طرز تهیه شله زرد نذری
سختی متوسط
بیش 90دقیقه
بیش 90دقیقه

طرز تهیه شله زرد نذری خوشمزه و اصیل

5,0 rating based on 2 ratings
5,0 | 0 دیدگاه | 2 بازخورد
10574 بازدید

شله زرد یکی از ارکان اصلی مراسم مذهبی است. شله‌زردهای نذری عطر و طعم قوی و خاصی دارند که آن‌ها را لذیذتر می‌کند. باید قبول کنیم که درست کردن شله زرد حتی در حجم‌های کم، کاری است که صبر و حوصله زیادی می‌طلبد، چه برسد به اینکه بخواهیم شله زرد را در حجم‌های بالا و برای نذری تدارک ببینیم. با این‌حال اگر قصد دارید شله‌زرد نذری درست کنید؛ نگران نباشید ما به شما فوت و فن‌های لازم را آمورش می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

دسر
درجه سختی سختی متوسط
زمان آماده سازی بیش 90 دقیقه
زمان پخت بیش 90 دقیقه

مواد لازم برای تهیه شله زرد نذری

  • شکر چهار کیلوگرم
  • برنج دانه ریز دو کیلوگرم
  • خلال بادام  750 گرم
  • زعفران نیم مثقال
  • کره 150 گرم
  • گلاب یک‌و‌نیم لیتر
  • هل و دارچین ساییده‌شده به مقدار لازم
  • خلال پسته و بادام برای تزئین 100 گرم

طرز تهیه شله زرد نذری

مرحله اول

بعد از شستن برنج دانه ریز، آن را از شب قبل خیس کنید (برای این‌کار بهتر است از آب سرد استفاده کنید، کمی گلاب و هل آسیاب شده به آب آن اضافه کنید و بگذارید خوب خیس بخورد). در صورتی‌که به برنج دانه ریز دسترسی نداشتید نگران نباشید، از انواع برنج می‌توانید استفاده کنید تنها باید به خاطر داشته باشید که مقدار آب بیشتری برای پخت برنج‌های دانه درشت نیاز خواهد بود.

مرحله دوم

بعد از حدود 24 ساعت که برنج شله زرد نذری به خوبی خیس خورد آب اضافی آن را خالی کنید. قابلمه‌ای بزرگ را از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد.

مرحله سوم

وقتی آب به جوش آمد برنجی که از قبل خیس و آب اضافه‌اش را خالی کرده‌بودید را به آن اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید تا آب و برنج با هم بجوشند.

مرحله چهارم

بعد از آنکه آب و برنج به جوش آمدند حرارت گاز را کم کنید و روی شعله ملایم قرار دهید تا برنج به آرامی بپزد و شکوفا شود. پخت برنج معمولا حدود دو ساعت زمان می‌برد در طول این مدت ‌گاهی برنج شله زرد نذری را هم بزنید تا ته نگیرد (دقت کنید که برنج نباید خیلی وا برود).

مرحله پنجم

زعفران دم‌کرده را به برنج اضافه کنید و خوب هم بزنید. (زعفران شله زرد نذری را با استفاده از هاون به خوبی بسایید و روی آن کمی آب‌جوش بریزید درب آن را بگذارید و چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد). بعد از آن‌که برنج مغزپخت شد باید شکر را اضافه کرد.

طرز تهیه شهد 

مرحله اول

برای تهیه شهد شله زرد نذری، شکر را در ظرفی بزرگ ریخته و روی آن آب بریزید. محلول آب و شکر را هم بزنید تا شکر کاملا در آب حل شود.

مرحله دوم

برای گرفتن ناخالصی‌های دیگر مجددا با کمک صافی محلول آب و شکر را صاف کنید. بعد از آماده کردن شهد آن را به آرامی به برنج اضافه کنید و خوب هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

مرحله سوم

میزان شیرینی دسر سلیقه‌ای است، شله زرد را بچشید و اگر حس کردید کم شیرین است می‌توانید مقداری شکر اضافه کنید. اگر بعد از اضافه کردن شکر حس کردید غلظت برنج زیاد شده‌است یک یا دو لیوان آب به آن اضافه کرده و هم بزنید تا غلظت مناسب به دست بیاید.

مرحله چهارم

وقتی برنج و شکر به خوبی پخته و غلیظ شد گلاب را اضافه کنید. حدودا 10 دقیقه بعد از اضافه کردن گلاب نوبت اضافه کردن کره است، کره را اضافه کنید و هم بزنید تا آب شود و به خوبی با باقی مواد مخلوط شود. در این مرحله خلال بادام را اضافه کنید.

مرحله پنجم

دقت کنید که بعد از اضافه کردن شکر و بقیه مواد یک لحظه هم نباید شله زرد را به حال خود رها کنید بلکه دائم باید آن را هم بزنید. بعد ازآن که شله زرد به غلظت مطلوب رسید حرارت آن را روی کمترین حد گذاشته و درب قابلمه را بگذارید تا خوب جا بیفتد. بعد از حدود یک ربع شعله را خاموش کنید و با دم‌کنی درب آن را ببندید و حدود 30 دقیقه به آن استراحت دهید، این کار باعث می‌شود شله زرد شما رنگ و لعاب بهتری پیدا کند.

مرحله ششم

شله زرد شما آماده شده‌است تنها کافی است آن را در کاسه‌های مورد نظر ریخته و بعد از آنکه روی آن کمی بست و سفت شد به دلخواه با استفاده از دارچین، پودر نارگیل، خلال بادام، پودر هل، خلال پسته یا گل سرخ تزیین کنید.

مرحله هفتم

در بازار شابلون‌های مخصوصی با اسامی و شکل‌های مختلف موجود است بسته به مناسبت و مراسم خاص می‌توانید از آن‌ها برای تزیین شله زرد استفاده کنید تنها دقت داشته باشید که شابلون را باید در فاصله‌ای مناسب از روی شله زرد نذری نگه دارید اگر خیلی دور باشد پودر دارچین شما پخش می‌شود و اگر خیلی نزدیک باشد تراکم دارچین در آن منطقه زیاد شده و نوشته شما خوانا نخواهد بود همچنین ممکن است قالب به شله زرد بچسبد و آن را خراب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.