیش از اندازه بود و حلوا شل شد، حلوا را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب اضافی تبخیر شود اما اگر شل شدن به خاطر میزان روغن اضافی بود، توصیه می‌شود آرد بیشتری اضافه کنید.

اگر طرز تهیه حلوای آرد گندم را می‌خواهید، می‌توانید طرز تهیه حلوای آرد گندم را هم در کتاب کاله مطالعه کنید.

دیدگاه ها