طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ در خانه – راحت و فوری

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

حلیم یک غذای مغذی است که به طور سنتی به عنوان یک صبحانه مقوی در فصول سرد سال سرو می‌شود و البته بهترین گزینه برای روزهایی است که فعالیت شدید دارید یا قرار است روزه بگیرند. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه حلیم گندم با گوشت گوسفند و طرز تهیه حلیم بازاری را مرور کرده بودیم اما اگر منع گوشت قرمز دارید، می‌توانید طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ مرحله به مرحله را در ادامه بخوانید.

مواد لازم برای تیهه حلیم گندم با گوشت مرغ

  • گندم ۱ لیوان
  • گوشت مرغ ۱ تکه بزرگ
  • پیاز ۱ عدد
  • نمک، زردچوبه و ادویه به مقدار لازم
  • دارچین به مقدار لازم

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ

۱. آماده کردن و پختن گندم

اولین مرحله از طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ درست مثل طرز تهیه حلیم گندم با شیر این است که گندم را در مقداری آب بریزید و بگذارید یک شب بماند. سپس گندم را با ۳ لیوان آب روی حرارت ملایم قرار دهید. یادتان باشد این غذا را باید زیاد هم بزنید.

۲. پختن گوشت مرغ

در قابلمه‌ای دیگر گوشت مرغ و پیاز و زردچوبه را بریزید و سپس اجازه دهید تا گوشت بپزد. وقتی گوشت مرغ خوب پختن آن را از قابلمه در آورید و بگذارید خنک شود بعد با دست خوب ریش‌ریش کنید.

۳. پخت حلیم

وقتی گندم پخت آن را با گوشت کوب برقی خوب له کنید و بعد گوشت مرغ ریش‌ریش شده را اضافه کنید و هم بزنید در نهایت نمک و روغن را اضافه کنید و باز هم آنقدر هم بزنید تا آب آن تبخیر شود و مایع شما سفت شده و حلیم آماده شود. بعد از این که کمی خنک شد می‌توانید آن را در ظرف سر مدنظرتان بریزید و با دارچین و مقداری روغن تزیین و سرو کنید. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه حلیم

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت مرغ

حلیم نوعی غذای نذری مثل حلوا یا شله زرد است که معمولا در ماه رمضان تهیه می‌شده است اما این روزها می‌توان این غذای خوشمزه و مغذی را به راحتی در منزل تهیه کرد و از خوردنش لذت برد؛ فقط کافی است نکات و فوت‌وفن‌های تهیه آن را به درستی اجرا کنید.

طرز تهیه حلیم گندم با مرغ و شیر

عده‌ای در پخت حلیم گندم با مرغ از شیر هم استفاده می‌کنند. برای تهیه حلیم گندم با مرغ و شیر باید بعد از پخت گندم یا بلغور گندم آن را خوب با گوشت‌کوب له کنید و سپس شیر را اضافه کنید و در نهایت مرغ ریش‌ریش شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا زمانی که حلیم کامل آماده شود و مایع آن تبخیر شود.

پخت حلیم با گندم، بلغور گندم و گندم پرک شده

در تهیه حلیم می‌توانید به جای گندم که زمان پخت بیشتری لازم دارد از بلغور گندم یا گندم پرک استفاده کنید. نکته مهم در انتخاب گندم حلیم این است که دقت داشته باشید اولا از گندم یا محصولات گندم خوب استفاده کنید و حواستان باشد بعد از پخت آن را خوب له کنید.

دیدگاه ها