طرز تهیه شیر برنج با خامه صبحانه و خامه قنادی

طرز تهیه شیر برنج با خامه
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شیر برنج یک دسر سنتی ایرانی است که با برنج، شیر، گلاب، شکر و هل درست شده و با پسته خلال شده تزیین می‌شود. شیر برنج بسیار خوشمزه است و به راحتی درست می‌شود و می‌توانید برای بهره‌مند شدن از فواید شیر برنج آن را هم به صورت گرم، هم سرد سرو کنید. اما اگر دوست دارید شیر برنج‌تان متفاوت و خوشمزه‌تر از همیشه باشد، می‌توانید طرز تهیه شیر برنج با خامه را هم امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه شیر برنج با خامه

  • برنج ۲ لیوان
  • شیر ۵ لیوان
  • آب ۲ لیوان
  • هل به مقدار لازم
  • گلاب به مقدار لازم
  • خامه ۳-۴

طرز تهیه شیر برنج با خامه

۱. پخت برنج با آب و شیر

برای تهیه شیر برنج، درست مثل طرز تهیه شیر با وانیل باید برنج را حتما از قبل خوب در آب بخیسانید تا نرم شود بعد آن را روی گاز بگذارید تا خوب بپزد. در این مرحله از طرز تهیه شیر برنج با خامه صبحانه می‌توانید در ظرف را ببندید فقط هر از گاهی در را باز کنید و خوب برنج را هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی خوب آب بخار و جذب برنج شد، زمان آن رسیده که شیر را اضافه کنید. وقتی شیر را اضافه کردید بگذارید برنج خوب با شیر بپزد و له شود. حواستان باشد که این جا هم باید مدام شیر برنج را هم بزنید.

۲. اضافه کردن باقی مواد و خامه

اضافه کردن خامه به شیر برنج

وقتی شیر برنج لعاب انداخت نوبت آن است که برای شیرین شدنش به آن نبات یا عسل یا ترکیب این دو یا حتی شکر اضافه کنید. (البته می‌توانید هیچ‌گونه ماده شیرین‌کننده‌ای به این شیربرنج اضافه کنید.) در نهایت به ترتیب پودر هل و گلاب را اضافه کنید و هم بزنید. زمانی که شیر برنج‌تان به قوام لازم در حدی که خیلی سفت نباشد رسید، گاز را خاموش کنید و وقتی کمی خنک شد خامه را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا در شیر برنج حل شود.

نکات تکمیلی برای تهیه شیر برنج

طرز تهیه شیر برنج با خامه

شیر برنج به عنوان یک پودینگ خوشمزه درست مثل طرز تهیه فرنی شکلاتی گزینه خوبی برای پذیرایی از مهمانان شماست اما برای آن‌که شیر برنج شما خوشمزه‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد‌، بهتر است به نکات زیر هم دقت داشته باشید.

طرز تهیه شیر برنج با خامه قنادی

طرز تهیه شیر برنج با خامه قنادی کاملا شبیه تهیه شیر برنج با خامه صبحانه است فقط دقت داشته باشید که این دو نوع از لحاظ مزه کمی با هم تفاوت دارند.

استفاده از خامه قنادی به جای خامه صبحانه

واقعیت این است که خامه قنادی چربی کمتری از خامه صبحانه دارد و مناسب استفاده در شیرینی و کیک است اما خامه صبحانه را می‌توانید تقریبا در هر غذایی استفاده کنید. نکته این است که خامه قنادی شیرینی بیشتری دارد بنابراین اگر در شیر برنج از آن استفاده می‌کنید بهتر است دیگر هیچ‌گونه شیرین‌کننده دیگر اضافه نکنید یا بعد از پخت در صورت نیاز به شیر برنج‌تان خامه بزنید.

برنج مناسب شیر برنج

بهترین برنج برای تهیه شیر برنج، برنج دان ایرانی است. این برنج چون خرد شده راحت‌تر نرم می‌شود و شکل بهتری به شیر برنج شما می‌دهد.

شیرین‌کننده‌های مناسب شیر برنج

تهیه شیر برنج با خامه در کل از لحاظ مزه خوب است اما می‌توانید اگر شیرین‌تر دوست دارید از شیرین‌کننده‌های دیگر مثل شکر، نبات یا حتی عسل و شیره استفاده کنید. طرز تهیه شیر برنج با شکر را قبلا در کتاب کاله مرور کرده بودیم می‌توانید آن را کامل با جزییات بخوانید. اما اگر دوست دارید شیر برنجتان شور باشد می‌توانید طرز تهیه شیر برنج با نمک را در کتاب کاله مطالعه کنید.

+

دیدگاه ها